اسد: کشتن البغدادی بخشی از نیرنگ آمریکاست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:39 - جمعه 28 شهريور 1399
کد خبر : ۷۳۹۴۰۳
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۶
رئیس جمهور سوریه در گفتگوی اختصاصی با دو شبکه تلویزیونی این کشور پیرامون تازه‌ترین تحولات سوریه صحبت کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از مهر، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در مصاحبه‌ای اختصاصی با دو شبکه «سوریه» و «الاخباریه» گفتگو کرد.

بشار اسد در این گفتگوی تلویزیونی به پرسش‌ها درباره تحولات اخیر سوریه از جمله موضع دمشق در قبال توافق روسیه و ترکیه و زمان نبرد ادلب پاسخ داده است.

رئیس جمهور سوریه پیرامون کشته شدن ابوبکر البغدادی و تشکر رئیس جمهور آمریکا از سوریه در این عملیات ادعایی گفت: هدف از نام بردن شماری از کشور‌ها و طرف‌های سهیم در این عملیات اعتبار بخشیدن به آن است تا این کشور‌ها احساس کنند بخشی از این عملیات بزرگ و مبارزه با تروریسم هستند. ما به این اعتبار نیاز نداریم چرا که این ما هستیم که با تروریسم مبارزه می‌کنیم.

وی افزود: ما هیچ ارتباطی با کشتن البغدادی نداشتیم و با هیچ موسسه یا موسسات آمریکا ارتباط نداریم و مهمتر از همه اینکه نمی‌دانیم این عملیات واقعا روی داده است یا نه. ما عملیات کشتن البغدادی را از رسانه‌ها شنیدیم و ارتباطی با این موضوع نداشتیم. البغدادی با اسمی دیگر و شخصی دیگر بازتولید خواهد شد و چه بسا کل داعش تحت عنوانی دیگر بازتولید شود، اما افکار باقی می‌ماند و هدایت آن نیز برعهده خود آمریکا است.

بشار اسد ادامه داد: هر آنچه به موضوع حذف البغدادی مربوط است نیرنگ است. البغدادی در زندان‌های آمریکا در عراق بود و وی را خارج کردند تا این نقش را بازی کند. سیاست آمریکا با هالیوود تفاوتی ندارد و بر خیال و رویا استوار است. سیاستمدار آمریکایی متهم است مگر اینکه عکس آن ثابت شود و بی گناه نیست مگر اینکه عکس آن ثابت شود.

رئیس جمهور سوریه در خصوص توافق اخیر روسیه و ترکیه درباره سوریه گفت: اصول روسیه در این جنگ واضح و بر قانون بین المللی، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه استوار است. این موضوع نه قبل و نه بعد و نه با تغییر شرایط تغییری نکرده است. ما، روس‌ها و ایرانی‌ها درگیر نبرد نظامی و سیاسی واحدی هستیم.

بشار اسد افزود: توافق ترکیه و روسیه توافقی موقت است نه دائم. این توافق گام مثبتی است که همه چیز را محقق نمی‌کند، اما ضرر را کم می‌کند و مسیر را برای آزادی قریب الوقوع این منطقه که امیدواریم خیلی زود و فوری باشد مهیا می‌کند.

رئیس جمهور سوریه اظهار داشت: روسیه بخشی از توافق آمریکا و ترکیه نبود و توافق‌های روسیه همیشه علنی است و چیز مخفی در سیاست‌های روسیه وجود ندارد و این برای ما بسیار مطلوب است. تجاوز ترکیه به سوریه نشانگر اطماع بد آن و همچنین تمایلات آمریکا است. روسیه با این توافق ترکیه را مهار کرد و راه را بر روی آمریکا و دعوت برای بین المللی کردن موضوع که آلمان مطرح کرده بود، بست. اگر گروه‌های مسلح از ادلب به ترکیه نروند دو راه بیشتر ندارند یا اینکه به آغوش دولت برگردند و اوضاع خود را حل و فصل کنند یا جنگ. گزینه دیگری برای ما و آن‌ها در این خصوص وجود ندارد و این دو گزینه تنها گزینه‌ها هستند.

بشار اسد تصریح کرد: نقش طبیعی دولت این است که تمام شرایط و حمایت‌ها را از هرگونه مقاومت مردمی علیه اشغالگر مهیا کند و مقاومت نیازمند وضعیتی مردمی است. عامل اصلی که موجب آوردن آمریکایی ها، ترکیه و ... به این منطقه شد مزدوران هستند.

رئیس جمهور سوریه خاطرنشان کرد: مبارزه با تروریسم از طریق نظریه پردازی و حرف و موعظه میسر نمی‌شود. روسای جمهور آمریکا مرتکب تمام تخلفات سیاسی و جنایات می‌شوند و جایزه نوبل می‌گیرند و خود را مدافع حقوق بشر و ارزش‌های آمریکایی و غربی نشان می‌دهند، اما در حقیقت گروهی از مجرمان هستند که به دنبال منافع لابی‌های آمریکایی متشکل از شرکت‌های بزرگ اسلحه سازی، نفت و ... هستند.

رئیس جمهور سوریه با بیان اینکه گفته ترامپ درباره اینکه نفت سوریه را می‌خواهد نشانگر سیاست حقیقی آمریکا است، افزود: ترامپ بهترین رئیس جمهور آمریکا است نه بخاطر اینکه سیاست هایش خوب است بلکه بخاطر اینکه شفاف‌تر است. او می‌گوید «ما نفت می‌خواهیم»، «ما می‌خواهیم در مقابل پول این کار را بکنیم». این حقیقت سیاست آمریکاست. چه چیزی بهتر از دشمن شفاف می‌خواهیم؟

وی در پاسخ به سوالی پیرامون امکان دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت: اگر این دیدار نتایجی به همراه داشته باشد و مصلحت میهن در آن باشد احساسات خود را کنار می‌گذاریم. فکر نمی‌کنم دیدار با اردوغان بویژه در شرایط سیاسی کنونی در ترکیه نتایجی داشته باشد. دیدار‌هایی بین طرف سوری و ترک با حضور طرف روسی انجام شده و تمام آن‌ها در سطوح امنیتی بوده است.

بشار اسد با بیان ایکه دولت سوریه هیچ گونه امتیازاتی در خصوص کمیته قانون اساسی نداده است، تاکید کرد: راهکار در سوریه با شکست تروریسم و رد دخالت‌های خارجی آغاز می‌شود. انتخاباتی که برگزار خواهد شد تماما تحت نظارت و حاکمیت دولت سوریه خواهد بود. هر آنچه در دیدار‌های کمیته قانون اساسی به مصلحت کشور حاصل شود حتی اگر یک قانون اساسی جدید باشد قبول خواهیم کرد و هرگونه اصلاحات قانون اساسی که به مصلحت میهن نباشد نخواهیم پذیرفت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°