نقش اصناف در روند کاهشی قیمت ۵۳ قلم کالای پرمصرف

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:31 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۹۴۵۱
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵
نائب رئیس اتاق اصناف تهران: عامل اصلی موثر بر کاهش قیمت ها، نقش اتاق اصناف تهران، اتحادیه های زیر پوشش اتاق و اعضای واحدهای صنفی است که در تهران و کشور حضور دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خسرو ابراهیمی نیا نائب رئیس اتاق اصناف تهران گفت: در روند کاهش قیمت ها، آمار و رقم جایگاه خاص خود را دارد که در این بررسی ۸۳ قلم کالا از تیرماه روند کاهشی داشته و جلوی افزایش قیمت نیز گرفته شده است.

او با بیان اینکه عناصر مختلفی در کاهش قیمت‌ها نقش دارند، افزود: یک از عنصر‌های اساسی اتاق اصناف اتاق تهران، اتحادیه‌های زیر پوشش اتاق و اعضای واحد‌های صنفی است که در تهران و کشور حضور دارند.

او افزود: با توجه به ۸ هزار واحد صنفی در کشور، یک واحد صنفی مثل بازار می‌تواند با توازن عرضه و تقاضا قیمت‌ها را کنترل کند همچنین حضور مستمر اتاق اصناف، بخش بازرسی اتاق اصناف در سطح شهر تهران و هماهنگی با وزارت صمت و سازمان صمت استان تهران و سازمان مصرف کننده، اراده قوه قضائیه و اراده حاکمیت بر اساس شفاف سازی و تعامل با اتاق اصناف و تفویض بخشی از فعالیت بخش کشاورزی به وزارت صمت موجب آرامش واحد صنفی و اصناف شده است.
 
نائب رئیس اتاق اصناف تهران با تاکید بر اینکه اصنافی که دارای پروانه کسب و زیر نظر اتحادیه هستند تخلف نمی‌کنند، افزود: تخلفات بیشتر مربوط به واحد‌های صنفی است که فاقد پروانه هستند.

مهرداد ایزدی مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی سازمان حمایت گفت: سازمان حمایت در بانک قیمتی با حضور کارشناسان قیمت ۱۳۰ قلم کالا را هر روز به صورت مستمر پیگیری و در سامانه ثبت می‌کند. همچنین گزارش ۱۰۰ قلم کالا داریم که برای مراجع ذی ربط ارسال می‌شود که این اطلاعات قیمتی به بانک مرکزی و مرکز آمار به بررسی قیمت‌ها در سطح کشور کمک می‌کند.

در سال ۷۴ به دلیل خلا در وزارت بازرگانی، نیاز به رصد مستمر بود که امروزه نیز سامانه https://124.ir را داریم که در این سامانه قیمت کالا‌های مورد نیاز مردم به صورت مستمر و روزانه رصد می‌شود.

در بررسی قیمت‌ها گزارش روزانه ارائه می‌شود. همچنین تغییرات یک روز به نسبت میانگین روز قبل از آن را داریم و مقایسه تغییرات در یک هفته را نیز بررسی می‌کنیم.

طیف وسیع کالا‌های دیگر متناسب با نیاز کشور نیز در سامانه رصد می‌شود. در مقطع بررسی شده ۵۳ کالا از ۱۰۰ قلم کالا کاهشی بوده و ۱۸ قلم کالا تغییری نداشته است. این گزارش قیمت روز ۲۴ مهرماه به نسبت متوسط ماه قبل بوده است که تغییرات اعلام شده است.
بیشترین میزان افزایش مربوط به جوجه یک روزه و خیار و چند مدل تیرآهن بوده و کاهش نیز به سیب زمینی اختصاص داشته است که در آن روز ۳۴ درصد کاهش قیمت داشته است.
 
مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی سازمان حمایت گفت: اگر شاهد آرامش در بازار هستیم ماحصل همکاری همه عوامل از جمله دولت، اصناف و به خصوص مردم است. مردم می‌توانند با ورود به سامانه اعلام شده قیمت مصوب کالا‌ها را مشاهده کنند و در صورت تخلف در قسمت شکوائیه تخلفات را اعلام کنند که بعد از بررسی و تائید شکوائیه برای متخلفان پرونده تشکیل می‌شود، بررسی شکوائیه‌ها در همان روز انجام می‌شوند.

او افزود:در شش ماهه اول امسال حدود ۲ میلیون بازرسی از واحد‌های صنفی داشته ایم که با همکاری اصناف، بازرسین سازمان حمایت و کمک مردم انجام شده است.

مهرداد ایزدی با بیان اینکه رصد مستمر قیمت در سامانه کنترل قیمت https://124.ir به صورت روزانه انجام می‌شود و در جلسه کارگروه تنظیم بازار با مدیریت وزارت صمت و بازرگانی قیمت‌ها از تولید تا توزیع بررسی و رصد می‌شود.

او افزود: حدود ۱۵۹ هزار تخلف در زمینه عدم درج قیمت در زمینه گرانفروشی، عدم صدور فاکتور گزارش شده است که بر اساس اسناد پرونده تشکیل می‌شود؛ شکوائیه‌ها نیز به دقت بررسی و به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود.
 

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°