الزام ایرلاین‌ها به اجرای بخشنامه اقامه نماز

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:38 - جمعه 16 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۹۶۵۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
مقام مسئول سازمان هواپیمایی در واکنش به عدم توجه ایرلاین‌ها به اجرای فریضه نماز مسافران توضیحاتی را ارائه کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با شبکه خبر با بیان این که ایرلاین ها خود را موظف به اجرای بخشنامه اقامه نماز و توجه به اوقات شرعی می دانند گفت: باید بررسی شود یکی دو موردی که پیش آمده دقیقا سبب آن چه بوده است و چرا اتفاق افتاده.
 
او با تاکید بر اینکه شرکت‌ها موظفند دستورالعمل اقامه نماز را به دقت مراعات کنند، اظهار کرد: همانطور که در این بخشنامه آمده تمامی مسافران هواپیما‌های ایرانی از تمام مبادی و مقاصد و مسافران خطوط هوایی خارجی که از مبادی ایران یا به مقاصد درون ایران پرواز می‌کنند، از حق اقامه نماز‌های یومیه در شرایط شایسته برخوردار بوده و این حق باید به رسمیت شناخته شده و مورد احترام قرار گیرد.

وی افزود: در صورتیکه وقت اقامه نماز، قبل از آغاز برنامه سوار کردن مسافران شروع شود یا فرصت زمانی اقامه نماز و طول پرواز به گونه‌ای باشد که اقامه نماز در زمان پرواز امکان‌پذیر نباشد، سوار کردن مسافران حداقل ۱۵ دقیقه بعد از ورود به وقت نماز آغاز شود و یا برنامه پرواز به گونه‌ای تغییر یابد که امکان اقامه نماز پس از فرود و انجام تشریفات ورود به مقصد برای مسافران مهیا شود.

وی بیان کرد: همچنین به منظور رعایت حقوق مسافران و التزام به اهمیت فریضه نماز، ستاد اقامه نماز سازمان هواپیمایی کشوری، کارت احکام ویژه نماز در شرایط اضطرار و عدم امکان اقامه نماز در فرودگاه که به تایید دفتر مقام معظم رهبری رسیده چاپ و جهت بهره برداری از تاریخ ۹۷/۱۲/۱۰ در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرارداده است.

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری یادآور شد: البته در صورتیکه در زمان انجام یک پرواز، وقت شرعی نماز آغاز و در همان پرواز پایان یابد، خطوط هوایی موظفند اطلاعات مورد تقاضای مسافران شامل زمان شرعی و جهت قبله را در اختیار مسافران متقاضی قرار داده و در صورت امکان، مکانی مناسب و ایمن جهت اقامه فریضه نماز به مسافران معرفی کنند.

جعفرزاده گفت: در مواردی که رعایت موارد فوق منجر به نقض الزامات ایمنی و به خطر افتادن جان مسافران شود، رعایت الزامات ایمنی ضروری بوده و محدودیت موجود با رعایت احترام و حقوق مسافران به آن‌ها اعلام شده و در خصوص راهکار‌های جایگزین، حداکثر همکاری ممکن با مسافران به عمل آید.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°