رونمایی از اسناد مسجدگوهرشاد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:22 - پنجشنبه 03 مهر 1399
کد خبر : ۷۴۲۹۰۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۸
سه هزار سند از شیوه‌های مدیریت و اداره مسجد گوهرشاد در آستان قدس رضوی رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مدیر نسخ خطی آستان قدس رضوی علی سوزن‌چی ظهر امروز در مراسم رونمایی از اسناد مرتبط با مسجد گوهرشاد مشهد اظهار داشت: یکی از اقدامات ارزشمند گوهرشادبیگم، ایجاد موقوفات متعدد برای تأمین هزینه‌های نگهداری مسجد و پرداخت مواجب کارکنان آن است. گوهرشاد خاتون برای مسجد گوهرشاد وقف نامه‌ای تنطیم و خود و فرزندانش را متولی وقف‌نامه قرار داد.

سوزن‌چی ادامه داد: در این وقف‌نامه آمده است که در صورت انقراض نسل خود، نسل حمیدالعلوی خطیب وقت مسجد گوهرشاد و بعد از آن یکی از سادات اصلح مشهد متولی موقوفات قرار گیرد.

مدیر نسخ خطی آستان قدس رضوی گفت: مسجد گوهرشاد یک مکان خاص با اهمیت ویژه است، این مسجد در قرن ۹ هجری قمری بر مبنای وقف ساخته شده است. اداره مسجد براساس شروط واقف و موقوفات آن است؛ اسناد مزبور شیوه اداره مسجد را در مدت ۵۰۰ سال نشان می‌دهند و یکی از مدون‌ترین مجموعه اسناد در مورد شیوه اداره یک مسجد در جهان اسلام است.

او ادامه داد: معماری و هنر به‌کار رفته در مسجد گوهرشاد، این مسجد را به یکی از شاهکار‌های هنری جهان تبدیل کرده است.

سوزن‌چی افزود: فعالیت‌هایی مانند تدریس و خطابه، برگزاری مراسم مذهبی، برگزاری تجمعات سیاسی، نقش و اهمیت مسجد مذکور فقط محلی برای عبادت نبوده و به عنوان یک مکان حمایتی از مردم نیز محسوب می‌شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°