پیگیر بازگرداندن حقوق مردم از شرکت‌های ارزش افزوده هستیم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:50 - چهارشنبه 18 تير 1399
کد خبر : ۷۴۲۹۹۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۴
وزیر ارتباطات گفت: پیگیر بازگرداندن حق و حقوق مردم از شرکت‌های ارزش افزوده هستیم. رقمی که دستگاه قضائی از تخلف این شرکت‌ها به دست می‌آورد، باید به مردم بازگردانده شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه نشست امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس در جمع خبرنگاران درباره فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده، گفت: از روز گذشته که شفاف سازی پرداخت‌ها و مبالغ اخذ شده برای خدمات ارزش افزوده آغاز شده حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ نفر از مردم درباره مبلغ پرداختی به شرکت‌های خدمات ارزش افزوده استعلام گرفتند.

هزار شکایت از فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: بر اساس آمار به دست آمده حدود ۴ هزار شکایت از نقاط مختلف کشور درباره فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده به دست آمده و مردم از مبالغ پرداختی به این شرکت‌ها اظهار بی اطلاعی می‌کنند.

او با بیان اینکه احتمال بروز تخلفات گسترده در شرکت‌های خدمات ارزش افزوده را پیش بینی می‌شد، اظهار کرد: جلسه امروز کمیسیون صنایع و معادن نیز به دلیل اهمیت و جامعه هدف گسترده خدمات ارزش افزوده به بررسی این موضوع اختصاص پیدا کرد.

آذری جهرمی ادامه داد: سوال آقای موسوی درباره اقدامات انجام گرفته برای روشن شدن فعالیت خدمات ارزش افزوده بود که توضیحات لازم در این خصوص ارائه شد.

درآمد ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان شرکت‌های خدمات ارزش افزوده در طول ۳ سال گذشته

عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه گزارشی از اقدامات انجام گرفته، مقررات وضع شده، ارجاعات به دستگاه قضائی و ضابط قضائی و راه اندازی سامانه‌هایی برای اطلاع رسانی به مردم و جلوگیری از کلاهبرداری‌ها به نمایندگان ارائه شد، گفت: شرکت‌های خدمات ارزش افزوده در طول ۳ سال گذشته حدود ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کردند البته باید به این نکته نیز توجه شود که تمامی این درآمد تخلف نبوده و برای به دست آوردن بخشی از آن تخلف صورت گرفته است.


وزارت ارتباطات مجوز فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده را صادر نمی‌کند

او گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مجوز فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده را صادر نمی‌کند بنابراین نقش نظارتی و قابلیت رسیدگی به موضوع را ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: از آنجائی که وزارت ارتباطات نقش نظارتی در فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده ندارد، برای برخورد با تخلفات صورت گرفته در این شرکت‌ها یادداشت ارسال کردیم که یکی از آن‌ها به رئیس جمهور و رؤسای دو قوه دیگر بود.

آذری جهرمی در تشریح مفاد نامه فرستاده شده به سران قوا درباره فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده توضیح داد: از سران سه قوه درخواست کردم تا در جلسه سران قوا به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اختیار داده شود تا این وزارتخانه برای ممیزی و رسیدگی به حساب‌های این شرکت‌ها ورود کند که تاکنون این مجوز ارائه نشده است.

عضو کابینه دوازدهم ادامه داد: براساس قانون، پس از دریافت شکایت از مردم این شکایت‌ها دسته بندی و به قوه قضائیه ارسال می‌شود، دستگاه قضائی نیز صلاحیت ورود به موضوع را دارد.

او گفت: رقمی که دستگاه قضائی درباره تخلف شرکت‌های خدمات ارزش افزوده به دست می‌آورد، باید به مردم بازگردانده شود.
 

مصوبه‌ای برای تجدیدنظر در فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ادامه فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده بیان کرد: مصوبه‌ای در حال تدوین است که ظرف یک تا دو هفته آینده آماده می‌شود که براساس آن در فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده تجدیدنظر صورت می‌گیرد.

آذری جهرمی ادامه داد: اگرچه مصوبه مذکور آماده و بخشی از آن ابلاغ شد، اما به دلیل مخالفت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده، قوه قضائیه و دادستانی کل کشور ملاحظاتی در مورد اجرای آن اعمال کرد.

عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه قوه قضائیه اقدامات مناسبی در راستای مبارزه با فساد انجام داده، اضافه کرد: وزارت ارتباطات و قوه قضائیه باید برای برخورد با متخلفان حوزه خدمات ارزش افزوده با یکدیگر هماهنگ باشند، ریاست قوه قضائیه و دادستان کل کشور گزارش مربوط به این موضوع را دریافت و رسیدگی می‌کند.

او درباره روند بازگشت ضرر و زیان مردم از فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده، ادامه داد: شکایت‌های مردم به سامانه ۸۰۷ دسته بندی شده و به دستگاه قضائی با نام شرکت‌های ارزش افزوده که شکایت از آن‌ها صورت گرفته، ارسال می‌شود و پس از تصمیمات قضائی اقدامات برای بازگشت پول مردم انجام می‌گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نام شرکت‌های خدمات ارزش افزوده که بیشترین تخلف را انجام داده‌اند، گفت: زنجیره خدمات ارزش افزوده ۴ حلقه دارد؛ که اپراتور‌ها در لایه زیرساختی قرار دارند، حلقه بعدی اگریگیتور، سپس توزیع‌کننده و در نهایت تولیدکننده محتوا قرار دارد که تولیدکننده نهایی از این خدمات، حداکثر ۲۰ درصد درآمد دارد، اما ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمد به دست آمده از خدمات ارزش افزوده میان شرکت‌های اگریگیتور و توزیع کننده، توزیع می‌شود.


آذری جهرمی با بیان اینکه وزارت ارتباطات مجوز فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده را صادر نمی‌ کند، گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کارگروهی تحت نظر وزارت ارشاد تشکیل شد که مسئولیت صدور مجوز برای فعالیت شرکت‌های خدمات ارزش افزوده را برعهده دارد، همچنین این کارگروه مسئول نظارت بر محتوای تولیدشده این شرکت‌ها است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°