پیام های گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران به اروپا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:14 - جمعه 28 شهريور 1399
کد خبر : ۷۴۳۰۰۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۹
کارشناسان مسائل بین الملل گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران را دارای ارزش فنی و راهبردی برشمردند و معتقدند: این اقدام دارای پیام هایی به تروئیکای اروپاست که مهمترین شان امکانپذیر نبودن عقب نشینی ایران از گام های برجامی خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حنیف غفاری کارشناس مسائل بین‌الملل در برنامه تیتر امشب گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران را گام مهم و تعیین کننده دانست و گفت: سه گام پیشین فقط نقطه آشکارساز اتکاء ایران به استراتژی مقاومت فعال محسوب می‌شد، اما گام چهارم نقطه آشکارساز جدیت ما را نشان می‌دهد و پیام واضحی به تروئیکا مخابره می‌کند.

غفاری با بیان اینکه گام چهارم دارای ارزش فنی و راهبردی است، گفت:


او گفت: اتحادیه اروپا و خصوصا تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) از زمانی که جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت ماه و در مسیر تحقق استراتژی مقاومت فعال گام‌های کاهنده تعهدات برجامی خود را برداشت، خشم شان را برانگیخت.

او افزود: اتحادیه اروپا قرار بود که بعد از خروج ترامپ از توافق هسته ای، یک سری حداقل‌هایى را به عنوان منافع حداقلی ایران در برجام برای ما تامین کنند، اما سه کشور اروپایی نه تنها این اقدام را انجام ندادند، بلکه از بازی آمریکا هم دنباله روی کردند.

کارشناس مسائل اروپا ادامه داد: تاخیر اتحادیه اروپا در راه اندازی اینستکس خروجی رایزنی‌های پنهانی تروئیکای اروپایی با ایالات امریکا بود.

غفاری ادامه داد: اتحادیه اروپا نمی‌تواند از یک سمت بی تعهدی خود را در حفظ برجام نادیده بگیرد و از طرف دیگر از ایران بخواهد که گام‌های کاهنده برجامی خود را متوقف کند و کشورمان گام‌های کاهنده تعهدات برجامی که دارای ارزش راهبردی است را برمی دارد.

او ادامه داد: در چنین شرایطی ایران در یک جبهه استراتژیک و تاکتیکی مقابل طرف اروپایی قرار گرفت و به گونه ای  مدیریت صحنه کرد که استراتژی طرف مقابل را با استراتژی پاسخ دهد. 
 
 این کارشناس مسائل بین الملل گفت: استراتژی آنها "مهار ایران قدرتمند" و استراتژی ما "مقاومت فعال" بود. 
غفاری افزود: اما بازی آنها بازی در اتاق خاموش و پیچیده سازی صحنه بازی و در مقابل، نقش ما شفاف سازی صحنه بازی بود.
 
جهانبخش ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه به اهمیت فردو اشاره و تصریح کرد: پیدایش فردو جایگاه رفیع ایران را نشان داد و همه را مبهوت کرد. 
 
او در تشریح ویژگی های این مجتمع گفت: 
 
 
 
ایزدی در ادامه به دلایل حساسیت های غرب و بی اعتمادی انها نسبت به ایران و صنعت هسته ای ان اشاره کرد و گفت:
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°