مخالفت جنبش عدم تعهد با محدودیت‌ های آمریکا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:02 - دوشنبه 13 مرداد 1399
کد خبر : ۷۴۳۲۸۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
جنبش عدم تعهد از آمریکا خواست، به سرعت محدودیت‌ های اعمال شده بر دیپلمات‌ های برخی کشور‌های عضو این جنبش را برطرف و به مسئولیت‌ های خود تحت توافقنامه مقر سازمان ملل عمل کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اسحاق آل حبیب، معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، دیروز چهارشنبه در کمیته ششم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به نمایندگی از جنبش عدم تعهد در موضوع گزارش کمیته روابط با کشور میزبان سازمان ملل، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: جنبش عدم تعهد بر نقش حیاتی کشور‌های میزبان مقر و دفاتر سازمان ملل در حفظ چندجانبه‌گرایی و تسهیل دیپلماسی چند جانبه و هنجار‌های بین دولتی تاکید می‌کند.

در بیانیه جنبش عدم تعهد افزوده شده است: از تمام کشور‌هایی که میزبان مقر و دفاتر سازمان ملل متحد هستند، می‌خواهیم مطابق تعهدات خود تحت توافقنامه‌های مقر و کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک و حضور نمایندگان کشور‌های عضو در جلسات مربوطه سازمان ملل متحد همکاری کند.

آل حبیب تاکید کرد: همچنین یادآور می‌شود مفاد توافقنامه مقر سازمان ملل متحد باید صرف نظر از روابط دوجانبه موجود بین دولت‌ها و کشور میزبان، اجرایی شود.

وی تصریح کرد: جنبش عدم تعهد نگرانی عمیق و جدی خود را به خودداری یا تاخیر در صدور ویزای نمایندگان هریک از اعضای "نم" از سوی کشور میزبان مقر سازمان ملل متحد مورد تاکید قرار می‌دهد و تکرار می‌کند که ملاحظات سیاسی نباید بر ارائه تسهیلات لازم تحت توافق مقر سازمان ملل به دولت‌های عضو برای مشارکت در فعالیت‌های این سازمان دخالت داده شود.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: جنبش عدم تعهد همچنین به محدودیت خودسرانه تردد که بر دیپلمات‌های رسمی برخی از نمایندگی‌های عضو جنبش نم از سوی کشور میزبان سازمان ملل متحد اعمال شده است، نگرانی جدی خود را ابراز می‌کند.

آل حبیب تصریح کرد: این محدودیت‌ها، نقض آشکار کنوانسیون وین در روابط دیپلماتیک، توافقنامه‌های مقر سازمان ملل متحد و حقوق بین الملل است. در این زمینه، جنبش عدم تعهد با این محدودیت‌ها و ادامه اعمال آن‌ها مخالف است و از کشور میزبان می‌خواهد که بدون تاخیر، تمام اقدامات لازم را برای برطرف کردن آن‌ها انجام دهد.

وی با اشاره به نشست اخیر جنبش عدم تعهد که در پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد، اظهار کرد: این جنبش در نظر دارد تا قطعنامه کوتاه و عملی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه دهد تا کشور میزبان را در تحقق توافقنامه مقر سازمان و کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک مسئول بداند.

سفیر ایران به نمایندگی از جنبش عدم تعهد خاطرنشان کرد: صدور به موقع ویزای ورود، از بین بردن محدودیت‌های خودسرانه تردد با هدف اطمینان از اینکه هیات‌های کشور‌های عضو، توانایی اجرای کامل حق مشارکت خود در جلسات چند جانبه و همچنین وظایف دیپلماتیک و مسئولیت‌های رسمی خود را به شیوه‌ای مناسب داشته باشند، از جمله این مسئولیت‌ها است.

دولت آمریکا در ادامه خصومت علیه مردم ایران، مقررات جدیدی را برای ورود دیپلمات‌ها و مقامات جمهوری اسلامی به آمریکا وضع کرد و همچنین تردد دیپلمات‌ها و خانواده‌های آن‌ها را در محدوده بین چهار نقطه نیویورک تقریبا به شعاع سه مایل محدود کرده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶°    ۳۸°