بازرس مشکل دار؛ بهانه امریکا و اروپا در نشست شورای حکام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:00 - جمعه 28 شهريور 1399
کد خبر : ۷۴۳۴۰۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۷
نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران در شرایطی برگزار شد که مهمترین بهانه و سوژه جنجال امریکا و اروپا، درخواست ایران برای تغییر یکی از بازرسان بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 در نشست امروز شورای حکام، گزارش شفاهی مدیرکل موقت آژانس درباره اجرای پادمان در ایران ارائه و بررسی شد.
 
کرنل فروتا گفت: اقدامات آژانس برای روشن شدن سؤالات مرتبط با کامل بودن اظهارات پادمانی ایران ادامه دارد و ایران باید همکاری کامل و به موقعی با آژانس داشته باشد و به سؤالات آن برای حل این موضوع درست پاسخ دهد.
فروتا افزود: آژانس آماده است تا تعاملات با ایران را برای حل هرچه سریعتر این مشکل، ادامه دهد.
 
آژانس تاکنون در ۱۶ گزارشی که بعد از اجرای برجام ارائه کرده، پایندی ایران به این توافق را تایید کرده است، اما آمریکا به طور یکجانبه از آن خارج شده و اروپایی‌ها نیز به تعهدات اقتصادی خود طبق برجام عمل نکرده‌اند.
در نشست امروز، امریکا و اتحادیه اروپا برای جلب توجه بیشتر و دامن زدن به ایران هراسی، تلاش کردند موضوع درخواست ایران برای تغییر یکی از بازرسان آژانس را به عنوان اقدامی بسیار مهم و عجیب و غریب مطرح کرده و آن را مشکوک جلوه دهند.

جکی وولکات، سفیر آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اقدام ایران را تحریک‌کننده و بیدادگرایانه خواند و در اظهاراتی تحریک‌آمیز گفت: تمامی اعضای شورای حکام همین حالا باید شفاف سازند که چنین اقداماتی غیرقابل قبول بوده، با آن مدارا نمی‌شود و عواقبی را در پی دارد.

همچنین نماینده اتحادیه اروپا نیز در این جلسه در حمایت از آمریکا این رویکرد ایران را «عمیقا نگران‌کننده» خواند.

وی با اذعان به این که «ما می‌دانیم که این موضوع حل شده است» در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت: با این حال از ایران می‌خواهیم که از وقوع چنین حوادثی در آینده جلوگیری کند.

هفته گذشته مسئولین سازمان انرژی اتمی ایران از ورود یکی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی که مواد مشکوکی به همراه داشت، به سایت غنی سازی نطنز جلوگیری کردند.

سازمان انرژی اتمی ایران در این باره اعلام کرد: به طور معمول وسائل همراه تمام بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، در بدو ورود به هر یک از سایت‌های هسته‌ای مورد تفتیش و کنترل قرار می‌گیرد.

هنگام ورود این خانم بازرس تجهیزات کنترلی علامت هشدار را نشان داده است و به همین دلیل ضمن کنترل وسایل همراه بازرس از ورود او به سایت جلوگیری شده و مراتب امر به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منعکس شد و از طرف جمهوری اسلامی ایران به آژانس اعلام می‌شود که پذیرش قبلی این بازرس لغو شده تلقی می‌شود.
 
کاظم غریب آبادی، نماینده کشورمان در آژانس در این باره گفت: دستگاه‌های آشکارساز در سایت نطنز وجود «مواد خطرناک» همراه این بازرس آژانس را در موقعیت‌های مختلف هشدار داده است.

نماینده دائم ایران در آژانس درباره نشست امروز نیز گفت: مدیرکل از تشکیل این نشست قصد داشت گزارشی را به شورا ارائه دهد تا اعضا اگر نظراتی دارند بیان کنند. متعاقبا بنده به عنوان نماینده ایران گزارش جامعی را در نشست ارائه کردم.

غریب آبادی افزود: در این نشست گاه‌شمار اتفاقاتی که از ورود بازرس مورد نظر به نطنز تا خروجش از کشور اتفاق افتاده بود را ارائه کردم.
 
وی تصریح کرد: در این گزارش تاکید کردم ایران دغدغه امنیتی در این مورد داشته است و بحث نقض حقوق و قوانین بازرسان نیست و ما حقوق آن‌ها را نقض نکردیم.

وی توضیح داد: در این گزارش اعلام شد که وقتی بازرس در نظنز بوده است دستگاه‌های آشکارساز کشف و شناسایی کردند که این بازرس می‌تواند مواد خطرناکی همراه خود داشته باشد. تنها یک بار هم نه، بلکه در محیط‌های مختلف از این وسایل استفاده شد. حتی از کیف دستی این فرد آزمایش شد که آنجا هم هشدار داد.

غریب آبادی خاطرنشان کرد: ایران این موضوع را تحت بررسی دارد و با توجه به سوابق خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای‌مان به هیچ وجه امنیت ملی و ایمنی تاسیسات هسته‌ای‌مان را مورد مصالحه قرار نمی‌دهیم و اصرار داریم آژانس نیز در این زمینه با ما همکاری کند؛ البته آژانس هم در نامه‌ای کتبی به ما اعلام کرد با ما در روند تحقیقات همکاری می‌کند.

وی همچنین درباره همکاری‌های پادمانی ایران و آژانس گفت: ما در حوزه پادمان با آژانس با هدف حل و فصل هر موضوعی که مد نظر آژانس است همکاری داریم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°