سود و تقاضای مشتری؛ عامل حیات قاچاق کالا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:03 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۷۴۳۴۱۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، تقاضای مشتری و وجود سود مالی برای فروشنده را عمده ترین عامل موجودیت و بقای قاچاق کالا دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا در برنامه گفتگوی ویژه عصر پنجشنبه شبکه خبر گفت: وقتی یک برند خاص، به ویژه برندهای خارجی، به توزیع کننده ها اعلام می کند درصورت فروش بیشتر محصولات این برند، علاوه بر سود رایج، پاداش یا دریافتی بیشتری نیز به شما تعلق می گیرد،طبیعی است که فروشنده نیز فروش آن محصول را ترجیح می دهد.

سود و تقاضای مشتری؛ عامل حیات قاچاق کالا

وی افزود: علاوه بر این، تقاضای خریدار نیز عاملی موثر است و تازمانی که تقاضا در بازار وجود دارد، قاچاق نیز تا حدی وجود خواهد داشت.

دهقانی نیا خرید جنس خوب و با کیفیت را، سوای داخلی یا خارجی بودنش، حق خریدار دانست، اما تصریح کرد: این موضوع نافی این نیست که اشخاص سهم خود را در حمایت از تولید ملی ایفا کنند.

وی از مردم خواست هنگام خرید، عرق ملی و توجه به حمایت از تولید داخلی را نیز لحاظ کنند.

سلطان حسین فتاحی، عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی با ارائه آماری از محصولات وارد شده به بازار در سال های اخیر و آمار ازدواج، تصریح کرد بخش چشمگیری از خریدهای مردم را کالاهای قاچاق تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه در سال 1390 حدود 900 هزارکولرگازی وارد شده و همان سال 900 هزار مورد ازدواج ثبت شده است، گفت: امسال تولید داخل 100 هزار دستگاه بوده و واردات قانونی نیز صفر ثبت شده است، پس نتیجه می گیریم که نیاز زوج های جوان به کولرگازی از طریق قاچاق تامین شده است.

سود و تقاضای مشتری؛ عامل حیات قاچاق کالا

فتاحی با بیان اینکه نباید همه تقصیرها را به گردن دیگران بیاندازیم، تصریح کرد: تولید کننده نیز باید استانداردهای لازم را رعایت کند اما بسیاری از محصولات ما از نظر کیفیت حتی از برخی از برندهای خارجی نیز بهترند.

وی افزود: متاسفانه حجم تولید ما کافی نیست و کارخانجات با تمام ظرفیت کار نمی کنند و علت آن نیز کمبود مواد اولیه و سرمایه درگردش است.

فتاحی از مسئولان خواست در کوتا ه مدت، جلو جابجایی کالای قاچاق از مرز تا بازار را بگیرند و در ادامه، از عرضه آنها در فروشگاه ها جلوگیری کنند.

وی راهکار پیشنهادی خود برای بلند مدت را نیز مشارکت برندهای خارجی با تولیدکننده های داخلی عنوان کرد و گفت: باید شرایطی ایجاد شود که برندهای خارجی بیایند با تولید کننده های داخلی ها شریک شوند و بصورت قانونی همینجا محصولاتشان را تولید کنند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°