از ۵ دانشمند برگزیده جهان اسلام تقدیر می‌شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:06 - دوشنبه 30 دی 1398
کد خبر : ۷۴۳۷۰۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) گفت: در سومین دوره اعطای جایزه جهانی مصطفی (ص) که همزمان با هفته وحدت و ایام ولادت پیامبر اسلام برگزار می‌شود، از پنج دانشمند برجسته جهان اسلام تقدیر می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهدی صفاری نیا در حاشیه سومین دوره از اعطای جایزه جهانی مصطفی (ص) که در سالن همایش‌های دانشگاه الزهرا برگزار شد افزود: سومین دوره از جایزه جهانی مصطفی با هدف ارتقای علمی و هم افزایی میان دانشمندان برجسته جهان اسلام برگزار شده است.
وی اضافه کرد: این دوره از جایزه مصطفی در سه روز برگزار و سلسله نشست‌هایی با موضوعات مختلف علمی در دانشگاه‌های صدا وسیما، صنعتی شریف و امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

صفاری نیا تاکید کرد: در این دوره از جایزه مصطفی ۱۶۴۹ اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد ۱۹۹ اثر مربوط به بخش فناوری اطلاعات،۶۶۴ اثر در بخش زیست فناوری و پزشکی و ۱۷۲ اثر در بخش نانو و ۶۱۴ اثر در دیگر زمینه‌های علمی و فناوری بوده است که با ارزیابی داوران در نهایت ۵ اثر متعلق به دانشمندان برجسته اهل ایران و ترکیه بود که دوشنبه ۲۰ آبان در تالار وحدت از آن‌ها تقدیر می‌شود.

دانشگاه‌ها باید نقش پررنگ تری در عرصه دیپلماسی علمی پیدا کنند

رئیس دانشگاه الزهرا گفت: دانشگاه‌ها باید در جهت توسعه علمی و مشارکت با مراکز تحقیقاتی جهان فعالیت داشته باشند و نقش پررنگ تری در عرصه دیپلماسی علمی پیدا کنند.

خانم مهناز ملانظری در سخنانی در مراسم آغاز سومین هفته جایزه مصطفی (ص) که در سالن همایش‌های دانشگاه الزهرا و با حضور بیش از ۸۰ میهمان خارجی از ۳۰ کشور برگزار شد گفت: از جمله ثمرات علم و فناوری ایجاد فضای مناسب برای گفتگوی علمی میان مراکز تحقیقاتی جهان است، درباره اهمیت علم و دانش ده‌ها آیه در قرآن کریم و روایات فراوانی از ائمه معصومین داریم و خداوند همواره انسان را به تعلیم و تعلم فرا خوانده است.
وی با بیان این که دانشگاه‌ها باید نقش پررنگ تری در عرصه دیپلماسی علمی پیدا کنند، افزود: باید به فکر توسعه علمی و مشارکت با مراکز تحقیقاتی جهان باشیم تا دانشگاه‌ها بتوانند نقش پررنگ تری در دیپلماسی علمی پیدا کنند.
خانم ملانظری با بیان این که مقام معظم رهبری بار‌ها بر اهمیت علم و دانش و نقش آن در اقتدار ملی تأکید کرده اند، گفت: در سال‌های اخیر نهاد‌های سیاست گذاری تلاش کرده اند که زمینه توسعه علم و فناوری را فراهم کنند، از ابتدای دهه ۷۰ شاهد دیپلماسی علمی بوده ایم البته باید به این نکته توجه کنیم که علم، زبان بین المللی است و باید از هرگونه تعصب به دور باشد.
وی ادامه داد: باید شبکه‌های همکاری علمی و فناوری با کمک دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی شکل گیرد و این رویدادی که امروز شاهد افتتاح آن در دانشگاه الزهرا هستیم بستری را فراهم می‌کند که افراد شاخص در عرصه‌ها و رشته‌های مختلف علمی به گفتگو بپردازند.

آیین گشایش سومین هفته جایزه مصطفی (ص)

آیین گشایش سومین «هفته جایزه مصطفی (ص)» با حضور مسئولان و اندیشمندان داخلی و خارجی امروز در مرکز همایش‌های دانشگاه الزهرا برگزار می‌شود. جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک بار به دانشمندان و پژوهش گران برتر جهان اسلام اهداء می‌شود.
این جایزه با شناسایی، معرفی و تجلیل شایسته از برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند.
در آیین پایانی سومین «هفته جایزه مصطفی (ص)» روز دوشنبه هم زمان با هفته وحدت به ۵ دانشمند از کشور‌های ایران و ترکیه اعطاء خواهد شد که در بخش‌های تخصصی فناوری اطلاعات، زیست فناوری و نانو و نیز در دو بخش عمومی فعالیت‌های برجسته داشته اند.
دبیر کار گروه علمی جایزه مصطفی (ص) گفت: در این دوره از برگزاری جایزه مصطفی (ص)، ۱۹۹ اثر در بخش فناوری اطلاعات به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد در ارزیابی اولیه ۲۹ اثر انتخاب و در داوری نهایی ۴ اثر منتخب شناخته شدند. همچنین در بخش زیست فناوری و پزشکی ۶۶۴ اثر ارسال شده بود که از این میان ۱۰۶ اثر ارزیابی اولیه شد و ۴ اثر در داوری نهایی انتخاب شدند.
ظهور افزود: در بخش فناوری نانو، ۱۷۲ اثر ارسال شده بود که از این تعداد ۴۷ اثر ارزیابی اولیه شد. در بخش آثار عمومی که از تمامی زمینه‌های علم و فناوری است، ۶۱۴ اثر ارسال و از این تعداد ۸ اثر در ارزیابی اولیه انتخاب شد و از بین آن‌ها ۲ اثر به داوری نهایی راه پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه در این دوره از اعطای جایزه مصطفی (ص)، آثار با مشارکت ۵۰۰ داور و ۲۰۰ دانشگاه از ۳۵ کشور داوری و ارزیابی شده است، افزود: در ارزیابی‌های صورت گرفته، جایزه امسال علم و فناوری مصطفی (ص) در بخش زیست فناوری و پزشکی به صورت تخصصی به دو اثر به صورت مشترک و نیز در بخش عمومی در حوزه دانشمندان مقیم کشور‌های اسلامی به آثار سه نفر از دانشمندان مقیم کشور‌های اسلامی به صورت مشترک اعطا خواهد شد.
او یادآور شد: امسال در ارزیابی‌های صورت گرفته بعد از بررسی و داوری نهایی پرونده‌ها، ۱۰ پرونده به شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی (ص) ارسال شد که از این تعداد ۵ پرونده برای دریافت جایزه انتخاب شدند و سومین جایزه مصطفی (ص) را ۵ دانشمند که از کشور ایران و ترکیه هستند، دریافت خواهند کرد.
آقای ظهور در خصوص شرایط احراز نیز گفت: برگزیدگان باید از دانشمندان برجسته و دارای اثر موثر باشند و آثار آن‌ها به تایید رسیده باشد.
وی گفت: باید افراد علاوه بر این موارد تابعیت یک کشور اسلامی را داشته باشند، حتی در بخش عمومی که شامل تمامی زمینه‌های علم و فناوری است باید فرد مسلمان باشد.
برچسب ها: جایزه ، مصطفی ، فناوری ، نانو ، پزشکی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۵°