روحانی: آمارها حرف می زنند و می گویند که شرایط بهتر شده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:27 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۷۴۴۰۰۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
حجت الاسلام و المسلمین روحانی در جمع مردم یزد گفت: ارقام و آمار اقتصادی با ما سخن می گوید و نشان می دهد که وضعیت ما هر ماه بهتر و بهتر شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با اشاره به سفرهای متعددش به یزد از سال 1353 از مهربانی و محبت اهالی یزد قدردانی کرد و گفت: از فروردین سال 1357 حرکت و نهضت از یزد و مردم غیور این استان آغاز شد و از  10 فروردین  قدم به قدم ما را به پیروزی انقلاب نزدیک کرد.

روحانی افزود: مردم یزد پس از انقلاب نیز در صف مقدم بودند و تیپ الغدیر در دفاع مقدس فداکاری های بسیاری کردند.

رییس جمهوری ادامه داد: امروز ۱۲ ماه ربیع المولود و روز میلاد پیامبر اعظم الشان اسلام به نقل از برادران اهل سنت و برخی از علمای شیعه مثل مرحوم کلینی و ۱۷ ربیع هم روز مشهور برای میلاد با سعادت رسول خدا و امام صادق است و این هفته هفته اتحاد و وحدت و یگانگی و هفته قرب بیشتر به راه و مسیر پیامبر اسلام است.

وی همچنین از جانب خود و مردم یزد به داغدیدگان زلزله آذربایجان شرقی تسلیت گفت.

رییس جمهور ادامه داد: اولین مسئله ای که در اینجا می خواهم بر آن تاکید کنم اینکه ما در طول یکسال گذشته در برابر فشار بیگانگان ایستادگی کردیم و روزهای سختی بر مردم ما گذشت؛ در طول سال ۹۷ و ۹۸ فشار اقتصادی بر کشور ما فراوان بود و مردم روزهای مشکلی را از لحاظ اقتصادی داشتند اما در عین حال ایستادگی مردم و وحدت مردم و تلاش پیگیری مردم امروز ما را به نقطه ای رسانده که به اعتقاد من آمریکا مایوس شده است و به خوبی می داند که روزی است که ملت بزرگ ما در برابر فشار آنها ایستادگی و مقاومت کرده است.

روحانی خطاب به گروهی از مردم که همزمان با سخنان روحانی شعارهای انتقادی سر می دادند گفت: صدای شما مردم صدای این چند نفر جوان نیست. شما مردم بزرگ و مهربان در خط انقلاب هستید و اختلاف و فاصله، خواست آمریکاست.

وی افزود: نگذاریم خواست آمریکا از حنجره عده ای معدود بلند شود گر چه این عده بسیار کم و محدود در کشورند ولی این گروه کم و کوچک را به وحدت دعوت می‌کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به آمار و ارقام اقتصادی گفت: آمار با ما سخن می گوید و به ما می گوید که وضع ما از اردیبهشت به این سو هر ماه بهتر و بهتر شده است.

روحانی با بیان اینکه در طول سال 97 و 98 فشار اقتصادی بر کشور‌مان فراوان بود، ادامه داد: ‌مردم روزهای مشکلی را از لحاظ اقتصادی داشتند اما در عین حال ایستادگی و وحدت مردم و تلاش پیگیری‌ امروز ما را به نقطه‌ای رسانده که به اعتقاد من آمریکا مأیوس شده است. ‌‌

رئیس جمهور با اشاره به تداوم فشار دشمن علیه ملت بزرگ ایران خاطرنشان کرد: ‌در ماه‌های اردیبهشت تا مهر هر ماه فشار تورم را کنترل کردیم، آمار بانک مرکزی‌ می‌گوید تورم ماه اردیبهشت سه درصد، تورم ماه خرداد 2.3 ‌درصد، تورم تیر 2.2 درصد، مرداد 0.8 درصد و شهریور 0.8 درصد رسید و ‌این به آن معناست که کارآفرینان، کشاورزان، کارگران و مهندسان‌ در سراسر کشور تلاششان را افزوده کرده‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه‌ اینکه ‌صادرات غیر‌نفتی ایران‌ رونق دارد، گفت:‌ همه مردم در این مسیر حرکت کرده‌اند و ما امروز اگر در کنار هم برای آبادانی کشور تلاش‌مان را اضافه کنیم،‌ اگر در این شرایط بتوانیم در برابر دنیا در زمینه علم و دانش و همچنین فعال کردن شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد یک تحول بزرگ‌ باشیم، به خوبی می‌توانیم دشمنانمان را منکوب کنیم.

وی با اشاره به تلاش و فعالیت همه مسئولان در مبارزه با فساد است، افزود: دولت در سه لایحه مهم راه‌های اساسی مبارزه با فساد را روشن کرده و دو لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است.

رئیس جمهور مهم‌ترین مسئله برای مبارزه با فساد را شفافیت عنو‌ان کرد و ادامه داد: ‌همه مردم‌، مسئولین، شرکت‌های دولتی و همه دستگاه‌ها ‌باید با شفافیت اقداماتشان‌ را ‌برای مردم تشریح کنند، درآمد شرکت‌ها، فعالیت شرکت‌ها، کار نهادها باید کاملا ‌روشن باشد، از بودجه بیت‌المال چه میزان ‌مصرف کرده‌اند، برای آبادانی کشور چه کاری را انجام داده‌اند.

وی با بیان ‌اینکه لایحه شفافیت ‌لایحه بسیار مهمی است که دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است، گفت: ‌امیدوارم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک بتوانند این لایحه را به تصویب برسانند، لایحه دوم دولت ‌لایحه مبارزه با فساد است، لایحه سوم لایحه تعارض منافع است که آن هم در دولت در حال بررسی است و در آینده تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.‌

رئیس جمهور در ادامه به انتقاد از برخوردهای قوه قضائیه با مفاسد اقتصادی پرداخت و از وزرای دولت خواست چند مورد از برداشت های میلیون دلاری را مطرح کنند.

‌روحانی از اکتشاف یک میدان بزرگ جدید نفتی خبر داد و افزود: کارگران شرکت اکتشاف نفت به یک میدان بزرگ نفتی دست پیدا کردند و به مردم خبر می‌دهیم که ‌ یک میدان نفتی به اندازه 53 میلیارد بشکه نفت کشف کردیم.

وی تصریح کرد: این ‌یک میدان نفتی بزرگ است که از بستان آغاز می‌شود و تا نزدیک امیدیه ادامه داد ‌و 2 هزار و 400 کیلومتر مربع وسعت این میدان نفتی است و 80 متر عمق دارد و نفت ‌53 میلیارد بشکه است.

روحانی گفت: این نشان آن است که ما کشور ثروتمندی داریم و علی‌رغم دشمنی‌های آمریکا به کاخ سفید اعلام می‌کنیم که به کوری چشم همه دشمنان ملت ایران، در آن ایامی که شما فروش نفت ایران را تحریم کرده و به ملت ایران فشار آوردید، کارگران و مهندسان عزیز‌مان توانستند 53 میلیارد بشکه نفت را در یک مخزن بزرگ کشف کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این میدان نفتی مهم نحوه و ضریب بازیافت است که از این میزان چه مقدار می‌توانیم خارج کرده و بفروشیم، گفت: اینجاست که دانش و تکنولوژی حرف می‌زند و اگر یک درصد بازیافت نفتی این میدان افزایش یابد، درآمد نفتی ما 32 میلیارد دلار اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: آنهایی که در سال‌های اخیر مرتب می‌گویند شرکت‌های خارجی نباید وارد کشور شوند، ما باید از فناوری‌های پیشرفته جهان استفاده کنیم و هر کجای دنیا علم و فناوری باشد باید استفاده کنیم.

روحانی افزود: اگر ضریب بازیافت این میدان 10 درصد باشد یعنی 320 هزار میلیارد درآمد ماست و اگر ضریب ما بیشتر شود، درآمد بیشتری به دست می‌آوریم؛ بنابراین ما باید با علم، دانش و تکنولوژی مردم را ثروتمند کرده و راه و مسیر درست را مشخص کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ‌مردم یزد چند سرمایه بزرگ دارند که به این استان داده که اولین آن استعداد است و کنکور ما شهادت می‌دهد که 26 سال، جوانان ما در کنکور اول شدند، پس خداوند استعداد به این مردم داده است، خاطرنشان کرد: سختکوشی مردم یزد جزو ذات آنها در طول تاریخ است، همه قنات‌های یزد حکایت از سختکوشی این مردم دارد و از دل و عمق زمین در بیابان‌های خشک آب را درآوردند و با سختی کشاورزی کردند.

روحانی گفت: این ملت، ملت بزرگ و فداکار است اما برای این استان، دو کار بزرگ باید انجام بشود و من امروز در این سفر اعلام می‌کنم که کار اول برای مردم یزد مسئله آب است، چه آب صنعتی و کشاورزی و چه آب آشامیدنی؛ من امروز اعلام می‌کنم که در شورای عالی آب تصویب کردیم که آب آشامیدنی 30 سال آینده استان یزد تامین است.

وی خاطرنشان کرد: تمام جزئیات این مصوبات روشن است که از کدام حوزه آبریز آب آشامیدنی مردم یزد در طول سال‌های آینده تا 30 سال چگونه تامین می‌شود.

رئیس جمهور مسئله دوم را آب صنعت دانست و گفت: همانطوری که در سفر قبل قول دادم، آب جنوب شیرین‌سازی خواهد شد و به عمق فلات قاره، یزد و کرمان می‌رسد و ان‌شاالله سال آینده 20 میلیون از این آب وارد یزد می‌شود.

روحانی افزود: امروز اعلام می‌کنم که در شورای عالی آب تمام آب مورد نیاز صنعت و کشاورزی یزد از دریای عمان تصویب و مقدار آن تخصیص داده شده است.

وی گفت: این کار بزرگ و عظیم برای این استان است و من مطمئنم اگر آب کافی به این استان برسد، در صنعت، کشاورزی، گردشگری و سایر امور شهر یزد توسعه می‌یابد.

وی با بیان اینکه شهر یزد شهر ثبت شده در جهان است و این شهر شهر جاذبه‌هاست، با گردشگری باید بیکاری را در استان یزد ریشه کن کنیم گفت: استان یزد جزو استان‌های پیشتاز در کشت گلخانه‌ای است و این حوزه می‌تواند بیکاری را در این استان ریشه کن کند.

روحانی تصریح کرد: اعتبارات لازم برای تکمیل راه آهن یزد اقلید تصویب شده و امیدوارم تا پایان سال آینده شاهد تکمیل این خط و ایجاد رونق در زندگی، مسافرت‌ها و معادن این استان ایجاد شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در سفر قبلی 46 طرح و پروژه با 970 میلیارد تومان مصوب شد که یک هزار و 91 میلیارد تومان برای این پروژه‌ها پرداخت شده ولی همه پروژه‌ها تکمیل نشده و 22 طرح افتتاح شده، 16 طرح بالای 70 درصد و 8 طرح زیر هفتاد درصد پیشرفت دارند.

وی بیان کرد: در این سفر بیش از 1000 میلیارد تومان برای 37 پروژه اختصاص دادیم و انشاالله امروز در شورای اداری جزئیات آن را برای مردم عزیز و بزرگوار یزد اعلام می‌کنیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۰°