صالحی: درصورت بازگشت ارزش افزوده، نیازی به بودجه جدید نخواهیم داشت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:49 - سه‌شنبه 17 تير 1399
کد خبر : ۷۴۴۰۶۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت در صورت پرداخت ارزش افزوده ای که نیروگاه هسته ای ایجاد کرده، نیاز به بودجه جدید دولتی مرتفع می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی اکبر صالحی در مراسم آغاز عملیات بتن ریزی راکتور واحد 2 نیروگاه اتمی بوشهر با بیان اینکه تولید برق این نیروگاه باعث صرفه جویی معادل 11 میلیون بشکه نفت شده است، اظهار داشت: ارزش‌افزوده ایجاد شده توسط نیروگاه بوشهر حدود ۷۰۰ میلیون دلار است که اگر همین رقم پرداخت شود، ما نخستین دستگاه دولتی خواهیم بود که از اختصاص بودجه بی نیاز می شویم.
 
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از دانشمندان هسته‌ای گرانقدری برخوردار است گفت: کشور‌های همسایه ما در خلیج فارس تلاش بسیاری برای تربیت نیروی انسانی در زمینه هسته‌ای کرده اند، اما تا کنون موفق نبوده اند.
 
صالحی افزود: ما آمادگی داریم برای تبادل علمی و همکاری با کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس در زمینه انرژی اتمی همکاری کنیم و تجربیاتمان را در اختیارشان قرار دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد که واحد ۲ در سال ۱۴۰۴ و واحد ۳ در سال ۱۴۰۶ بهره برداری شود که البته طرف روسی قول مساعده داده است که بهره برداری از این پروژه‌ها زودتر صورت بگیرد.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تقریبا کل کارهای ساختمانی را پیمانکاران ایرانی انجام می دهند، افزود: از شروع عملیات اجرایی طرح تاکنون بیش از ۳ میلیون مترمکعب خاکبرداری، ۸۵۰ هزار مترمکعب گودبرداری و تحکیم بستر ساختمان‌های اصلی با نزدیک به ۱۷۰۰۰ عدد شمع به روش DMS به عمق ۱۸.۵ متر انجام شده است. همچنین از ۳۰۰۰ تن آرماتور‌های ساخت ایران در فوندانسیون رآکتور ۲ استفاده شده و حدود ۳۵۰ هزار تن (روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن) سیمان مصرف شده است.
 
در زمان ساخت ۱۱ شرکت ایرانی کارهای ساختمانی و اجرایی واحدهای جدید را با کمک ۱۰ هزار نیروی کار انجام می‌دهند و از سال گذشته تاکنون هزار و ۵۰۰ نفر نیرو از افراد آموزش دیده سازمان فنی و حرفه‌ای برای کار در نیروگاه اتمی بوشهر جذب شده‌اند.
 
صالحی همچنین از همکاری‌های بسیار خوب و نزدیک ایران و روسیه در همکاری‌های هسته‌ای قدردانی کرد و گفت: در دورانی هم که کشور ما وارد دنیای صنعتی شدن می شد، این کشور که در آن زمان شوروی بود، با راه اندازی کارخانه ذوب آهن به ما کمک کرد.
 
وی همچنین از امام جمعه بوشهر، نمایندگان مجلس و سایر مسئولانی که در مسیر ساخت نیروگاه دوم کمک کرده اند، تشکر کرد.
 
عملیات بتن ریزی راکتور دوم بوشهر، امروز یکشنبه با حضور دکتر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی و همچنین لاکشی، معاون رئیس سازمان انرژی اتمی روسیه و مدیرعامل شرکت روس اتم و لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران آغاز شد.
 
مرحله بتون ریزی رآکتور هسته‌ای واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر یکی از مراحل کلیدی در فرایند اجرای این طرح ملی است که با انجام آن، گام مهمی در توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور برداشته می‌شود. انجام عملیات بتون ریزی نشان دهنده اجرایی شدن بیش از ۳۰ درصد از برنامه زمانبندی طرح است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°