اجرای طرح بایوجمی برای احیای تالاب انزلی؛ درست یا نادرست؟

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:49 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۷۴۴۱۴۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
با توجه به متوقف شدن اجرای طرح بایوجمی در تالاب انزلی و هشدار دانشمندان و اساتید دانشگاه نسبت به خطرات این طرح برای انسان و موجودات آبزی، مدیرکل احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست راهکار حل مشکلات تالاب را ادامه آزمایشات می داند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مسعود باقرزاده مدیرکل احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست موافق اجرای طرح بایوجمی گفت: بایوجمی در حقیقت تعریف زیست پالایی است یعنی محیط های طبیعی و تالاب ها با توجه به ریشه گیاهان و خاک قابلیت خودپالایی دارند اما این قابلیت بی نهایت نیست.

او گفت: متاسفانه در تالاب انزلی بخش زیادی از قابلیت خودپالایی از بین رفته یعنی محیط آب فضای احیایی بوجود آورده که فضای اکسیداسیونی که حیات وحش و گیاهان در آن پایدار باشد از بین رفته بنابراین بایوجمی به دنبال سرعت راه اندازی فرایندهای طبیعی است تا تالاب مجدد احیا شود.

در این روش محیط بی هوازی به محیط اکسیداسیون و هوازی تبدیل می شود و با اضافه کردن الکترولیت ها و کود حیوانی به آب به هضم لجن ها و آزادکردن دی اکسید کربن به تولید اکسژن در آب کمک می کند.

مدیرکل احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این روش را شرکت دانش بنیان ابداع کرده و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برای مصوبه دولت پیشنهاد داده که سازمان محیط زیست در مراحل مختلف و خارج از تالاب تست کرده است.

او افزود: دی اکسید تیتانیوم در خود تالاب نیز وجود دارد اما سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال بررسی راهکارهاست تا بعد از بررسی بتوان از نتایج به درستی استفاده شود. نمونه ها بعد از بررسی به کشورهای دیگر نیز برای تایید فرستاده می شود و ناظرین ما در پژوهشکده آبزی پروری و دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران این کار و طرح را تایید کرده اند.

این ماده در سال 90 در تمام مزارع پرورش میگو و ماهی به عنوان لجن زدایی استفاده می شود و ما از ماهی ها نیز استفاده کرده ایم اما برای تالاب برای اولین بار است که در ایران استفاده می شود.

مدیرکل احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این طرح متوق شده گفت: راهکار حل مشکل تالاب انزلی ادامه آزمایشات است.

 

اصغر عبدلی استاد دانشگاه دیگر مهمان برنامه که مخالف اجرای طرح بایوجمی است، گفت: اینکه گفته می شود قابلیت خودپالایی تالاب از بین رفته درست نیست تالاب خودپالایی دارد اما مشکل اصلی وورد فاضلاب رشت  و گونه های غیر بومی است که باید به تالاب کمک کرد. 

او درباره طرح بایوجمی نیز گفت: قرار است مواد شیمیایی که نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم و کلرور نقره به اضافه کمپوست که به عنوان کود کشاورزی استفاده می شود در مقیاس چند هزار لیتر و چند هزار تن به تالاب انزلی اضافه شود بنابراین با توجه به هشدار دانشمندان نانوذرات تینانیوم سرطان زاست که در صورت وارد شدن به آب دیگر قابلیت جدایی ندارد که در اثر تجمع زیستی با ورود به آب به بدن ماهیان و آبزیان وارد بدن انسان می شود که با تغییرات در بدن انسان ها می تواند موجب سرطان و بیماری شود که برای سلامت مردم بسیار خطرناک است.

عبدلی گفت: با توجه به اینکه گفته می شود، در وهله اول پیشگیری بهتر از درمان است بنابراین اگر سازمان حفاظت محیط زیست بودجه ای برای این طرح دریافت کرده مردم انتظار دارند در گام اول این سازمان به دنبال منشا آلودگی تالاب باشد و بودجه صرف کنترل ورود آلودگی ها به تالاب شود بنابراین باید اول تصفیه خانه ساخته شود بعد به دنبال روش های دیگر و اضافه کردن مواد شیمیایی به آب باشیم. 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۴°