3 هزار نفر از وکلا پرونده مالیاتی ندارند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:02 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۷۴۴۱۶۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۵
موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: 3 هزار وکیل پرونده مالیاتی ندارند که از سازمان مالیاتی انتظار می رود با توجه به اعلام آمادگی سه قوه برای ساماندهی فرار مالیاتی اطلاعات را در اختیار مجلس قرار دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمد مسیحی معاون سازمان امور مالیاتی گفت: مالیات تابع سیستم نظام مالیاتی است که اگر هرجزئی از سیستم به درستی عمل نکند به هدف عالیه که وصول مالیات به معنای واقعی است نخواهیم رسید.

اجتناب از پرداخت مالیات در کنار فرار مالیاتی در تمامی کشورها نظام های مالیاتی را تهدید می کنند. اقتصاد نفتی از یک طرف و سطح معافیت های مالیاتی در کشور از طرف دیگر بخش های نظام مالیاتی را از تیررس مالیات خارج کرده است. همه این ها باعث شده در کشور ما فرار مالیاتی نسبت به کشورهای دیگر بالاتر باشد. 

او افزود: براساس براوردها 35 هزار تا 40 هزار میلیارد تومان به طور متوسط فرار مالیاتی داریم. 

مسیحی در ادامه درباره میزان فرار مالیاتی در کشور گفت: 40 درصد معافیت مالیاتی عددی معادل 50 هزار میلیارد تومانی را به اقتصاد کشور تحمیل می کند همچنین فرار مالیاتی 40 هزار میلیارد تومانی نیز نشان می دهد 80 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و معافیت مالیاتی داریم. معافیت مالیاتی فرار مالیاتی را تحت تاثیر زیادی قرار می دهد که مصداق بی عدالتی است که جامعه به سمت فرار مالیاتی می رود.

او افزود: هم مجلس و هم دولت در فراخوان پزشکان و وکلا در سامانه مالیاتی پیگیربوده اند که تاکنون 40 درصد پزشکان ثبت نام کرده اند. جامعه پزشکی با الزام قانونی به عنوان گروه پیشرو در اجرای قانون هستند. کانون وکلا نیز برای اعلام اسامی اعلام آمادگی کرده است که بعد از هدفمند کردن قانون به ریزداده های مالیاتی خواهیم رسید.

 

فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در کشور ما به نسبت فرار مالیاتی انگیزه فعالیت سالم اقتصادی را در از بین برده است. از هر بعدی نگاه کنیم مالیات بسیار مهم است اما در طی زمان با توجه به درامدهای نفتی فرار مالیاتی زیاد مورد توجه نبوده است و در بخش های مختلف آنچنان که باید نتوانسته توسعه لازم را ایجاد کند. 

او افزود: لایحه مالیات بر ارزش افزوده با توجه به گستردگی معافیت های مالیاتی که داشت از سوی مجلس برگشت داده شد. اقدام جدیدی که می توان برای افزایش درامدهای مالیاتی و عدالت محور کردن فضای مالیاتی ساماندهی فرارهای مالیاتی است که سازمان مالیاتی می بایست لایحه ساماندهی معافیت های مالیاتی را سریعتر به مجلس ارائه دهد و این امر باید هرچه سریعتر از طرف دولت و سازمان مالیاتی پی گیری شود.

موسوی گفت: 3 هزار نفر از وکلا شناسایی شده اند که پرونده مالیاتی ندارند که لازم است باید در زمان صدور پروانه کسب و کار از سازمان امور مالیاتی استعلام شود و هرکس امتناع کند شریک جرم خواهد بود. با توجه به اعلام آمادگی سه قوه سازمان مالیاتی نیز باید اعلام کند.

سیدمحمدهادی سبحانیان کارشناس مسائل اقتصادی درباره ضعف در زیرساخت های مالیاتی گفت: ابتدایی ترین زیر ساخت اطلاعات است بنابراین پاسخ ها بر اساس براوردهای غیر رقیق است که از زبان مسئولین شنیده می شود به طوری که برخی می گویند به اندازه 40 درصد اقتصاد کشور هم فرار مالیاتی داریم هم معافیت مالیاتی که عدد آن همان 100 هزار میلیارد تومان می شود بنابراین وقتی نهادی نداریم که به طور دقیق بیان کند در کشور به طور تقریبی این مقدار فرار مالیاتی داریم نشان دهنده این است که ابتدایی ترین در خصوص فرار مالیاتی در اختیار نیست نکته دیگر این که نقش دولت و مجلس در این میزان فرار مالیاتی نسبت به فعالان اقتصادی پررنگ تر باشد بنابراین وقتی بستر فرار مالیاتی فراهم باشد پرداخت مالیات حقه امکان پذیرنیست.

در اقتصاد کشور نه اطلاعات خوبی از فعالیت اقتصادی مودیان جمع آوری کرده ایم نه اینکه ضمانت اجرایی و جریمه بازدارنده برای جلوگیری از فرار مالیاتی داریم. با توجه به  500 میلیون حساب بانکی نسبت به 80 میلیون جمعیت کشور نشان میدهد حساب های بانکی در کشور ما ساماندهی نشده است که این همه فرار مالیاتی دیده می شود.

سبحانیان گفت: حاکمیت و اجرا در فرار مالیاتی بسیار موثر هستند. در مناطق آزاد و ویژه به دلیل معافیت های مالیاتی فرار مالیاتی بیشتر صورت می گیرد بنابراین حداقل های شفافیت های مالیاتی و ساماندهی فعالین اقتصادی همکاری دستگاه های مختلف را می طلبد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۴°