لزوم توجه به حکمرانی اسلامی در گام دوم انقلاب

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:24 - پنجشنبه 08 خرداد 1399
کد خبر : ۷۴۴۲۰۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش حکمرانی اسلامی گفت: تمامی ابعاد حکمرانی اسلامی، در گام دوم انقلاب باید مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
لاریجانی» صبح امروز دوشنبه در همایش ملی حکمرانی اسلامی که در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، با بیان اینکه مفهوم حکمرانی یک امر لایتغیر نیست، اظهار داشت: این مفهوم حالت سیال دارد و به جهات مختلف سوق پیدا می‌کند.
 
در حکمرانی مطلوب حق اظهار نظر و پاسخگویی، نبود خشونت، اثربخشی دولت، کیفیت تنظیم‌گری، حاکمیت قانون و کنترل فساد وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط عصر ما تغییراتی در مفهوم حکمرانی ایجاد کرده است که یکی از این موارد افزایش آگاهی‌های مردم نسبت به ساختار کشور است، بیان کرد: تاثیر برق‌آسای فناوری اطلاعات و ارتباطات بر زندگی مردم، تنوع بسیار زیاد در نیاز‌های جامعه و درهم تنیدگی مسائل اداری کشور و همچنین دستور از بالا به پایین، از دیگر مواردی است که در عصر حاضر مفهوم حکمرانی را تا حد زیادی دچار تغییر کرده است.

لاریجانی با بیان اینکه همه دولت‌هایی که پس از انقلاب روی کار آمدند قصد خدمت داشتند، گفت: هیچ‌کدام از دولت‌های پس از انقلاب نمی‌خواستند کاری کنند که حکمرانی مطلوب درجامعه شکل نگیرد.

وی اظهار داشت: من همه ادوار حکومت پس از انقلاب را نگاه می‌کنم هیچ دولتی عمدی نداشت که حکمرانی مطلوب شکل نگیرد اشکال کجا بود، اشکال این بود که تئوری سنجی مطلوب در این زمینه شکل نگرفت یعنی مشکل نظریه‌سنجی وجود داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید به آرا حکما و فقهای بزرگ رجوع کنیم که چه نظری داشتند و مدینه فاضله را چگونه تعریف می‌کردند.
 
عجیب این است که در اکثر آرا متفکرین ما که در زمینه فلسفه سیاست یا حکومت سخن گفتند یک نکته مهم براق است و آن محور عدالت است.

وی افزود: اگر به آرا متفکران خودمان مثل فارابی برگردید عدالت محور است، در غرب چگونه به عدالت نگاه می‌شود، در غرب راجع به این واژه نظر دادند، سه گرایش در غرب در مورد عدالت وجود دارد، یکی جریان فایده‌گرایان است که تئوریشان این است ارزش اخلاقی افراد به لذت و شادی و خرسندی جامعه است.

لاریجانی یادآور شد: جریان دیگر اختیارگرایان هستند که می‌گویند آنچه مهم است فضای آزاد و عدالت است. از این دین جریان هرگونه کنترل بازار یک عمل ضد ارزش و عدالتی است، گرایش دیگر شهودگرایان هستند که به اصول اولیه اخلاقی قائل هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این سه جریان عدالت امر تبعی است، جز شهودگرایان که گروه اندکی هستند برای مفهوم عدالت اصالت جدی قائل نیستند،

لاریجانی اظهار داشت: اگر به کتاب الهی رجوع کنیم هدف از ارسال رسل اقامه عدل و صلح بوده است، برای این که بحث عدالت را درست بفهمیم چاره‌ای نداریم جز اینکه به مقوله مهم اسلامی توجه کنیم که آن مساله فطرت است در سرشت انسان چه در جنبه فهم و درک و چه در ناحیه خواست‌ها یک قابلیتی وجود دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۵°