تاکید نصرالله بر ضرورت ریشه کنی فساد در لبنان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۷۴۴۲۹۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
دبیرکل حزب الله لبنان: شهیدان ما را وارد زمان پیروزی‌ها و دستاورد‌ها کردند و ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم، عزت و بزرگی و جایگاه بلند ما امروز در واقع به برکت و لطف شهدا و خانواده‌های آنهاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنانی به مناسبت روز شهید حزب الله (حزب الله لبنان یازدهم نوامبر را روز شهید نامگذاری کرده و هر سال این روز را به یاد شهدایش گرامی می‌دارد) گفت: به همه مسلمانان سالروز میلاد رسول گرامی اسلام (ص) را تبریک می‌گوییم.

عملیاتی که شارون را خوار و ذلیل کرد
وی در ادامه بیان کرد: عملیات استشهادی احمد قصیر عملیاتی مهم در تاریخ جنگ عربی-اسرائیلی به خاطر خساراتی که به دشمن صهیونیست وارد شد، محسوب می‌شو. در روز شهید یادآور می‌شویم که چگونه شارون به خاطر شکستی که به ارتشش پس از عملیات استشهادی احمد قصیر وارد شد، خوار و ذلیل شد. روز شهید به مثابه سالروزی برای هر شهیدی از شهدای حزب الله است. شهداء اهل ایمان و اعتقاد بودند. آن شهیدان جنگشان در راه خدا و دفاع از مقدسات و مظلومان بود.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با ارتش آمریکا همانند مزدوران رفتار می‌کند و از این رو آن‌ها تصور می‌کنند که همه مردم به این شکل هستند.

نصرالله افزود: شهیدان ما را وارد زمان پیروزی‌ها و دستاورد‌ها کردند و ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم. از دستاورد‌های شهیدان دفع خطر‌های بزرگ از کشور ما بود از جمله آنچه در سال‌های گذشته در برابر یورش تروریست‌ها رخ داد. شهیدان ما را به کشوری تبدیل کردند که مقامات صهیونیستی به لبنان به مثابه تهدیدی برای آن‌ها می‌نگرند.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: مقاومت امروز در اوج قدرت خود قرار دارد و بخشی از محور مقاومت در منطقه است.

تمجید از موضع عبدالملک الحوثی در قبال صهیونیست‌ها
وی در ادامه با اشاره موضع قوی عبدالملک الحوثی علیه صهیونیست‌ها تاکید کرد: موضع تاریخی که از رهبر شجاع یعنی الحوثی اتخاذ شد در چند روز قبل به مناسب ولادت نبی گرام اسلامی اتخاذ شد بسیار مهم بود. الحوثی به شکل صریح به تهدیدات اسرائیل پاسخ داد و اعلام کرد که واکنش نشان داده خواهد شد و آنهم به شکلی کوبنده و این سخن بسیار مهمی است. این موضع گیری از سوی رهبر جبهه‌ای اتخاذ شد که با جنگ آمریکایی-سعوی از ۵ سال قبل در حال رویارویی است و سلاح ویژه دارد. این موضع گیری از رهبری اتخاذ شد که صداقت دارد. ملت‌های منطقه و مقاومت به این موضع گیری باید افتخار کنند و این عامل قدرت جدید و مهم و راهبردی است به ویژه با توجه به موقعیت یمن و دریای یمن و توان آن برای رسیدن به رژیم صهیونیستی. جبهه یمن سلاح بسیار پیشرفته از موشک‌ها در اختیار دارد و نیز شجاعت استفاده از آن را دارد.

نصرالله گفت: اسرائیلی به مواضع عبدالملک الحوثی بسیار توجه و دقت کردند، زیرا این سخن الحوثی برگرفته از صداقتش بود. یمن جایگاه مهم و محوری در محور مقاومت دارد و به شکل علنی اعلام می‌کند و توان واکنش دارد.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: رژیم صهیونیستی باید بداند که فضای راهبردی جدیدی در رویارویی با آن وجود دارد. آنچه صهیونیست‌ها از آن می‌گریزند. این تهدید تحول بسیار بزرگ و مهمی است و مقاومت این تحول مهم را درک می‌کند. صد‌ها نفر در صنعا در انتظار حرف‌های عبدالملک الحوثی حاضر شدند و این پیام سیاسی مهمی است. راز قدرت محوری که ما به آن وابسته هستیم در ایمان و اعتقاد و روحیه آن و ایمانش به مقدسات و موضوعات انسانی و آمادگی اش برای جانفشانی است.

شبح جنگ آمریکا علیه ایران پایان یافته است
نصرالله گفت: در ماه‌های گذشته شبح جنگ آمریکا علیه ایران وجود داشت و برخی غربی‌ها و حتی برخی در لبنان محاسبات خود را بر اساس آن قرار داده بودند. برخی به جنگ آمریکا علیه ایران دلبسته اند و می‌گویم که این ۹۹ درصد منتفی است. آنانی که محاسبات خود را بر این اساس قرار داده اند بیهوده عمل کردند. ایران ایستادگی کرد و مرحله خروج ترامپ از برجام را پشت سر گذاشت. ایران سختی خروج آمریکا از برجام را پشت سر گذاشت و ترامپ همچنان در انتظار تلفن و تماس تلفنی است که هرگز رخ نخواهد داد.. برای ترامپ نفت اهمیت دارد، اما انسان را ترک می‌کند.

ترامپ برای نفت در سوریه نیروهایش را نگه داشت
وی افزود: ترامپ نیرو‌های آمریکایی را در سوریه به خاطر میادین نفتی باقی نگه داشت. استراتژی ترامپ در برابر ایران شکست خورده است. حسن روحانی از کشف میدان نفتی عظیم با ذخایر نفتی ۵۳ میلیارد بشکه نفت خبر داد که مساحت آن بالغ بر ۲۴۰۰ کیلومتر مربع در استان خوزستان ایران است. عرض میدان ۸۰ متر است و به برکت تلاش شرکت ملی نفت ایران و کارشناسان ایرانی و متخصصان ایرانی رخ داده است. امروز الحمدالله ایران از فشار‌ها آمریکا خارج شده است. در منطقه هم همچنین مرکز این محور از دایره جنگ خارج می‌شود و مرحله سخت را در تاریخش پشت سر می‌گذارد و قوی و مقتدر خارج می‌شود.

تاکید بر ضرورت ریشه کنی فساد در لبنان
نصرالله تاکید کرد: در لبنان گفتگو‌ها همچنان برای خروج کشور از بحران ادامه دارد. خواسته‌های مهمی وجود دارد که مردم یا رسانه‌ها یا برخی شخصیت‌ها مطرح می‌کنند و خواسته اجماعی نیست. خواسته‌های اجماعی مانند مبارزه با فساد و بازخواست مفسدان و بازگردانیدن اموال به یغما رفته نیز وجود دارد. به برکت آنچه رخ داده است احدی نمی‌تواند از مفسدان حمایت کند وا ین تحول بزرگی است که در لبنان رخ داده است.

وی گفت: رایزنی‌ها ادامه دارد و ما مجبور به موضع گیری درباره تشکیل کابینه در حال حاضر نیستیم. تفاوت‌های زیادی میان مبارزه با فساد و مقاومت علیه اشغالگران از حیث موضوع و ادوات وجود دارد. در تبلیغات انتخاباتی ما گفتیم که بخشی از کمپین مقابله با فساد خواهیم بود و توضیح دادیم که آن به زمان و تلاش نیاز دارد. در موضوع فساد، مفسدانی هستند و هدف محاسبه مفسدان و بازگردانیدن اموال چپاول شده است و این نیاز به دستگاه قضایی شفاف نیاز دارد که زیر بار فشار‌های سیاسی نرود.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: در موضوع مبارزه با فساد باید قاضی منزه و ادوات برای بازگردانیدن اموال چپاول شده و زندان باید باشد. مبارزه با فساد به محاکمه‌های عادلانه و ادوات بازگردانیدن اموال و پول‌ها نیاز دارد. در معرکه مبارزه با فساد گفتیم که به دستگاه قضایی روی می‌آوریم و هدف ما خدشه وارد کردن به احدی نیست. باید به قضات شجاع تکیه کرد و موضع شورای عالی قضایی و دستگاه قضا مهم است. شورای عالی قضایی در موضوع مبارزه با فساد باید موضع گیری کند. در این روز شهید به قضات می‌گویم که نماینده آن شهیدان برای حمایت از کشور و سلامت و عافیت آن باشید. شما باید گام شجاعانه و نجات بخش بردارید و تسلیم فشار احدی نشوید. اگر فساد به وزیر یا مسئول شهرداری یا کارمند آن یا رابطه به حزب الله وجود دارد من برای شما رفع مصونیت از آن را تضمین می‌کنم تا زمان تصویب قانون رفع مصونیت. حزب الله به این گام احترام می‌گذارد و شما را تشویق می‌کند. مفسد مزدوری است که دین و طایفه‌ای ندارد.

امریکا اجازه سرمایه گذاری شرکت‌های چینی و ایرانی در لبنان را نمی‌دهد
وی گفت: می‌خواهم که به مسئولیت دولت آمریکا درباره اوضاع لبنان و مسئولیت آن در ممانعت لبنان از بازگشت عافیت و عمیق کردن بحران آن اشاره کنم. همه می‌دانند که در موضوع مالی و اقتصادی دولت درآمد‌ها و هزینه‌هایی دارد. بخش تولیدی کشور فشل و کشاورزی در بدترین حالت قرار دارد همچنین بخش صنعت و تجارت وضع ناگواری دارد و گردشگری تاحدود زیادی متاثر شده است. ما سیاست‌های دولت را و عدم اهتمام به این بخش می‌دانیم. ما به تحرک برای به چرخش درآوردن چرخ اقتصاد لبنان نیاز داریم. از شروط موفیت در مقابله با بحران اقتصادی کنونی این است که دوست از دشمن شناخته شود. بخش تولیدی در بدترین وضعیت دارد. افزایش عوارض و مالیات بر شهروندان اشتباه است. شرکت‌های چینی مهمی آماده سرمایه گذاری میلیارد‌ها دلاری در لبنان هستند، اما آمریکایی‌ها هرگز اجازه آنرا نخواهند داد.

علت خشم واشنگتن علیه نخست وزیر عراق
نصرالله بیان کرد: یکی از دلایل خشم آمریکا بر نخست وزیر عراق سفر وی به چین و امضای توافق‌های اقتصادی مهم با آن بود. توافقات ۴۰۰ یا ۵۰۰ میلیارد دلای امضا کرد. آمریکایی‌ها با چین جنگ تجاری دارند، اما گناه ما در این جنگ چیست؟ آمریکایی‌ها اسرائیلی‌ها را از گشودن در‌های خود به روی شرکت‌های چینی منع کردند. شرکت‌های ایرانی دولتی و خصوصی توان سرمایه گذاری در لبنان را دارند، اما آمریکایی‌ها مانع از آن می‌شوند. چرا لبنان درباره سرمایه گذاری چینی و ایرانی زیر دیکته‌های آمریکا است. بازسازی در سوریه می‌تواند نقش خوبی برای شرکت‌های لبنانی وجود داشته باشد، اما آمریکا مانع آن می‌شود. تجار و شرکت‌های برخی کشور‌های عربی به سوریه رفته و از آمادگی بزرگ سوریه مطلع شدند، اما هنگام بازگشت به کشورشان سفیر آمریکا در هر کدام از این کشورها، آن‌ها را تهدید کرد. شرکت‌هایی از کشور‌های مهم منطقه و دنیا آماده سرمایه گذاری در لبنان هستند، اما آمریکا مانع می‌شود و این شرکت‌ها را تهدید می‌کنند.

لبنان از واشنگتن هم امن‌تر است
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که لبنان را ناامن جلوه دهند، بیان کرد: این دروغ بزرگی است، زیرا لبنان از هر ایالت آمریکا امن‌تر است و حتی از واشنگتن هم امن‌تر است. لبنان در مقایسه با هر ایالت آمریکا بهشت امنیت است. تحریم‌ها شمشیر دولبه است که بر لبنان و اقتصاد آن تاثیر گذاشته است. تحریم‌های آمریکا بر اوضاع اقتصادی لبنان و بانک‌های آن تاثیر گذاشته است. آمریکایی‌ها تروریسم مالی و پولی را بر بانک‌های لبنان پیاده می‌کنند و محدودیت‌های شدیدی بر بانک‌های لبنان اعمال می‌کند. ما پولی در بانک‌ها نداریم و منبع اموال ما مشخص است. محدودیت مالی علیه ما فایده‌ای ندارد. فرصت تاریخی در برابر بخش‌های کشاورزی و صنعتی لبنان وجود دارد و عراق بازار بزرگی است.

راه برون رفت از بحران لبنان رساندن کالا‌ها به عراق از راه گذرگاه البوکمال است
وی تاکید کرد: بازار عراق توان تولیدات چند برابری لبنان را دارد. راه حل در رایزنی دولت لبنان با دولت سوریه برای رساندن تولیدات به عراق از طریق گذرگاه البوکمال است. یکی از دلایل تحولات عراق مجازات آمریکایی به سبب گشودن گذرگاه البوکمال که با تصمیم حاکمیتی عراق رخ داد، است. فشار آمریکایی شدیدی برای ممانعت از بازگشایی گذرگاه البوکمال وجود دارد و بهانه هم ورود سلاح به لبنان است. آمریکایی‌ها می‌دانند بازگشایی گذرگاه البوکمال اقتصاد سوریه و لبنان را زنده می‌کند. آمریکایی‌ها نمی‌خواهند که کالا‌های ما بازاری ببینند و نمی‌خواهند که احدی در لبنان سرمایه گذاری کند. نجات کشور از قروض و وام و سود آن حرکت درآوردن چرخ اقتصاد است. آمریکا خیر ما را نمی‌خواهد، زیرا آن‌ها بر این نظر هستند که دولت‌های قبلی مانع حزب الله می‌شدند. ما خواستار منافع لبنان هستیم. چرا اجازه روی آوردن به سوریه را نمی‌دهند؟

درباره موضوع نفت و گاز هم بیان کرد: آمریکا در حال کارشکنی است و ملت لبنان باید آگاه باشد.‌ای پمپئو فساد از ایران وارد لبنان نمی‌شود بلکه از جانب کشور تو و دوستان شماست

وی موضع گیری وزیر خارجه آمریکا درباره لبنان را دروغی عجیب توصیف کرد و گفت: مفسدان از ادوات شما و دوستان شما هستند. برخی موج سواری می‌کنند و کسانی هستند که به مشکلات مردم توجه ندارند و فقط به دنبال مقابله با نفوذ ایران در لبنان هستند. منظور پمپئو از نفوذ ایرانی مقاومت است. نفوذ ایرانی در لبنان کجاست؟ آیا در بخش بانکی است یا ارتش لبنان؟ کدام فساد از ایران به لبنان آمده است؟ آمریکا به دنبال رهایی از مقاومت در لبنان و قطع دست مقاومت هستند، اما اگر لبنانی دستی داشته باشد که حامی آن برای بازگردانیدن نفت و اراضی و آبهایش باشد این دست مقاومت است.‌ای پمپئو فساد از ایران وارد لبنان نمی‌شود بلکه از کشور تو می‌آید و اگر در کشور فاسدی وجود داشته باشد دوستان شما هستند.

ما قومی تسلیم ناپذیر هستیم
دبیرکل حزب الله لبنان در پایان خطاب به ملت لبنان اعلام کرد: اجازه ندهید که شما را به سوی جنگ داخلی سوق دهد. دست مفسدان را قطع کنید. حامیان مقاومت از بینش، فهم و بصیرت برخوردار هستند. ما قومی هستیم که تسلیم نمی‌شویم و در صحنه می‌مانیم تا پرچمهایمان را بر بالای قله‌ها به اهتزاز درآوریم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °