موگرینی: به برجام پایبند می‌مانیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:19 - جمعه 24 مرداد 1399
کد خبر : ۷۴۴۳۵۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، به‌رغم دشوار شدن حفظ برجام، به آن پایبند می‌مانیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از ایرنا «فدریکا موگرینی» عصر دوشنبه پس از پایان نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل خاطر نشان کرد، برجام برای امنیت اروپا حیاتی است.

اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا از صبح امروز (دوشنبه) در بروکسل آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره گام‌های جدید ایران در مسیر کاهش تعهدات برجامی امروز منتشر خواهد شد افزود اتحادیه اروپا متعاقبا به این گزارش واکنش نشان خواهد داد.
او در اظهاراتی که موید عدم تمایل اتحادیه اروپا به فعال کردن مکانیسم حل اختلاف برجام است افزود: به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام با اعضای باقی‌مانده در این توافق، درباره گام‌های بعدی رایزنی خواهد کرد تا ایران را به اجرای کامل تعهداتش متقاعد کند.
وی در این رابطه به احتمال برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام اشاره و با کنایه به رویکرد ضد ایرانی واشنگتن تصریح کرد که سیاست اتحادیه اروپا نه تنها در قبال ایران بلکه نسبت به تمام کشور‌ها دیپلماسی حداکثری است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که جوسپ بورل جانشین او نیاز به مشورت درباره نحوه مدیریت کردن موضوعات مرتبط با برجام ندارد و همه موارد و چالش‌ها را به خوبی می‌داند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنجشنبه هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای اقدام ایران درخصوص انتقال یک سیلندر گاز «هگزافلوراید اورانیوم» به سایت فردو و اتصال آن به سانتریفیوژ‌ها در این مرکز را تأیید کرد.
این نهاد بین‌المللی تاکنون در ۱۶ گزارشی که بعد از اجرای برجام ارائه کرده، پایندی ایران به این توافق را تایید کرده است؛ هرچند که آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته با وجود تلاش‌های طرف‌های برجام، از این توافق خارج و تحریم‌های رفع شده را علیه ملت ایران بازگرداند.
ایران که همواره بر حفظ برجام و غیرقابل مذاکره بودن آن تأکید کرده است، یک‌سال پس از خروج آمریکا از این توافق، پایبندی کامل خود به آن را حفظ کرد، اما پس از مشاهده بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتِ برجامی آن‌ها بویژه بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق، از اردیبهشت‌ماه امسال گام‌هایی را در جهت کاهش تعهدات خود، آن هم طبق برجام آغاز کرد.
نخستین گام جمهوری اسلامی ایران ۱۹ اردیبهشت‌ماه امسال و در قالب افزایش میزان تولید اورانیوم در سطح ۳.۶۷ درصد کلید خورد. بر این اساس تهران اعلام کرد که به محدودیت‌های برجام در زمینه میزان ذخایر اورانیوم ۳.۶۷ درصد و ۱۳۰ تن آب سنگین پایبند نخواهد بود.
به دنبال پایبند نبودن گروه ۱+۴ به تعهداتشان و برآورده نشدن مطالبات تهران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای از ۱۶ تیرماه اجرایی شد. بر اساس این برنامه، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد و این میزان به ۴.۵ درصد افزایش یافت.
گام سوم را رئیس جمهوری اسلامی ایران ۱۳ شهریورماه بعد از پایان جلسه سران قوا اعلام کرد و گفت از ۱۵ شهریور این مرحله کلید می‌خورد. حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی تأکید کرد؛ هر آنچه کشور در زمینه تحقیق و توسعه فناوری هسته‌ای نیاز دارد، سازمان انرژی اتمی اقدام کند.
درباره جزئیات گام سوم کاهش تعهدات برجامی «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی در تاریخ ۱۶ شهریورماه در نشست خبری گفت: قرار بود از ابتدای سال یازدهم برجام، گازدهی ماشین آی. آر۶ (IR ۶) انجام شود که ما آن را در گام سوم شروع کردیم.
در خصوص گام چهارم نیز حسن روحانی سه شنبه ۱۴ آبان در آیین افتتاح کارخانه نوآوری آزادی گفت: از فردا با نظارت آژانس گام چهارم و جدید را برمی‌داریم. ما طبق برجام یکهزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم. در برجام قرار ما این بود که این‌ها در فردو بچرخند، اما گاز به آن‌ها تزریق نشود. امروز به سازمان انرژی اتمی دستور خواهم داد که از فردا گازدهی را در فردو آغاز کند.
اتحادیه اروپا پیشتر در واکنش به این تحولات، تصریح کرد که به اجرای برجام همچنان پایبند است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°