شفاف سازی معاملات منوط به اتصال سامانه ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۷۴۴۳۵۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
وزیرکشور گفت: با اتصال کامل سامانه ها بیش از ۸۰ درصد معاملات و نقل و انتقالات کاملاً شفاف و قابل رصد و نظارت می شود که در جلوگیری از فساد و مبارزه با رانت بسیار موثر است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سی و نهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، شامگاه امروز در وزارت کشور برگزار شد.

رحمانی فضلی وزیر کشور پس از پایان این جلسه، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از نگرانی‌های اصلی مردم با توجه به اینکه در فصل کشت و زرع هستیم، بحث وضعیت نهاده‌های کشاورزی است که نماینده جهادکشاورزی در جلسه امروز ستاد گزارشی در این خصوص ارائه کرد.
 
خرید نهاده‌های کشاورزی ۲۰ درصد افزایش داشته است
 
براساس این گزارش امسال خرید نهاده‌های کشاورزی مانند کود، سم و بذر و سایر موارد نسبت به سال‌های گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است و کشاورزان عزیز نباید هیچ نگرانی در این حوزه داشته باشند.

وزیرکشور در این زمینه همچنین با اشاره به اینکه امسال حدود ۸ میلیون هکتار زمین زیرکشت خواهد رفت، عنوان کرد: از این میزان، تاکنون ۴میلیون هکتار کشت شده است و براساس گزارش اعلامی در جلسه، امسال در محصولات اساسی نیاز‌های داخلی را تأمین خواهیم کرد و رویکرد ما در برخی محصولات بر صادرات است که اقدامات خوبی در این زمینه انجام گرفته است.
 
افزایش قیمت در حوزه لبنیات حتماً باید مدیریت شود

رحمانی فضلی با بیان اینکه در روز‌های اخیر، مردم سوالاتی در خصوص قیمت لبنیات و شیر داشتند، اظهار کرد: این روند افزایش قیمت در حوزه لبنیات حتماً باید مدیریت شود که در این جلسه ستاد، مقرر شد سازمان حمایت از مصرف کنندگان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهادکشاورزی، طی جلساتی قیمت تمام شده محصولات را با احتساب سود مناسب تعیین کنند، تا هم مصرف کنندگان و هم تولیدکنندگان با توجه به شرایط کنونی مورد توجه باشند.
 
موضوع ارزش افزوده خدمات در حوزه مخابرات در دست بررسی است
 
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ارزش افزوده خدمات در حوزه مخابرات اشاره کرد و گفت: این موضوع را وزیر محترم ارتباطات مطرح کرد، که مردم مراجعات متعددی از طریق فضای مجازی و رسانه‌ها داشتند و همچنین تماس‌های زیادی با ستاد گرفته شد و پیگیر نحوه بازگشت این اضافه دریافت بودند که وزیر محترم ارتباطات نیز اشاراتی داشتند و راه‌هایی را برای این منظور پیگیری می‌کنند، با این حال در ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی نیز مصوب شد تا این موضوع تعیین تکلیف شود که رقم واقعی چقدر بوده و کدام یک از اپراتور‌ها و شرکت‌ها این مبالغ را دریافت کرده اند و اگر قرار بر بازگشت این مبالغ باشد، روش این بازگشت نیز مشخص شود.
 
مسکن مهر از موضوعات مهم مطرح شده در این جلسه

رحمانی فضلی همچنین موضوع مسکن مهر را از موضوعات مهم مطرح شده در این جلسه ستاد اعلام کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی گزارشی از روند فعالیت‌ها در این حوزه ارائه کرد که براساس این گزارش، از مجموع واحد‌های باقی مانده، حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی آماده شده است و اقدامات مختصری باقیمانده است که به دنبال تامین منابع هستند که بتوانند واگذار کنند. همچنین حدود ۷۰هزار واحد دیگر هم در مراحل ساخت نهایی است.

او اضافه کرد: در این جلسه از وزارت راه و شهرسازی درخواست شد تا با توجه به طولانی شدن زمان تحویل واحد‌های این طرح که بیش از ۱۰سال شده است، زمان بندی مناسبی برای اتمام و تحویل این واحد‌های مسکونی ارائه کند.

وزیر کشور اشاره کرد: یکی از مشکلات این مساکن که از ابتدا درنظرگرفته نشده یا منابع آن تامین نشده است، خدماتی است که مردم نیاز دارند و همچنین مراکز مهمی، چون مدارس، مراکز درمانی، کلانتری‌ها است که مقرر شد سایر دستگاه‌ها نیز در این مسیر کمک و همکاری کنند.
 
موضوع سامانه‌ها در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دنبال می‌شود

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به اینکه موضوع سامانه‌ها در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دنبال می‌شود، گفت: این موضوع امروز در جلسه ستاد اطلاع رسانی وتبلیغات اقتصادی نیز مطرح شد که الحمدا... پیشرفت خوبی در این زمینه داریم.

وزیر کشور تصریح کرد: موضوع سامانه‌ها به ۹ سال پیش برمی گردد که باید تمامی سیستم‌های تولیدی، تجاری و توزیعی کشور در حوزه‌های مالی و غیرمالی باید سامانه‌هایی داشته باشند که همه نقل و انتقالات و همه گردش کالا و مسیر گردش کالا و پول، دقیقاً شناسایی و قابل رصد و کنترل باشد.

وی افزود: در یک دوره یکساله بر این موضوع متمرکز شدیم و رئیس جمهور تاکیدات زیادی بر اجرای این امر داشتند و در جلسه امروز نیز دبیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارشی ارائه کرد و زمان بندی ما براین اساس است که تا ۱۵ اسفند ماه سال جاری این سامانه‌ها فعال شود. گزارش‌های پیشرفت نیز به صورت ماهانه دریافت می‌شود و هرسه ماه نیز شخصاً جلسه‌ای با ستاد دارم تا این مسئله به سرعت حل شود.

وزیر کشور تاکید کرد: اگر این تلاش‌ها به نتیجه برسد، می‌توانیم ادعا کنیم بیش از ۸۰ درصد معاملات و نقل و انتقالات کاملاً شفاف و قابل رصد و نظارت می‌شود و این امر می‌تواند در جلوگیری از فساد و مبارزه با رانت بسیار موثر باشد.

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: در سی و نهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، گزارش روند اجرای مصوبات جلسات پیشین ارائه شد که بحمدالله روند کار و پیگیری‌ها مثبت ارزیابی شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °