تشکیل شرکت قطار‌های حومه‌ای گامی برای کاهش آلودگی هوا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:54 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۷۴۴۷۱۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
وزیر راه و شهرسازی که مهمان ویژه اجلاس امروز شورای عالی استان‌ها بود، از تشکیل شرکت قطار‌های حومه‌ای در سال جاری، بمنظور گسترش حمل و نقل ریل پایه و کاهش آلودگی هوا خبرداد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد اسلامی افزود: آلودگی هوا در کلانشهر‌ها به ویژه تهران حاصل اجرانشدن ضوابط شهرسازی و طرح‌های مصوب است و در شورای عالی شهرسازی و معماری به جد پیگیریم تا همه مصوبات عمل شود.

وی گفت: امروز برای رفع آلودگی هوا هیچ راهی جز درخواست از خداوند نداریم و فقط باد چاره ساز است و همه این اشکالات به سبب بی توجهی به طرح‌های جامع شهری بوده است.

اسلامی حفاظت از باغات و پرداخت سرانه‌های فرهنگی، آموزشی و فضای سبز را از وظایف وزارتخانه متبوعش دانست و افزود: ما برای زندگی بهتر مردم باید به ضوابط شهرسازی پایبند باشیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در برنامه ششم توسعه برای شهر‌های زیر ۵۰ هزار نفر، تصویب طرح‌های جامع به شورای برنامه ریزی و توسعه استان‌ها سپرده شده است و ما هیات تطبیق را تعیین کردیم تا مصوبات آن‌ها را کنترل کنند و اگر جایی مطابق ضوابط شهرسازی عمل نشد تذکرات لازم صورت گیرد، اما از ۹ مصوبه‌ای که تاکنون به دست ما رسیده ۵ مصوبه اشکالات خلاف قانون و ضابطه داشته است که تذکر داده ایم.

وی افزود: ما از شورای عالی استان‌ها خواسته ایم که دخالت نکنند و فقط خط قرمز ما ضوابط قانونی است و ما تا حد توانمان اجازه نخواهیم داد باغات و فضا‌های مستعد کشاورزی تبدیل به بنا‌های با کاربری مسکونی یا تجاری شوند چراکه این اقدامات شهر را از داشتن ریه‌های تنفسی محروم می‌کند.

اسلامی با تاکید بر شهرسازی ریلی به جای شهرسازی خودرومحوری گفت: توسعه قطار‌های حومه‌ای در دستورکار ماست و اساسنامه‌ای در این خصوص تصویب شد و به تایید شورای نگهبان رسید و ما امسال بنا داریم شرکت قطار‌های حومه‌ای را تشکیل دهیم تا با مشارکت شهرداری‌ها تردد خودرو به حداقل برسد و شاهد کاهش آلودگی هوا باشیم.

وی افزود: ما در سال‌های گذشته حمل و نقل را در شهرسازی دخالت نمی‌دادیم، اما امروز پیوست میان این دو از مسائل کلیدی ماست.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش درخصوص رفع نقاط حادثه خیز جاده‌های برون شهری گفت: ما هیچ نقطه حادثه خیزی نداریم و فقط نقاط پرحادثه داریم که در آن حوادثی رخ داده است.

اسلامی افزود: هر جاده‌ای هندسه‌ای خاص دارد و برای هر جاده‌ای سرعتی تعیین شده است و رانندگی اگر براساس مقررات انجام شود خطرات کاهش پیدا می‌کند چراکه بیش از ۸۰ درصد تصادفات جاده‌ای به علت بی توجهی رانندگان به جلو، خستگی و خواب آلودگی و دیگر عوامل انسانی است.

وی گفت: پلیس ۲۵۱ نقطه اولویت دار را به ما اعلام کرده است و ۶۸ مورد از این نقاط کاملا برطرف شد، ۱۴۰ نقطه درحال احداث است و بقیه درحال طراحی است چراکه در این بخش نیازمند پل‌های بزرگ و تقاطع‌های غیرهم سطح هستیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: البته به خاطر داشته باشید که تصادفات جاده‌ای در بزرگراه‌ها بیشتر از جاده‌های اصلی است.

اسلامی تکمیل زیرساخت‌ها و افزایش فرهنگ رانندگی را نیز در کاهش تلفات حوادث جاده‌ای تاثیرگذار خواند.
 
وی گفت: شورا‌ها در رفع معضلات اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش مهمی دارند و بازآفرینی شهری و اجرای طرح اقدام ملی مسکن نیازمند مشارکت شوراهاست.

وزیر راه و شهرسازی گفت:آمادگی داریم زمین رایگان در اختیار نهادها، خیران و شهرداری‌ها قرار دهیم تا منازل استیجاری برای قشر آسیب پذیر ایجاد کنند.

اسلامی افزود: هم اکنون در بحث طرح اقدام ملی مسکن، پروژه‌هایی تعیین کردیم و ثبت نام در استان‌های قم و خراسان جنوبی و شمالی به پایان رسید و ظرفیت در قم و خراسان جنوبی تکمیل شد و در خراسان شمالی همچنان ظرفیت برای ثبت نام داریم، اما متقاضی وجود ندارد.

وی مسکن را محرک اقتصادی خواند و از مسئولان امور شهری و شهرداری‌ها خواست کاغذبازی را حذف کنند و پروانه‌های ساختمانی با سرعت بیشتری داده شود تا به معیشت جامعه و اقتصاد کمک کند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق قانون ما باید هزینه شهرداری‌ها را در بحث بافت‌های فرسوده پرداخت کنیم که مطالبات شهرداری‌ها تا پایان سال ۹۶ تسویه شده است و تلاش می‌کنیم همه مطالباتشان را تا پایان امسال پرداخت کنیم.

اسلامی افزود: اصلاح بافت‌های فرسوده برای ۲۸۰ محله مدنظر ماست که تاکنون اقداماتی در ۱۴۰ محله انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بازآفرینی شهری باید با سرعت زیادی پیش رود بر حفظ اصالت محلات تاکید کرد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۴°