بازگشت ۷ هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی راکد به چرخه تولید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:02 - سه‌شنبه 14 مرداد 1399
کد خبر : ۷۴۴۷۳۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
مدیر توسعه صنعتی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: تا پایان سال ۹۷ حدود ۷۳۰۰ واحد راکد به چرخه تولید بازگردانده شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
لاهوتی اشکوری با بیان اینکه از سال ۹۳ به بعد برنامه بازفعال سازی واحد‌های راکد اجرا شد، افزود: در برنامه امسال بازگردانی یکهزار و ۳۰۰ واحد راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در دستور کار است.

وی گفت: کل واحد‌های مورد نظر برای برگرداندن به تولید برای امسال ۲ هزار واحد بوده که تاکنون یکهزار و ۳۳۴ واحد به چرخه تولید بازگردانده شده است.
 
لاهوتی درباره عمده مشکلات واحدهای برگشته به چرخه تولید گفت:
 
 
 
او گفت: اگر بخواهیم کالای قابل رقابت با کالاهای خارجی داشته باشیم و بتوانیم به بازارهای خارجی نیز دست پیدا کنیم باید محصولی با هزینه تمام شده پایین تولید کنیم که با میزان سود تسهیلات اعطایی بانک ها به واحدهای تولیدی این امر تقریبا ناممکن به نظر می رسد.
 
وی گفت رویکردها برای واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در مقایسه با واحدهای تولیدی بزرگ باید تغییر کند و افزود:
 
 
در ادامه عراقی عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی قدس با بیان اینکه تحریم ها به دو صورت بر صنعت و اقتصاد کشور تاثیر گذاشته است، افزود: تحریم های خارجی باعث خودکفایی و شکوفایی توانایی های واحدهای تولیدی شده است.
 
وی دومین عامل موثر بر میزان تولید را ابرتحریم های داخلی برشمرد و گفت: سیاست های اقتصادی و بانکی اشتباه عامل مهلک تولید داخلی است. چگونه می توان با تسهیلات با کارمزد 25 درصد با واحدی که از تسهیلات با بهره 2 درصد استفاده می کند به رقابت پرداخت و صادرات هم داشت؟
 عراقی قاچاق، مالیات، مشکلات زیست محیطی در شهرک های صنعتی، واردات بی رویه، فقدان آمار تولید و نداشتن نقشه راه و استراتژی صنعتی را دیگر موانع تولید دانست.
 
وی عامل اصلی ناتوانی رقابت واحدهای تولیدی ایرانی با رقبای خارجی را موارد زیر برشمرد:
 
   
 
 
عراقی با اشاره به اینکه ورود کالاهای قاچاق در دو سال گذشته از 22 میلیاد به 27 میلیارد دلار رسیده است گفت: واردات بی رویه و بدون ضابطه توان رقابت را از تولیدکننده داخلی می گیرد.
 
وی افزود: سود سرشار و بدون دغدغه برای واردکننده و توزیع کننده، همه حتی تولیدکننده ها را ترغیب به این کار می کند که اگر این واردات مهار نشود به جرات می توان گفت در آینده نزدیک پرونده های قوه قضائیه تولیدکنندگان بیشتر و بیشتر خواهد شد.
 
در آخر سخنی با مردم:
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°