10 آذر؛ آغاز عملیات اجرایی ستاد انتخابات

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:32 - پنجشنبه 26 تير 1399
کد خبر : ۷۴۴۷۹۴
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۲
فرایند برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان؛
دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور: 10 آذر با دستور وزیر کشور به استان ها، فرمانداری ها و بخشداری ها، عملیات اجرایی ستاد انتخابات آغاز و ثبت نام داوطلبان به مدت یک هفته انجام خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سیداسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: ستاد انتخابات با شش کمیته در 10 اردیبهشت امسال تشکیل شد. کمیته حقوقی، مالی و پشتیبانی، ستاد امنیت انتخابات، اطلاع رسانی و روابط عمومی، حفاظت و حراست وکمیته فناوری اطلاعات زیرمجموعه ستاد انتخابات فعالیت می کنند.

وی درباره شروع به کار رسمی ستاد انتخابات گفت: با توجه به اینکه در 10 اردیبهشت ستاد انتخابات تشکیل شد، اسفند سال گذشته با تعیین روز برگزاری انتخابات و تفاهم وزارت کشور و شورای نگهبان کار ستاد آغاز شد و 10 آذر نقطه آغار عمیلیات اجرایی ستاد انتخابات است که وزیر کشور دستور شروع انتخابات را به استان ها، فرمانداری ها و بخشداری ها صادر خواهند کرد که ثبت نام داوطلبان به مدت یک هفته انجام خواهد شد.

موسوی در ادامه گفت: مهمترین برنامه درکنار اطلاع رسانی عمومی، شرایط ثبت نام داوطلبان، آغاز شده است. کسانی که قصد داوطلبی و ثبت نام در انتخابات مجلس را دارند با حداقل 30 سال و حداکثر 75 سال سن و حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن می توانند با توجه به مواد مندرج و بندهای ماده 28 قانون اساسی ثبت نام خود را انجام دهند. 

او افزود: در 208 حوزه اننخابیه 290 نفر انتخاب و وارد مجلس می شوند که داوطلبان از 10 آذر به مدت یک هفته می توانند با مراجعه به فرمانداری ها ثبت نام کنند همچنین ستاد ثبت نام در وزارت کشور نیز تشکیل شده است که افراد می توانند در این ستاد کار ثبت نام را انجام  دهند، افرادی که در خارج زندگی می کنند نیز می توانند با مراجعه به سفارتخانه ها و کنسولگری های ایران در خارج کشور کار ثبت نام را انجام دهند که بعد از ثبت نام از 4 مرجع دستگاه قضایی، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و ثبت احوال صلاحیت داوطلبان استعلام می شود.

هرکدام از دستگاه ها 5 روز برای پاسخگویی فرصت دارند و 10 روز نیز هیئت های اجرایی شهرستان ها بر اساس نتایج حاصل شده و بررسی های محلی نتایج را منتشر کنند.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره انتخابات میان دوره ای خبرگان نیز گفت: در 5 استان تهران، قم، فارس، خراسان شمالی و رضوی همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری برگزار می شود با این تفاوت که بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان در مدت 35 روز انجام خواهد شد.

 

طراحی و چاپ تعرفه ها از هفته گذشته شروع شده است و 3 ماه لازم است تا به سرانجام برسد. همه نکات امنیتی، حفاظتی برای تعرفه ها رعایت شده است و هر استان تعرفه مخصوص خود را با شکل و رنگ متفاوت خواهد داشت. 

دبیر ستاد انتخابات  کشور در پایان گفت: 23 بهمن بعد از رسیدگی نهایی به صلاحیت داوطلبان، اسامی کلیه نامزدهای تایید و نهایی شده اعلام خواهد شد از فردای آن روز به مدت یک هفته تبلیغات نامزدها شروع می شود تا در روز 2 اسفند که انتخابات برگزار خواهد شد.

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°