سازمان ملل رژیم صهیونیستی را محکوم کرد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:57 - يکشنبه 15 تير 1399
کد خبر : ۷۴۴۸۱۲
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب هشت قطعنامه، جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
همزمان با تداوم تجاوزات رژیم صهیونیستی به غزه و کشتار مردم بی دفاع آن و با وجود مخالف هیات‌های آمریکا، کانادا و رژیم صهیونیستی کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه با تصویب قاطع هشت قطعنامه ضد اسرائیلی، اقدامات این رژیم در نقض سیستماتیک حقوق بشر مردم فلسطین و کاربرد زور علیه شهروندان فلسطینی بویژه ساکنان نوار غزه که به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان منجر شده است و نیز شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی از جمله قدس شرقی و جولان شغالی را محکوم کرد.

در این قطعنامه‌ها همچنین محاصره زمینی، هوایی و دریایی غزه، شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی، اقدامات تحریک آمیز شهرک نشینان علیه شهروندان فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی و نیز تخریب منازل و بازداشت‌های خودسرانه و زندانی کردن فلسطینیان محکوم و بر بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه و کاشانه خود، تاکید شده است.

در قطعنامه مربوط به جولان سوریه، از رژیم صهیونیستی خواسته شد تا با عمل به قطعنامه‌های مصوب سازمان ملل در خصوص جولان، به اشغال این منطقه پایان دهد. همچنین رژیم صهیونیستی از اعطای حق شهروندی اسرائیل به ساکنان جولان سوریه منع شده است.

در قطعنامه‌ای دیگر با اشاره به وضعیت اسفناک اجتماعی و اقتصادی آوارگان فلسطینی و نیز وضعیت بحرانی شدید آژانس امداد و اشتغال سازمان ملل متحد (آنروا)، از تمامی کشورها، آژانس‌های تخصصی و سازمان‌های غیردولتی درخواست شد از تلاش‌ها و اقدامات آنروا در کمک رسانی به آوارگان فلسطینی حمایت کنند. دراین رابطه، قطعنامه مربوط به ادامه فعالیت‌های این نهاد امدادرسانی با رای مثبت اکثریت اعضا به تصویب رسید.

در این نشست نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته چهارم در پاسخ به اتهامات نماینده رژیم صهیونیستی گفت:با تصویب قطعنامه‌های ارائه شده به کمیته، جامعه جهانی بار دیگر حمایت قاطع خود را از مردم فلسطین و حق تعیین سرنوشت آنان اعلام کرد و خواستار پاسخگویی رژیم صهیونیستی به دلیل جنایات علیه مردم فلسطین از جمله زنان و کودکان شد.

محمد رضا صحرایی افزود: از ابتدای آغاز تراژدی فلسطین، سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای طرح‌ها و ابتکارات مختلفی را برای حل مساله فلسطین و کاهش آلام مردم این سرزمین ارائه داده‌اند.

وی گفت: تصویب قطعنامه‌های متعدد در محکومیت رژیم اشغالگر، ارائه طرح‌ها و ابتکارات مختلف صلح و نیز ایجاد ماموریت‌های حقیقت یابی در این راستا بوده است. برخلاف این واقعیت، عدم پایبندی رژیم صهیونیستی به حقوق و مقررات بین المللی که از سوی برخی قدرت‌ها حمایت می‌شود، مانع دستیابی جامعه بین المللی به یک راه حل عادلانه برای این بحران شده است.

صحرایی افزود: پایان بیش از هفت دهه منازعه و درگیری در خاورمیانه و ایجاد صلح پایدار در منطقه، صرفا با حل مساله فلسطین از طریق پایان اشغالگری و برخورداری مردم فلسطین از حق تعیین سرنوشت ممکن خواهد بود.

بشار جعفری نماینده سوریه در سازمان ملل هم گفت: سوریه بلندی‌های جولان را چه از طریق گفتگو و چه با توسل به قدرت آزاد خواهد کرد. اما نماینده آمریکا با انتقاد از اقدامات سازمان ملل علیه رژیم صهیونیستی محکومیت حماس و جهاد اسلامی را درخواست کرد.

ریاض منصور سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد هم امروز را روزی تاریخی برای مردم فلسطین توصیف کرد و از همه کشور‌هایی که به قطعنامه‌های مذکور رای مثبت داده اند، قدردانی کرد.

نماینده آمریکا نیز در سخنان خود با انتقاد از اقدامات سازمان ملل علیه اسرائیل خواستار محکومیت حماس و جهاد اسلامی به جای رژیم صهیونیستی شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°