عملکردها و مشکلات در مناطق زلزله‌زده و سیل زده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:24 - يکشنبه 19 مرداد 1399
کد خبر : ۷۴۵۰۲۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱
مجید جودی مدیرکل دفتر بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن با حضور در استودیوی تیتر امشب شبکه خبر از روند بازسازی ها و ارائه تسهیلات در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی و سیل زده لرستان و خوزستان توضیحاتی ارائه کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مجید جودی مدیرکل دفتر بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن گفت: دو شهرستان میانه و سراب تحت تاثیر زلزله قرار گرفتند و 84 روستا در این دو شهرستان  آسیب دیدند.

از همان ساعات اولیه نیروهای امدادی در منطقه حضور یافته و شروع به ارزیابی واحدهای خسارت دیده کردند. او افزود: 3 هزار نیاز به بازسازی و حدود 2 هزار واحد نیاز به تعمیر دارند.

جودی افزود: برای هر واحد احداثی 40 میلیون تومان تسهیلات و 10 میلیون تومان کمک بلاعوض همچنین درباره وسایل منزل 15 میلیون تومان وام و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض درنظر گرفته شده است. برای تعمیرات 15 میلیون تومان وام و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود همچنین برای اسکان موقت افرادی که واحدهایشان صد در صد تخریب شده است 10 میلیون تومان کمک درنظر گرفته ایم.

کمک های بلاعوض به طور کامل فراهم شده است تسهیلات نیز امروز ابلاغ شد و از هفته آینده کار معرفی به بانک و تشکیل پرونده انجام خواهد شد. 

با توجه به سردسیر بودن منطقه کار بازسازی اسکان دائم شروع شده است. برای اسکان موقت 400 واحد درخواست داشتیم که اتاق هایی ساخته می شود و پیش بینی می شود تا پایان هفته کار ساخت اتاق ها به پایان برسد.

مجید جودی مدیرکل دفتر بازسازی و نوسازی بنیاد مسکن درباره بازسازی مناطق سیل زده لرستان نیز گفت: برای مسکن شهری 50 میلیون وام 12 کمک بلاعوض و 20 میلیون کمک بلاعوض و معیشتی در نظر گرفته شده است. او افزود: به طور کل حدود 110 میلیون در شهرها و در روستاها 90 تا 95 میلیون تومان کمک شده است که برای افرادی که مسکن 2 طبقه درنظر گرفته اند توصیه می شود یک طبقه را تکمیل کنند بعد از اسکان به تدریج مابقی را تکمیل کنند دولت نیز در کنار مردم است.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در ارتباط تصویری گفت: بخش عمده ای از روستائیان که خانه هایشان تخریب شده و نیاز به بازسازی دارند تسهیلات بلاعوض را پذیرفته اند. کسانی که در چادر هستند 3 میلیون تومان اولیه را تحویل گرفته اند که در چند روز آینده با تحویل چادرها 7 میلیون تومان دیگر را دریافت خواهند کرد و تا پایان هفته چادرها جمع آوری خواهد شد. 

او درباره وسایل گرمایشی برای زلزله زدگان نیز گفت: با توجه به سردسیربودن میانه و سراب و شروع بارندگی ها و برف ها هلال احمر والور در اختیار مردم قرار داد ولی از روزهای سوم بعد از زلزله هیتر و پتو و نایلون برای مانع از نفوذ برف و باران و سرما توزیع شده است. 

گودرز امیری معاون عمرانی استاندار لرستاندر ارتباط تصویری گفت: زمین به طور کامل در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. او درباره بازسازی جاده ها نیز گفت: مجموعا 2 هزار و 500 کیلومتر بر اثر سیل آسیب دیده است که لایروبی در مناطق ناایمن درحال انجام است اما اعتبارات استان برای بازسازی جاده ها و پل ها کافی نیست. همچنین با توجه به سیب جدی جاده های روستاها به مساعدت بیشتر دولت نیاز است. 

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در ارتباط تصویری گفت: بعلت گرمای هوا در تابستان امکان بتن ریزی در طول روز را نداشتیم و فقط شب کار بتن ریزی انجام می شد بنابراین بعد از خنک شدن هوا امکان کار به صورت شبانه روزی فراهم شده است و کار سرعت بیشتری گرفته است و عقب ماندگی زمانی درحال جبران است. 

شریعتی افزود: از نظر راه ارتباطی اکنون مشکلی وجود ندارد و ترمیم و بازسازی راهها در حال انجام است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°