فرصت طلایی شبکه ملی اطلاعات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:56 - چهارشنبه 02 مهر 1399
کد خبر : ۷۴۶۶۹۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
توقف فعالیت اینترنت بین المللی در روزهای اخیر، فرصتی طلایی برای سایت ها و اپلیکیشن های تحت سرور ایرانی فراهم کرده است تا معایب خود را شناسایی کرده و توانشان را ارتقا دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 هم اکنون اغلب سایت های تحت سرور ایرانی در دسترس اند و برخی از آنها، همچون سایت سنجش با سرعت بالاتری در دسترس قرار می گیرند.
 
اگرچه این افزایش سرعت ممکن است به علت کاهش چشمگیر مراجعه کنندگان رخ داده باشد، اما آنچه که مسلم است، موفقیت بخش هایی از شبکه فناوری اطلاعات کشور در دوران قطعی اینترنت بین المللی است.
 
مهدی انجیدنی، کارشناس فناوری اطلاعات درباره علت برخی از اشکالات در فعالیت اینترنت مستقل از شبکه بین المللی گفت: هر محتوا و پیامی پس از خروج از رایانه یا تلفن همراه، تا زمان رسیدن به مقصد، مسیریابی (روتینگ) می‌شود به همین دلیل باید تاکید کنم مشکلی که الان با آن مواجه هستیم، ناشی از کمبود زیرساخت در کشور نیست، نیاز ما تنظیمات مسیریابی اتصال مشترکین به سرور‌ها و سایت‌های داخل کشور است که اکنون به شکل صد در صدی در دسترس نیست.
 
وی افزود: بیشترین مشکلی که اکنون با قطعی اینترنت بین‌المللی با آن روبه‌رو هستیم تنظیمات مسیریابی اتصال مشترکین به سرور‌ها و سایت‌های داخل کشور است، قبل از این چهار روز که دسترسی به اینترنت بین‌المللی امکان‌پذیر بود، اگر در مسیریابی اتصال مشترکین به سرور‌ها و سایت‌های داخل کشور مشکلی به وجود می‌آمد، شرکت ارائه دهنده اینترنت مشتری را به سمت درگاه بین الملل می‌فرستاد و پس از مدتی او را به داخل هدایت می‌کرد.

او با اشاره به این که بسته شدن درگاه اینترنت بین المللی به بروز مشکلاتی شده منجر شده است، گفت: امکان برقراری ارتباط مشترکین داخل کشور به سرور‌های داخلی، تعریف ساده شبکه ملی اطلاعات است. اگر این فرآیند درست پیاده‌سازی شده باشد مشترک باید در هر حالتی به سروری که داخل کشور است متصل شود و وابسته به اتصال سرور نباشد.

انجیدنی تصریح کرد: طی چند روز گذشته که اتصال کشور به اینترنت بین‌المللی قطع شده، ایراداتی در برخی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت به وجود آمده است که به واسطه این قطعی، سیستم شبکه ملی تست و مشکلات آن دیده شده که بسیاری از این موارد در حال برطرف شدن است و امیدواریم در چند روز آینده کاربران ارتباط پایداری را با پیام‌رسان‌ها تجربه کنند.

وی خاطرنشان کرد: البته پیام‌رسان‌ها به تنهایی مبتلابه مشکلات این‌چنینی نیستند و اپلیکیشن‌های دیگر نیز با این چالش‌هایی روبه‌رو شدند. اگر شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت برای برطرف کردن این مسائل متمرکز شوند، مردم به راحتی می‌توانند از خدمات سایت‌هایی که سرور‌های آن‌ها داخل کشور است استفاده کنند.


انجیدنی گفت: تا الان برخی شرکت‌های ارائه‌کننده اینترنت مدیریت صحیحی برای مسیریابی به سمت سرور‌های داخل کشور نداشتند، برخی از این شرکت‌ها گاهی درخواست‌ها را به سمت درگاه بین‌المللی می‌فرستادند و ارتباطات‌شان با آی. ایکس. پی (زیرساخت تبادل پهنای باند بین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت) درست و کامل نبوده تا مسیریابی درستی داشته باشند.

وی تصریح کرد: وزارت ارتباطات اکنون یک‌سری راهکار‌های موقت در نظر گرفته و به شکلی خود وزارتخانه نقش درگاه را بازی می‌کند تا پیام را دوباره به درگاه داخل کشور بفرستد به این شکل که پیام تا مرز می‌رود و دوباره به داخل برمی‌گردد این کار به صورت موقت مشکلات را برطرف کرده است.

انجیدانی گفت: به هردلیلی که دسترسی به اینترنت بین‌المللی قطع شود، سرویس‌دهی پروژه‌هایی که داخل کشور هستند نباید با مشکل روبه‌رو شوند و این، تعریف ساده شبکه ملی اطلاعات است.

وی اظهارداشت: قطعی که شاهد آن هستیم، نشان می‌دهد ما در زمینه شبکه ملی اطلاعات نه صفر هستیم نه صد. گام‌هایی در این بین برداشته‌ایم، اما بهتر بود قبل از این اتفاق مانند روسیه و چین، چند مرتبه قطعی شبکه را امتحان می‌کردیم تا با تنظیمات مورد نیاز در لایه تنظیمات مسیریابی اتصال مشترکین به سرور‌ها و سایت‌های داخل کشور شاهد هیچ اختلالی نباشیم.

وی گفت: در زمان زلزله، سیل، بلایای طبیعی و مسائلی از این دست دسترسی به ابزار‌های اطلاع‌رسانی، یکی از مسائل مهم است و اگر در چنین شرایطی پیام‌رسان‌های بومی کار نکنند، مشکلات زیادی رقم خواهد خورد، فرض کنید سیلی که امسال رخ داد درگاه اینترنت بین‌المللی را قطع می‌کرد، در این شرایط قطعا اطلاع‌رسانی با چالش‌های زیادی مواجه می‌شد.

انجیدنی اظهار داشت: قطعی اینترنت بین‌المللی هشداری بود برای مالکین کسب و کار‌های مبتنی بر اینترنت تا سرور‌های خود را به داخل کشور منتقل کنند تا اگر شاهد چنین مسائلی بودیم، آن‌ها درگیر مشکلات زیادی نشوند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۹°