بهبود محیط کسب و کار با رفع قوانین مزاحم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:33 - جمعه 02 اسفند 1398
کد خبر : ۷۴۶۸۶۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
نایب رئیس اتاق ایران: با توجه به اینکه مقررات اضافی به اعمال قدرت و فساد منجر می شود، برای جلوگیری از فساد یکی از راهها کاهش مقررات اضافی و حذف مجوزهای اضافی کسب و کار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمدعلی دهقان‌دهنوی معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: برای ساماندهی نظام مجوزها سامانه هایی طراحی شده است که اطلاعات باید بارگزاری شود. او افزود: بالغ بر 90 درصد مجوزهای کسب و کار کشور در سامانه قرار گرفته است. فراتر از آن نیز زیر ساخت اتصال بخش صدور مجوز نیز در بستری مشخص در راستای ساماندهی مجوزها فراهم خواهد شد. 

همچنین مقررات اضافی یا بخش هایی از استعلام ها که اضافی هستند نیز در قالب هیئت مقررات زدایی حذف، لغو یا قابل تغییر خواهد شد.

دهنوی گفت: زمان صدور مجوزها بسته به نوع مجوز متفاوت است به عنوان نمونه مواردی وجود داشته که صدور مجوز چندین سال نیز طول کشیده است اما سامانه جدید با شفافیت اطلاع رسانی دقیق خواهد بود و روند فرایند تسهیل می شود همچنین استعلام ها و اطلاعات شناسایی در داخل دستگاه ها انجام خواهد شد.

او با بیان اینکه بستر کار فراهم شده است گفت: در سامانه جدید کسب و کار امکان استعلام در دستگاه ایجاد شده و اطلاعات هویتی، تحصیلی، نظام وظیفه و پایه ای یک مجوز الکترونیکی شده است که با راه اندازی کامل سامانه انجام این امور به کمتر از چند ثانیه خواهد شد.

دهنوی گفت: اصلاحیه قانون فضای کسب و کار در مجلس تصویب شده است و با تایید شورای نگهبان ابلاغ خواهد شد. او افزود: به دنبال تغییر قانون فعلی هستیم که در اصلاحیه دستگاه های اجرایی را مکلف کرده ایم آن قسمت از مجوز ها که قابل تبدیل هستند انجام شود و قابلیت اعلان داشته باشد. 

حسین سلاح‌ ورزی نایب رئیس اتاق ایران گفت: متقاضیان از طولانی بودن فرایند صدور مجوز کسب و کار گله مند هستند بنابراین برخلاف اینکه بستر کار فراهم شده است به دلیل نبود ضمانت قانونی و برخورد قوی در مرحله اجرا هنوز این کار عملی نشده است و منتظر نهایی شدن اصلاحیه در مجلس هستیم که فرایند ضمانت اجرایی را تقویت می کند.

سلاح ورزی گفت: در نظام مجوزدهی عمده کشورهای موفق با حذف مقرارات زائد به این مرحله رسیده اند چون مقررارت اضافی به اعمال قدرت و فساد می رسد بنابراین آنچه که برای جلوگیری از  فساد گسترده  یکی از راهها می تواند حذف مجوزهای اضافی باشد.

هادی قوامی عضو کمیسیون حمایت از تولید مجلس در ارتباط تلفنی گفت: قانون فضای کسب و کار در مجلس در حال اجرایی شدن است. با توجه به طولانی بودن صدور مجوزهای کسب و کار و مقاومت دستگاه هایی از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت مجلس با جلساتی که در کمیسیون تولید ملی برگزار کرده است در حال شفاف سازی اطلاعات و مصوب کردن این قانون است.

او افزود: قوانین مزاحم در قانون حداکثر توان داخلی نیز اصلاح شده است و با توجه به فرصت پیش روی مجلس فعلی بعد از تصویب بودجه کارشناسی قوانین مزاحم در دولت باید زودتر انجام شود.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°