جهانگیری: امروز مهمترین مسئولیت اقتصادی، تنظیم بازار است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:20 - جمعه 20 تير 1399
کد خبر : ۷۴۷۳۱۹
تاریخ انتشار : شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
معاون اول رئیس جمهور مهمترین مسئولیت اقتصادی کشور در شرایط فعلی را تنظیم بازار و جلوگیری از سوءاستفاده ها دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 اسحاق جهانگیری در نشست امروز ستاد تنظیم بازار بر تداوم روند نزولی قیمت ها تا پایان سال تاکید کرد و گفت: گزارش های وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت نشان می دهد که روند صعودی تولید داخلی ادامه خواهد یافت و این امر نه تنها نیازهای داخلی را برطرف می کند، بلکه صادرات را نیز افزایش خواهد داد.

معاون رئیس جمهور افزود: در وزارت صمت راهکارهایی در پیش گرفته شده تا کمبود کالایی تا پایان سال وجود نداشته باشد.

وی گفت: چنانچه در زمینه هایی نیاز به واردات باشد، بانک مرکزی و سایر دستگاه های مربوطه باید همکاری کنند.

جهانگیری با بیان اینکه در ماه های پایانی سال روند تولید و تامین کالاها اطمینان بخش است، توجه بر بخش توزیع را با اهمیت دانست و گفت: در بخش اصناف و فروشگاه ها، گزارش بانک مرکزی حکایت از آن دارد که قیمت ها در بخش کالایی روند منفی دارند اما در بخش خدمات افزایش قیمت هایی رخ داده که روی بازار تاثیر گذاشته است.

وی از وزارتخانه ها و دستگاه های اقتصادی و نظارتی خواست در کنار توجه بر کالاها و تامین آن، بر خدمات نیز توجه کنند و مشخص باشد که کدام خدمات روند افزایش قیمت داشته اند و به چه علت این اتفاق رخ داده است.

جهانگیری گفت: در این شرایط اقتصادی ممکن است عده ای سوءاستفاده کنند که این موضوع حضور قدرتمند نهادهای نظارتی و تعزیزات را می طلبد تا مانع سوءاستفاده ها شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه جریان بازار باید طبیعی باشد، افزود: روند تامین کالا، تولید و واردات و قیمت گذاری ها کاملا مشخص است و باید با هرگونه سوءاستفاده و افزایش قیمت برخورد کرد.

وی گفت: کالا به اندازه کافی تولید می شود و قیمت ها نیز مشخص است، کالای وارداتی هم به فور وارد می شود و قیمت ارز نیز تغییر چندانی نخواهد داشت.

به گفته معاون اول رئیس جمهور روند تغییر قیمت ارز در آینده، کاهی خواهد بود.

جهانگیری تصریح کرد: در این شرایط دلیلی ندارد که قیمت ها تغییر کند و همه دستگاه ها باید ستاد تنظیم بازار را حمایت کنند.

معاون اول رئیس جمهور مهمترین مسئولیت فعلی اقتصاد کشور را تنظیم بازار دانست و گفت این موضوع با اهمیت نباید معطل موضوعاتی مانند بودجه بماند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت تلاش می‌کند تورم به عنوان عامل اصلی کاهش قدرت خرید مردم کنترل شود، اظهار داشت: نقدینگی از اصلی‌ترین عوامل تشدید تورم است و هیچ هزینه اضافی در دستگاه‌های دولتی نباید وجود داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جدیدترین آمارهای اقتصادی گفت: نرخ تورم از اردیبهشت امسال تاکنون هر ماه کاهشی بوده است.

جهانگیری تصریج کرد: بانک مرکزی از نظر ذخایر اسکناسی و ارزی در بهترین شرایط قرار دارد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اتخاذ سیاست راهبرد مقاومت فعال در برابر فشار آمریکا گفت: یکی از ابعاد این سیاست این بود که کالا به وفور در کشور وجود داشته باشد.

جهانگیری همچنین بر ضرورت پیوستن وزارتخانه ها به سامانه جامع تجارت تاکید کرد و افزود: آخرین مهلت پیوستن به این سامانه بهمن ماه است و باید به سرعت تکمیل شود تا جریان کالا از ابتدا تا انتها در کنترل باشد و همه وزارتخانه ها بدانند در چه انباری چه کالایی وجود دارد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۶°