صادرات، صادرات، صادرات

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:33 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۴۷۸۹۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
معاون اول رئیس جمهور، صادرات را مهمترین پیشران اقتصاد کشور دانست و گفت: توسعه صادرات با رونق بخش‌های مختلف تولید و اشتغال زایی در کشور همراه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 اسحاق جهانگیری در جلسه ظهر امروز (دوشنبه) ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از کشور‌های همسایه به عنوان مهمترین بازار صادرات غیرنفتی کشور نام برد و گفت: بازار واردات سالانه کشور‌های همسایه با ارزش بیش از هزار و صد میلیارد دلار در سال، ظرفیت بزرگی برای توسعه صادارت کشور محسوب می‌شود.
 
جهانگیری بر ضرورت توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از مهمترین پیشران‌های اقتصادی، تاکید کرد و افزود: صادرات به حق یکی از مهمترین پیشران‌های اقتصادی است زیرا توسعه صادرات غیرنفتی با رونق بخش‌های مختلف تولید و اشتغال زایی در کشور همراه خواهد بود.
 
او با اشاره به برنامه ریزی و هدفگذاری نظام بانکی کشور برای پرداخت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های پیشران اقتصاد، خاطر نشان کرد: اهمیت توسعه صادرات تا حدی است که در زمان اتخاذ این تصمیم نیز قرار شد پرداخت این تسهیلات با اولویت واحد‌های تولیدی صادرات محور انجام شود.
جهانگیری همچنین با اشاره به کاهش درآمد‌های نفتی کشور و محدودیت‌های بودجه دولت، گفت: خوشبختانه صادرات غیرنفتی توانسته است بخش زیادی از نیاز‌های ارزی کشور را تأمین کند و مانع از کمبود نیاز‌های تولید و کاهش میزان اشتغال زایی در کشور شده است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش رییس سازمان توسعه تجارت و هدفگذاری این سازمان برای توسعه صادرات کشور، خاطر نشان کرد: لازم است برای تحقق این هدف گذاری، وظایف همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط به آن‌ها ابلاغ شود تا در این برنامه مهم اقتصادی کشور مشارکت جدی داشته باشند.
او با تاکید بر نقش پراهمیت بخش خصوصی در توسعه صادرات کشور گفت: بخش خصوصی بیش از بخش دولتی درافزایش صادرات کشور نقش دارد به همین دلیل گفتگو با فعالان عرصه صادرات و رفع دغدغه‌ها و موانع پیش روی آن‌ها امری ضروری و پراهمیت است.
جهانگیری با تاکید بر این که نباید با سخت گیری در بخش صادرات، بازار‌های صادراتی را از دست بدهیم، از دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خواست جلساتی را با حضور دستگاه‌ها ذیربط برای ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز توسعه صادرات برگزار کند تا با تصمیمات اجرایی مناسب، بستر‌های لازم برای افزایش صادرات کشور فراهم شود.
معاون اول رئیس جمهور نقش رایزن‌های بازرگانی در بسترسازی و رفع موانع پیش روی تجار و صادر کنندگان را بسیار پراهمیت دانست و از وزارت صمت و اتاق بازرگانی ایران خواست هر چه زودتر برای تعیین و اعزام رایزن‌های بازرگانی به کشور‌های هدف صادراتی تصمیم گیری لازم را انجام دهند.
وی همچنین از گردشگری به عنوان یکی از ظرفیت‌های ارزآوری و صدور خدمات یاد کرد و افزود: جذب گردشگران خارجی در واقع به نوعی صدور خدمات محسوب می‌شود و مشمول مشوق صادراتی است که اگر لازم باشد باید مقررات در این خصوص اصلاح شود.
اسحاق جهانگیری با انتقاد از تأخیر در برگزاری مراسم روز ملی صادرات خاطر نشان کرد: این مراسم نمادین هر سال روز ۲۹ مهر برگزار شده است و به نوعی توجه و اولویت دولت به موضوع صادرات را نشان می‌دهد و موجب دلگرمی فعالان عرصه صادرات است.
معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه یکی از رویکرد‌های اصلی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برون گرایی است، تصریح کرد: کمیته برون گرایی ذیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید نقشه راه دقیقی برای اهداف و بازار‌های صادارتی کشور تعیین و همه جوانب و ملزومات تحقق هدف گذاری‌های صادراتی کشور را تعیین و پیگیری کند.
وی از تدوین و ارایه گزارش سازمان توسعه تجارت در خصوص پروژه افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی به ۱۵ کشور همسایه قدردانی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ظرفیت‌ها و مزیت‌های جغرافیایی و برخورداری از منابع طبیعی، با ۱۵ کشور رابطه همسایگی دارد و چنین کشوری را نمی‌توان حبس کرد.
 
جهانگیری افزود: در گزارش سازمان توسعه تجارت ظرفیت‌های توسعه صادرات غیرنفتی احصاء و اهداف کمی و وظایف هر دستگاه نیز مشخص شده است که لازم است دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این وظایف را به دستگاه‌های اجرایی مرتبط ابلاغ و هماهنگی و برنامه ریزی‌های لازم را برای اجرای این تکالیف انجام دهند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°