ارائه گزارش حسابرسی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی؛ بزودی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:44 - چهارشنبه 20 فروردين 1399
کد خبر : ۷۴۸۵۹۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
رئیس دیوان محاسبات از تنظیم و ارائه گزارش حسابرسی عملکرد دولت در تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در قالب گزارش تفریغ بودجه ۹۷ به مجلس شورای اسلامی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عادل آذر گفت: اکنون در اوج تدوین و نهایی کردن تفریغ بودجه ۹۷ هستیم و طبق قانون تا پایان دی باید آن را نهایی و تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم که خلاصه آن نیز در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.
 وی افزود: ما هر سال سعی کرده ایم طبق زمانبندی قانونی عمل کنیم و تأخیری در تدوین این گزارش نداشته باشیم و امسال هم به مردم قول می‌دهیم که گزارش تفریغ بودجه ۹۷ را در مهلت قانونی به مجلس ارائه کنیم.
آقای آذر گفت: اقدامات دستگاهی، هیئت‌های حسابرسی، استانی و حتی ملی نهایی شده و در حال جمع بندی و تلفیق است.
 رئیس دیوان محاسبات افزود: اگر بخواهم تبیین کلی از شرایط حکومت داری در قالب بودجه عمومی کشور و دستگاه‌هایی که بودجه را هزینه کرده اند در مقایسه با سال‌های گذشته بیان کنم می‌توانم بگویم خوشبختانه نتایج بررسی‌هایی که تاکنون به دست آمده، حاکی از انضباط بیشتر است.
 وی گفت: شاید البته دلیلش این باشد که با توجه به محدویت‌های بودجه و منابع کشور، پول کمتری خرج شده باشد.
عادل آذر تاکید کرد: یکی از محور‌های جدی که مطمئناً برای تفریغ بودجه سال ۹۷ خواهیم داشت بررسی موضوع ارزی بود که در قالب کالا‌های اساسی، کالا‌های وارداتی و کالا‌های مشمول ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به واحد‌های مختلف پرداخت شد.
 وی افزود: ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به ویژه در نیمه دوم سال ۹۷ اختصاص یافت، چون از نیمه دوم سال ۹۶ آغاز شد و در سال ۹۷ ادامه یافت و حتماً بخش مستوفایی (جامعی) از گزارش تفریغ بودجه ۹۷ مربوط به حسابرسی این ارز است.
 رئیس دیوان محاسبات در پاسخ به این پرسش که بررسی‌ها درباره نحوه هزینه کرد این ارز در چه مرحله است؟ گفت: اعداد و ارقام در بررسی‌های هنوز نهایی و تلفیق نشده است و رقمی را نمی‌توانم اعلام کنم، اما مردم عزیز مطمئناً منتظر این گزارش خاص از نحوه هزینه کرد ارز هزار و ۸۰۰ تومانی باشند.
 آذر تصریح کرد: این یکی از موضوعات پرچالش اقتصادی در سال ۹۶ بود و در گزارش تفریغ بودجه ۹۷ خواهیم گفت که سهم هر یک از کالا‌ها و افرادی که این ارز‌ها را دریافت کرده اند چقدر است و مشخص می‌کنیم که آیا قانون رعایت شده؟ چقدر بی انضباطی بوده و چقدر از قانون انحراف داشته ایم.
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا افراد و نهاد‌های متخلف در این خصوص از جانب دیوان محاسبات معرفی خواهند شد؟ افزود: اگر به این جمع بندی برسیم که وجه تخلف داشته باشد صفر تا صد تخلف و انحراف از قانون در دیوان محاسبات انجام می‌شود که البته این موضوع نه فقط منحصر به موضوع ارز که هر تخلف از امور مالی عمومی کشور را در بر می‌گیرد.
عادل آذر گفت: اگر وجه مجرمانه داشته و تصرف مجرمانه در بیت المال مطرح باشد و کسانی ارز را به نفع خودشان ضبط کرده باشند و این اعمال مجرمانه در بررسی‌های دیوان محاسبات اثبات شود، اجرای آن به قوه قضائیه محول می‌شود، چون نیاز به ضابط قضایی دارد و مجرمان باید بازداشت شوند.
 رئیس دیوان محاسبات تاکید کرد: مردم آگاهی دارند که خوشبختانه قوه قضائیه شعب ویژه‌ای برای این کار تشکیل داده و تاکنون اقدامات ارزنده‌ای داشته است و اگر در بررسی‌های وجه مجرمانه موضوع اثبات شود، قطعاً نتایج بررسی‌ها را به دستگاه قضا خواهیم داد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۱۵°