بیماران زمینه‌ای در معرض خطر مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:42 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۷۴۸۸۹۲
تاریخ انتشار : جمعه ۰۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای بیش از سایران در معرض خطر مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا و حتی عوارض ناشی از این بیماری قرار دارند که ضروری است این گروه مراقبت‌های پیشگیرانه بیشتری را انجام دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان روز پنجشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: بیماران زمینه‌ای بیشترین آسیب پذیری را از آنفلوانزا دارند و این افراد در صورت ابتلا به این بیماری بیش از دیگران در معرض مرگ و میر قرار می‌گیرند.

دکتر محمدرضا صائینی افزود: اطلاع رسانی روش‌های پیشگیری از ابتلا به این نوع بیماری برای عموم مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در این میان مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای باید بیش از گذشته مراقب باشد و نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

وی اظهار داشت: به این مهم باید توجه داشت که تزریق واکسن با توجه به موقعیت زمانی در این نوع بیماران تاثیر کمتری دارد چرا که پس از تزریق اثرگذاری آن ۲ هفته طول می‌کشد و پیش بینی‌ها نیز بیانگر آن است که موج اول بیماری آنفلوانزا تا اواخر دی ماه به طول انجامد.

این مسؤول بهداشتی ادامه داد: نگرانی برخی افراد این است که ابتلا به آنفلوانزا در افراد بدون هیچ نوع مشکل زمینه‌ای نیز منجر به مرگ شود که در واقع چنین چیزی وجود ندارد و در صورت نبود بیماری‌های دیگر و درمان به موقع نباید نگران این موضوع بود.

وی تصریح کرد: عموم مردم در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی به این بیماری مبتلا می‌شوند و بسیاری بر این باورند که، چون سیستم بدنی قوی دارند امکان گرفتاری به بیماری آنفلوانزا وجود ندارد که این تلقی نیز بی مورد است.

صائینی افزود: عدم رعایت اصول و آداب تنفسی، بی توجهی به شستشوی دست‌ها با آب و صابون و موارد دیگر امکان ابتلا به این نوع بیماری در افراد را بیشتر می‌کند.

وی اضافه کرد: ویروس آنفلوانزا همواره تغییر شکل می‌دهد و بر این اساس احساس می‌شود امسال شدت بیماری، میزان انتقال و عوارض آن هم در این نوع ویروس بیشتر شده است.

این مسؤول ادامه داد: پیش بینی‌های از قبل انجام گرفته نیز نشان می‌داد که بیماری آنفلوانزا نسبت به سال‌های گذشته زودتر آغاز شده و از طرفی سرمای زود رس بر این عامل افزوده است.

وی اظهار داشت: احتمال انتقال بیماری آنفلوانزا در بین دانش آموزان نیز به دلیل قرار گیری در جمع بزرگ بیشتر است چراکه حضور در فضا‌های تجمعی محیطی و ارتباطات نزدیک‌تر این روند را شتاب می‌بخشد و بر این مبنا، توصیه می‌شود مبتلایان استراحت کافی داشته باشند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان خاطرنشان کرد: زنان باردار، کودکان ۶ تا ۵۹ ماهه به ویژه زیر ۲ سال، افراد بالای ۶۰ سال توجه بیشتری نسبت تزریق واکسن و اقدامات پیشگیرانه داشته باشند.

وی یادآوری کرد: افرادی که دچار بیماری‌های سرکوب کننده سیستم ایمنی، همانند مبتلایان اچ‌ای وی" ایدز"، ضایعات نخاعی، بیماری‌های عصبی و عضلانی، بیماران مزمن ریوی، آسم شدید، بیماری‌های مزمن انسداد ریوی، بیماران دچار نارسایی‌های قلبی و عروقی، مزمن کلیوی و کبدی نیز باید مراقبت‌های بیشتری انجام دهند.

به گفته صائینی، تحقیقات ثابت کرده افرادی که چاقی مفرط نه اضافه وزن، دارند، از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند و برای پیشگیری از ابتلا به این نوع بیماری باید بیشتر توجه کنند.

به گفته محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هفته گذشته ۳ هزار و ۹۱۵ نفر از بیماران انواع مختلف بیماری‌های تنفسی در مراکز درمانی کشور بستری شدند که از این تعداد ۳۴۲ مورد بیماران آنفلوانزا فصلی بودند که از این تعداد ۱۵ فوت شدند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°