خطیب نماز جمعه تهران: از مردم دلجویی شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:44 - چهارشنبه 02 مهر 1399
کد خبر : ۷۴۸۹۲۴
تاریخ انتشار : جمعه ۰۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه شیوه اجرای سهیمه بندی بنزین در بوته نقد است، گفت: خود مسئولان هم قبول دارند توضیح لازم و اجماع نخبگانی صورت نگرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌اکبری خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه، با بیان اینکه مسئولان باید حواسشان باشد که سخنشان سدید باشد، برخی خیلی بی حساب سخن می‌گویند و معلوم می‌شود که فکر نکرده‌اند.

وی در رابطه با حوادث اخیر پیرامون اصلاح قیمت سوخت، گفت: مدیریت مصرف انرژی و بنزین به طور خاص اجماع وجود دارد که ما یکی از کشور‌های پر مصرف هستیم که در مصرف انرژی ایراد داریم. سبک ما در مصرف انرژی متعارف نیست و ما در صدر مصرف نامناسب جهانی هستیم. مخصوصا بنزین که یک کالای ویژه و استراتژیک محسوب می‌شود.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه این شیوه اسراف و تبذیر جزء بیماری‌های اقتصادی است که نیاز به علاج و جراحی دارد، افزود: مانند بیماری‌های دیگر، پیکره اقتصادی ما که هم استمرار وابستگی به نفت، هم خوردن از کیسه نسل‌های آینده و هم بهره مندی نامتوازن گروه‌های مختلف به ضرر طبقات محروم و هم آسیب به محیط زیست و آلودگی هوا و هم از دست دادن فرصت طلایی صادرات را به همراه دارد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری تاکید کرد: به همت جوانانی که جوانمرادانه کشور را به این نقطه رساندند در ستاره خلیج فارس توانستیم جمهوری اسلامی را در بنزین به خودکفایی برسانیم.

وی با اشاره به اینکه این امکانات در کشور وجود دارد که در مصرف درست، صادرکننده بنزین باشیم، اظهار داشت:، اما شیوه مصرف ما را از صدور محروم می‌کند. زمینه‌ای هم برای قاچاق این کالا وجود دارد که باید با همت ملی و تدابیر صالح، این مشکل دور شود و سبک زندگی را اصلاح کنیم.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه این موضوع در دستور کار مدیریت عالی نظام بوده و راهکار‌های فراوانی برای آن دیده اند از جمله آن، واقعی شدن قیمت با گام‌های متوازن از طریق سهمیه بندی که قبلا هم امتحان شده بود و برخی زیرساخت‌های آن فراهم شده بود، اظهار داشت: چهار سال در اجرای این مصوبه تاخیر وجود دارد که هم مجلس و هم دولت باید توضبح بدهند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری تاکید کرد: جمع بندی کارشناسی و مدیریت عالی نظام این بوده است که قیمت در این مرحله افزایش پیدا کند و سهمیه بندی اتفاق بیافتد که کاری لازم، نافع و سودمند برای امروز و فردای کشور ما است.

وی با بیان اینکه شیوه اجرای این تصمیم بزرگ که همه مردم کشور با آن درگیر هستند در بوته نقد است، اظهار داشت: خود مسئولان قبول دارند توضیح لازم و اجماع نخبگانی صورت نگرفت و در نتیجه نگرانی‌ای در سطح جامعه با انبوهی از ابهامات در بین عوام و خواص جامعه به وجود آورد و از یک سو به دلیل عدم آمادگی ذهنی و از سوی دیگر نگرانی افزایش قیمت سایر کالا‌ها با توجه به تجربه تلخ گذشته منجر به عمده این نگرانی شد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با اشاره به اینکه برای کاهش نگرانی ها، مسئولان محترم بسته‌ای را درنظر گرفتند که هم باید اقناع ملی را مورد توجه قرار دهند و از رسانه‌ها کمک بگیرند و کوتاهی نکنند، تاکید کرد: باید از مردم دلجویی و عذرخواهی شود و به سوالاتشان پاسخ داده شود.

وی اضافه کرد: برای جلوگیری از گرانی‌های مصنوعی نظارت‌های قاطع ادامه پیدا کند. آنچه به عنوان یارانه بنزین پرداخت می‌شود به خوبی اجرا شود و سایر مشمولین را دربر بگیرد و سهمیه‌ها اصلاح شود.

حجت الاسلام حاج علی اکبری گفت: این‌ها وعده‌هایی است که داده شده که ان شاء الله با عمل به آن‌ها وضعیت مناسب تری را در سال آینده داشته باشیم و به خوبی در مراحل بعدی اجرا شود که قطعا به نفع همه و کشور است.

وی با بیان اینکه ماجرای بنزین در شیوه اجرا ناراحتی عمومی را پیش آورد و اعتراضاتی را به همراه داشت که به صورت شوک بود و به تدریج در گوشه و کنار کشور التهاباتی را به وجود آورد و پاتک امنیتی جبهه استکبار به کشور ما چنانچه در گذشته اتفاق افتاده بود صورت گرفت، افزود: در ۸ ماه گذشته سران استکبار ضربه‌های استراتژیک و راهبردی را از جبهه مقاومت دریافت کردند و باورشان نمی‌شد که یک زلزله سیاسی بزرگ در سیطره پوشالی غرب واقع شد که نمونه‌های آن حمله موشکی مقاومت به فلسطین اشغالی، حمله انصارالله به آرامکو، حمله انصارالله به منابع و نیرو‌های آل سعود، حمله موفق به مناطق مهم رژیم صهیونیستی و مقابل به مثل قاطع سپاه در مورد نفتکش‌ها و ساقط کردن پهپاد راهبردی آمریکا توسط سپاه اتفاقاتی بود که پشت سر هم افتاد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری اضافه کرد: در نتیجه غلبه گفتمان مقاومت در منطقه و رنگ باختن گفتمان سازش پیش آمد و مردم منطقه توانستند در فراسوی گرد و غبار‌ها و ابر ناشی از حمله رسانه‌ای و امپراتوری رسانه‌ای دشمن رنگین کمان زیبای مقاومت را در آسمان منطقه مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه اتفاقی که برای دولت ایالات متحده رخ داده نیاز به توضیح ندارد، افزود:آبروی آن‌ها تنها در بین دوستانشان در اروپا و منطقه لطمه خورد، البته اگر آبرویی داشتند. الان امریکا مانند شیر پیر خسته‌ای شده است که هر از چند گاهی عربده می‌کشد و دندان‌های ریخته خود را به این و آن نشان می‌دهد و این فقط بزدلان را می‌ترساند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری تاکید کرد: این وضع دشمن ماست و هر روز هم شاهد افول و شتاب در افول «امپریالیسم جهانی» به سرکردگی آمریکا به لطف خداوند هستیم که درمانده از شکست‌های متعدد از جمله فشار حداکثری به نقطه اصلی مقاومت که ایران محسوب می‌شود شده اند چرا که نتوانستند به چیزی که می‌خواستند برسند.

وی اظهار داشت: سال‌ها برنامه ریزی کردند و بعد از ماجرای ۹۶ بلافاصله مشغول طراحی‌های جدید شدند و هزینه فراوانی متحمل شد تا بتوانند با یک پاتک امنیتی در مقابل حمله‌ای که از جبهه مقاومت به آن‌ها شد شکست‌های خود را جبران کنند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با بیان اینکه این‌ها واکنش‌های منفعلانه دستگاه استکبار نسبت به جبهه مقاومت و کانون اصلی آن یعنی ایران است، بیان کرد: در این نگاه آن‌ها امنیت کشور‌های مخاطب را در دستور کار خود قرار دادند. در عراق اقدام کردند که توسط مرجعیت و مردم کنترل شد، اما همچنان ادامه دارد. در لبنان باز روش خود را نوسازی کردند آن را روش «هنگ کنگی» اعلام کردند.

وی تصریح کرد: ورود به اعتراض‌های معمولی که در کشور‌ها شکل می‌گیرد و مطالبات بر حقی که مردم دارند و سوار شدن بر موج اعتراضات مطالبات و آسیب زدن به امنیت تولید هرج و مرج و اغتشاش و امثال آن از اقدامات آن‌ها است. آمدند سراغ ایران و کار بسیار بزرگ و وسیع و پیچیده‌ای انجام دادند و با حمایت اقتصادی توسط عوامل و اتباع خود در منطقه خرج‌ها و سرمایه گذاری عظیمی کردند.

خطیب نماز جمعه تهران با تاکید براینکه توسط شبکه عنکبوتی رسانه‌ای خود فضاسازی رسانه‌ای کردند، گفت: شاهد حمایت‌های دیپلماتیک و سیاسی آمریکا و اروپا و برخی از دولت‌های منطقه که سریعاً و وقیحانه حمایت کردند بودیم.

حجت الاسلام حاج علی اکبری اضافه کرد: صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا را در همان آغاز ماجرا شنیدید و بعد عملیات میدانی پادو‌های استکبار با رهبری منافقین و سلطنت طلب‌ها و میدان‌داری اشرار آموزش دیده‌ای خشن و اجاره‌ای، طی دو روز در شهر‌های گوناگون و اقصی نقاط کشور صورت گرفت.

وی با بیان اینکه در اوج وحشی گری سوزاندند، غارت کردند، کشتند و مجروح کردند، بیان کرد: از سربازان دلاور بگیرید تا به افسر قهرمان مدافع امنیت، پاسدار امنیت، بسیجی و مردم عادی رحم نکردند. از کارگر زحمت‌کش پمپ بنزین که داعشی وار او را سوزاندند تا کارمند مظلوم شهر را به رگبار بستند، به مردم عادی رحم نکردند و در اماکن عمومی و خصوصی، هزاران میلیارد خسارت به وجود آورند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری تاکید کرد: این ماجرایی است که طراحی بسیار خطرناک پشت سر خود دارد و برای آن هزینه‌های زیاد کردند و آموزش‌های دقیق دادند و پشتیبانی زیاد کردند که به قول خودشان حاصلِ دو سال کار تشکیلاتی بوده و یک توطئه بسیار خطرناک طراحی شده بود.

وی افزود: این جریان چه با بهانه بی بهانه اتفاق می‌افتاد، زیرا دشمن طراحی کرده بود این کار را در زمستان انجام دهد و این آشوب‌ها زود متولدشد از این رو بنزین یک بهانه بود و در این ماجرا دشمن اوج کینه خود را نسبت به ملت شریف ایران و جبهه مقاومت نشان داد، اما از طرف دیگر باز هم خطای محاسباتی دشمن احمق این بار رونمایی شد.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: از شگفتی‌های امت و نظام جمهوری اسلامی ایران این بود که یک بار دیگر حکمت شرایط، صلابت، آینده نگری، قاطعیت، مهربانی، فداکاری و جوانمردی در رهبری نظام را همه مشاهده کردند که به میدان آمدند و یک تصمیم بزرگ تاریخی را با فقط ۵ دقیقه صحبت در آغاز درس خارج به صورت جامع و بی حاشیه بیان و هم ساختار‌های قانونی را حفاظت کردند و هم انسجام مدیریتی کشور را حفظ و هم رفاه اجتماعی را و هم از امنیت ملی با کمال عزت صیانت کردند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با بیان اینکه رهبر بیدار ما مراقب دشمن بود و با اشراف، ایشان فرموده بود که در ۹۸ فتنه‌ای در راه است و آن را پیش بینی کرده بودند، اظهار داشت: این سخنان آتش‌نشان فتنه بود و جالب است در همان اوج شلوغی‌ها مردم مشاهده کردند که رهبر عزیز و عالی قدر ما با تولید کنندگان و کارآفرینان جلسه چندین ساعته داشت و به آن‌ها به عنوان خطوط مقدم مقاومت و خط شکنان عرصه جهاد اقتصادی نشست و در مورد ۲۰ سال آینده و تولید ملی و نجات اقتصادی کشور با آن‌ها گفتگو کرد. خدای متعال را به خاطر داشتن چنین نعمتی شاکر هستیم که واقعا چنین رهبری برازنده ملات ماست.

وی با بیان اینکه در این ماجرا دوباره از ملت عزیز ما در برابر ملت‌های جهان رونمایی شد، گفت: از بصیرت، هوشمندی، شجاعت، بردباری و صبوری ملت ایران که در اولین فرصت با اشاره رهبری صف‌های خود را از اغتشاشگران، آشوبگران و اشرار جدا کردند و بلافاصله علاوه بر این که آن‌ها را منزوی کردند و حماسه دیگری را آفریدند و اثبات کردند اگر پای عزت، استقلال، آزادی و امنیت ملی شان در میان باشد همه هستند و با همه سلیقه‌ها حضور پیدا می‌کنند و این را ملت عزیز ما خط قرمز خود می‌دانند.

خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: همایش‌های خودجوش و متنوع در سراسر میهن علیه فتنه گران صورت می‌دهند و اعلام بیعت مجدد با رهبر عزیز و الهی ما اتفاق می‌افتد. ِِ

حجت الاسلام حاج علی اکبری خاطرنشان کرد: آقا (رهبر معظم انقلاب) فرمودند باید در برابر چنین ملتی تعظیم و تکریم کرد و همه باید قدر بدانند و عاشقانه و خاضعانه به این ملت شریف و بزرگ خدمت کنند، اینهم قدرت‌نمایی ملت ما بود به دلیل آنکه هم اقتدار را و هم وحدت خود را به رخ کشیدیم و هم بیعت و قدرشناسی از همه کسانی بود که حافظ امنیت کشور هستند.

وی گفت: به همین جهت از استحکام، ریشه دار بودن و خوش ساخت بودن نظام جمهوری اسلامی ایران که مبتنی بر اراده ملی و قواعد الهی رونمایی شد و دنیا یک بار دیگر استواری و ریشه دار بودن و صلاحیت و شایستگی نظام اسلامی را که بر مدار امامت با مردم سالاری بود به نمایش گذاشت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: ملت ایران با نیروی قوی و آماده به خدمتی که دارد مانند وزارت اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی و سایر مجموعه‌ها خودنمایی می‌کند. این بار نظام جمهوری اسلامی ایران امتداد فتنه را به دو روز کاهش داد، اگر در فتنه ۸۸ هشت ماه بود یا در فتنه ۹۶، هشت روز در ماجرای امسال به کمتر از دو روز این فتنه وسیع و گسترده توسط ملت نابود شد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری خاطرنشان کرد: در دیدار بسیار شیرین و باصلابت و دوست داشتنی رهبر عزیز با بسیجیان سلحشور ملاحظه کردید ایشان در رابطه با بسیج یک مطلب بسیار اساسی و کلیدی مطرح کردند و گفتند بسیج کارش تولید فرصت و تبدیل تهدید‌ها به فرصت‌ها است.

وی تاکید کرد: بسیج یعنی ذات ملت ایران، یعنی عبور دلیران بر اساس تشخیص درست و بصیرت در صحنه انجام وظیفه است و ملت و انقلاب اسلامی دارای چنین هنر بزرگی شده است که نمونه آن را در ۴۰ سال گذشته می‌بینیم که در شرایط فعلی با بررسی نسبتا دقیق همراه با مسئولین باید دست به دست هم بدهند و از این موقعیت به شایستگی استفاده کنند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: ملت ما باید دست به دست هم بدهد و با دقت تهدید‌هایی که در این ماجرا پیدا شد به فرصت تبدیل کنند. این هنر جمهوری اسلامی ایران است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با بیان اینکه دشمن می‌خواست سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی ما را کاهش دهد و میان مردم و مسئولین تفرقه ایجاد کند، تاکید کرد: اینجا باید تبدیل به فرصت شود و آن فرصت تبدیل به خدمت گزاری مجاهدانه و عاشقانه و عمل به وعده‌ها توسط مسئولان است و این چیزی است که باید غنیمت شمرده شود و این تهدید را به فرصت تبدیل کنند.

وی اضافه کرد: یادتان است وقتی در نماز جمعه سخن از فاصله‌ها آمد و یا سخن از برداشتن برخی نرده‌ها به میان آمد چقدر مردم ما و برخی مسئولان استقبال کردند، زیرا مسئولان را خودشان به میدان فرستادند و این نظام را خودشان ساختند. از ظرف مسئولان هم باید احساس صمیمت و شفقت داشته باشند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه مسئولان باید صمیمانه به میان مردم بروند و با آن‌ها صحبت کنند و بدون تکلف درددل‌های آن‌ها را بشنوند، بیان کرد: باید سازوکار‌های تصمیمات بزرگ ملی به لطف خداوند متعال اصلاح شود و بسته تقنینی و اقناعی در متن برنامه باشد. بسته اعتمادساز، مراقبت‌های محیطی باید وجود داشته باشد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری ادامه داد: مطلب دیگر این است که روش‌های اعتراضی ناامن و آسیب زا و بهانه ساز یکی از تهدید‌ها بود که باید برای آن نیز فکری شود و به فرصت تبدیل شود.

وی گفت: فرصت این است که شیوه‌های مناسب اعتراض و نقد سازنده برای ارائه نظرات مردم پیش بینی شود و در اختیار آن‌ها قرار بگیرد. اگر مردم به مساله‌ای اعتراض دارند چگونه باید آن را مطرح کنند. وسط عربده‌های مستانه اراذل اجاره ای؟ چیزی که کمتر شنیده می‌شد صدای اعتراض مردم بود که باید برای آن فکری کرد، پیشنهاد هم زیاد داریم.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه یکی از این پیشنهاد‌ها این است که پایگاه نماز جمعه کشور به عنوان جایی که باید ارتباط بین مردم و مسئولان در آن برقرار شود، استفاده شود اظهار داشت: این میز‌های خدمت و نماز جمعه به گونه‌ای باشد که مسئولین شرکت در نماز جمعه را بر خود واجب بدانند و در کنار مردم حضور پیدا کنند و اعتراضات مردم را بشنوند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری اظهار داشت: مطالبات مردم را در خطبه‌ها مطرح کنیم و از ظرفیت استفاده شود، البته معطوف به نماز جمعه نیست و می‌توان در جای دیگر این فرصت را به وجود آورد. با چشم خود مشاهده کردیم آسیب به امنیت ملی ما به عنوان یکی از بزرگترین مزایای ایران عزیز در منطقه بلکه در سطح جهان مورد تهدید واقع شد.

وی با تاکید براینکه مسئولان باید دست به دست هم دهند و آن را تبدیل به فرصت کنند، تاکید کرد: باید امنیت را بیش از قبل جدی گرفت و از این نعمت عظمی که مادر نعمت هاست باید بهره گرفت و به صورت همگانی از آن استفاده کرد.

خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: تهدیدی که واقع شد رخنه‌ها و حفره‌های امنیت اجتماعی را توسط مردم مورد شناسایی قرار داد. پدافند غیرعامل جدی گرفته شود که رویکرد پیشگیرانه و صیانت بخش دارد تا بتوان از خسارت‌های بزرگ جلوگیری کرد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری افزود: علاوه بر این، تقویت امنیت محله محور با تاکید بر محوریت شهر‌های جدید خود داستانی است. تقویت یا ایجاد هسته‌های مقاومت محلی احساس می‌شد که دارای ضعف واضحی است که باید سریعا به فرصت تبدیل شود که با محوریت مساجد توسط بسیج انجام شود.

وی همچنین با بیان اینکه ما باید جایگاه پلیس و حافظان جان و امنیت را در ذهن و جان مان تقویت کنیم، گفت: شورای تامین و ساختار برخی جا‌ها نیاز به تعمیر دارد. ان شاءالله این مساله مورد توجه قرار گیرد و بهتر از گذشته شود.

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: جوانان فرهیخته و دانشمند ما حتما آمادگی دارند چه در مورد سازه‌های ضدحریق و چه در مورد سازه‌های ضدضربه و حفاظت محیطی توانایی دارند از این رو تدابیری بیاندیشند که برای آینده صیانت بخش باشد.

حجت الاسلام حاج علی اکبری درباره فضای مجازی نیز گفت: فضای مجازی نیز با وجود اینکه محدودیتی به آن داده شد، اما خوشبختانه به دلیل اقدامات خوبی که در این زمینه صورت گرفته بود شبکه مخابراتی اداری، بانکی و حمل و نقل آسیب جدی ندید و تست امیدبخشی بود، اما سرعت دادن به فرمان رهبر عزیز که شبکه ملی اطلاعات به صورت کامل میسر شود نیاز به شتاب داشت.

وی با اشاره به اینکه در اماکن عمومی خرابی‌هایی به وجود آمده که باید به سرعت اصلاح شود، بیان کرد: به خصوص مصدومان حوادث اخیر و رسیدگی به آن‌ها مخصوصا در دستور کار قرار گیرد و بالاخره قاطعانه طبق قوانین شرعی که می‌دانیم خدای متعال نسبت به فتنه گران و برهم زنندگان امنیت عمومی خیلی سخت گیر است و حکم محارب را برای این افراد در نظر می‌گیرد در زمره مجازات اسلامی است.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: توقع می‌رود از تهدیدی که شد فرصتی ساخته شود و جامعه از این اراذل وحشی تبهکار پاک شود و ان شاءالله دست انتقام الهی از آستین مجریان قانون و دستگاه قضایی آن‌ها را بگیرد و به صورت ویژه و باسرعت اقدام شود تا به ذائقه مردم بنشیند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری افزود: البته ماجرای فریب خورده‌ها داستانی جدا دارد و آن‌ها باید تأدیب شوند و مورد مؤاخذه قرار بگیرند و از مِهر نظام بهره‌مند شوند.

وی تصریح کرد: تهدیدی که از این فتنه متوجه ملت عزیز ما ایجاد شد، ایجاد تفرقه و به جان هم افتادن و ایجاد شکاف‌های اجتماعی و امثال آن بود و ملت عزیز ما به رغم خواسته دشمن ان شاء الله و به فضل الهی باید همدلی، همکاری، همیاری و همراهی مؤمنانه و سراسری را در دستور کار جدی خود قرار دهند.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه این جور مواقع وقت گروکشی‌های سیاسی نیست و باید یک همدلی ملی را تجربه کنیم، گفت: آن‌ها می‌خواهند بین ملت ما تفرقه باشد و هم در اجرای کامل این طرح باید همراهی وجود داشته باشد و هم در امدادرسانی همگانی نسبت به آسیب دیدگان مانند جایی که زلزله می‌آید، باید کمک شود.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با بیان اینکه باید سبک زندگی خود را اصلاح کنیم و یک کار شایسته و خداپسند در مصرف به ویژه مصرف سوخت و به طور خاص در مورد بنزین را داشته باشیم، افزود: حیات طیبه بر پایه قناعت است و در نهایت به دنبال تقویت مهر و محبت، گره گشایی و برادری باشیم.

وی با بیان اینکه کسبه محترم، سازمان‌های مربوطه، صاحبان خدمات به هم مهرورزی کنیم و یک بسیج ملی برای ارزان کردن ایجاد شود، گفت: شما می‌دانید که خداوند به شما برکت می‌دهد. اگر ملت ما دست به دست هم دهند، ان شاء الله و به فضل الهی تهدید‌های دشمن همه تبدیل به فرصت خواهد شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۹°