کاداستر طرحی برای مقابله با زمین خواری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:09 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۷۴۹۰۰۷
تاریخ انتشار : جمعه ۰۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۵
معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: ۸۰ درصد عرصه کشور را اراضی ملی تشکیل می‌دهد که اگر در سامانه کاداستر جانمایی شود، دیگر دلال و زمین خوار باقی نخواهد ماند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سیدصادق سعادتیان در گفتگوی ۱۸:۳۰ در تعریف "طرح کاداستر" تصریح کرد: این طرح به معنی مدیریت بر زمین و شفافیت در عرصه‌ها است.

او افزود: با اجرای طرح کاداستر مشخصات و بنچاق هر نوع عرصه‌ای در کشور مشخص می‌شود و اگر همه عرصه‌های کشور شامل اراضی جنگلی، کشاورزی، رودخانه ها، حریم‌ها و دریا‌ها را در سامانه کاداستر پیاده و بر اساس ابعاد آن سند مالکیت صادر کنیم، بنابراین کاداستر را اجرا کرده یم.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: همچنین بر اساس این طرح موقعیت و حدود تمام کوه‌ها، مراتع، جنگل‌ها، دریا‌ها و دریاچه‌ها، تالاب‌ها و جزایر کشور ثبت و مشخص و امکان بهره برداری از نقشه‌ها و سایر اطلاعات توصیفی و ثبتی تمام املاک و اراضی کشور به صورت نقشه و اسناد مالکیت در قانون کاداستر میسر می‌شود.

او افزود: ۸۰ درصد عرصه کشور را اراضی ملی تشکیل می‌دهد که اگر در سامانه کاداستر جانمایی شود، دیگر دلال و سودجو و زمین خوار باقی نخواهد ماند.

سید صادق سعادتیان گفت: در بهمن ۹۳ قانون کاداستر تصویب شد که سازمان ثبت متولی اجرای قانون بود.

او افزود: در ماده ۳ قانون جامع کاداستر، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شد که ظرف مدت ۵ سال از تاریخ تصویب این قانون را به نحوی که موقعیت و حدود تمام املاک و اراضی داخل محدوده مرز‌های جغرافیایی کشور از جمله دولتی و غیر دولتی مشخص کند.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: تمام دستگاه‌های اجرایی مکلف به همکاری با سازمان ثبت اسناد و املاک برای اجرای طرح کاداستر هستند.

او با اشاره به ماده ۹ قانون کاداستر، افزود: برای اجرای این قانون همه سازمان‌ها و نهاد‌ها به ویژه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری که متولی اراضی ملی است، از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به مدت دو سال باید همه مستندات و مدارک مربوط به اراضی تحت تولیت خود را جهت تثبیت در سامانه کاداستر و صدور سند مالکیت کاداستری به ادارات ثبت ارسال کنند.

سعادتیان تصریح کرد: سازمان ثبت اسناد به عنوان متولی اجرای این قانون، وظیفه خود را انجام داده است، اما از تاریخ صدور تاکنون، بار‌ها مکاتبه با سازمان‌های متولی داشتیم و آن‌ها به تکلیف قانونی خود عمل نکرده اند و فقط ۲۰ درصد طرح اجرا شده است.

او گفت: باتوجه به اینکه این طرح تامین منابع مالی نشده، بنابراین دستگاه‌های دولتی هم برای اجرا به میدان نیامده اند.

سعادتیان برای به روز شدن طرح و پیشرفتِ آن پیشنهاد کرد:
 

او افزود: یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند در صورت انعکاس سامانه کاداستر کشوری از زمین‌خواری پیشگیری کند، حفظ حقوق بیت‌المال، اموال عمومی و پیشگیری از زمین‌خواری و تعرض است.

سعادتیان با تاکید بر اینکه باید به جای هزینه، سرمایه‌گذاری کرد، گفت: باید همه اراضی ملی را نقشه‌برداری و یک بار برای همیشه در سامانه کاداستر ثبت کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°