در برابر تحریم‌های ظالمانه ضد مردم ایران سکوت نکنید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:02 - شنبه 25 مرداد 1399
کد خبر : ۷۴۹۰۹۸
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸
نامه وزیر بهداشت به مجامع بین المللی؛
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجامع بین المللی خواست در برابر تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران و اقدامات تهدیدی یک جانبه آمریکا در مسیر تهیه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی سکوت نکنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعید نمکی، اهداف ظالمانه و غیرانسانی تحریم‌های ایران را در نامه‌هایی جداگانه، برای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، تدروس آدانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت و هنریتا فور رئیس صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) تشریح کرد.

در نامه نمکی آمده است: مردم شجاع ایران، قربانی توطئه‌ها و تحریم‌های اقتصادی دولت ایالات متحده آمریکا شده اند.

محدودیت‌های شدید اعمال شده با اقدامات تهدیدی یک جانبه امریکا، غیرممکن ساختن تهیه و واردات غذا، دارو و تجهیزات پزشکی برای تمام مردم ایران را هدف گرفته است.

بنا بر ادعای آمریکا، این تحریم‌های شدید ظاهراً شامل داروها، غذا و تجهیزات پزشکی نمی‌شود، در حالی که در عمل، توقف مراودات بانکی در سیستم‌های بین المللی بانکی و اعمال محدودیت‌های جدید با درخواست اطلاعات دقیق درباره شرکت‌های ایرانی که طرف معامله شرکت خارجی قرار می‌گیرند، نمی‌تواند به غیر از تلاش‌های عمدی برای توقف واردات و تهیه چنین کالا‌هایی برای مردم نیازمند تلقی شود.

آمریکا با تحریم ملت ایران نه تنها مرتکب تروریسم اقتصادی شده، بلکه عملا باعث جنایت علیه بشریت نیز شده است. ایجاد موانع جدی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی بر کیفیت و فرآیند درمان بسیاری از بیماران تاثیر منفی گذاشته است.

وزیر بهداشت در این نامه افزود: این تحریم‌ها به طور خاص مانع از تهیه دارو‌های رادیوتراپی برای بیماران مبتلا به سرطان، تهیه سوخت کوبالت و سیکلتورن پت اسکن و گامانایف و حتی پانسمان‌های مراقبتی برای درمان کودکان با بیماری پروانه‌ای (EB) شده است.

۲ شرکت دارویی آمریکایی که دارو‌های خاص برای بیماران مبتلا به سارکوئیدوزیس را تولید می‌کنند، آشکارا صادرات این دارو‌ها به ایران را متوقف کرده اند.

همه این حرکت‌ها و اقدامات، مخالف با اهداف جهانی پوشش همگانی سلامت و شعار «هیچ کس نباید مورد غفلت قرار گیرد» و ارائه خدمات سلامت برای همگان است.

جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال ارتباطات سازنده و محترمانه بر اساس علائق مشترک و احترام متقابل بوده است و در مقابل، ایالات متحده همیشه در پی سرپیچی از قوانین بین المللی و منشور‌های سازمان ملل است. خروج یک جانبه آمریکا از برجام نمونه‌ای از سرپیچی‌های یک جانبه و غیرقانونی است.

بیماران ایرانی حتی در معرض خطرات مرگ و میر و عوارض جانبی ناشی از کمبود دارو‌ها و تجهیزات پزشکی هستند.

به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسئول فراهم آوردن دارو و خدمات پزشکی به هموطنان خود هستم و البته به این امر تاکید دارم که این بحران قابل پبشگیری است.

اعتقاد دارم سازمان جهانی بهداشت به عنوان سازمان اصلی مسئول اجرای پوشش همگانی سلامت، در مورد این موضوع مهم ساکت ننشیند؛ زیرا موارد سکوت در برابر این گونه ظلم‌ها باعث شرم و روسیاهی جوامع بین المللی شده است.

مردم مظلوم ایران شاهد سکوت جامعه بین المللی در برابر جنایات صدام حسین در موضوع استفاده از سلاح‌های شیمییایی بوده اند و امیدوارم جامعه بین المللی در برابر این بحران نیز دچار خطا نشوند.

مسئولان سازمان ملل باید در برابر اقدامات نقض کننده قوانین از جمله حقوق بشر و قوانین بشر دوستانه، یک جانبه گرایی و اصول دیپلماسی بین المللی پاسخگو باشند.

نمکی با تاکید بر اینکه شهروندان بی گناه، قربانیان اولیه این اقدامات ایالات متحده بوده اند، افزود: تقاضا دارم اقدامات ضروری برای خاتمه دادن به این اقدامات یک جانبه و غیرقانونی که باعث رنج و مرگ ومیر برای مردم ایران و اثرات منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشتی است، به عمل آورند. تاریخ در مورد اقدامات به عمل آمده برای این موقعیت قابل پیشگیری، قضاوت خواهد کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°