جاعلان مدارک دانشگاهی استان البرز در دام پلیس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:37 - چهارشنبه 12 آذر 1399
کد خبر : ۷۴۹۲۲۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
فرمانده انتظامی استان البرز از شناسایی و دستگیری اعضای باند جعل مدارک دانشگاهی و مرتبطان آن، که از حدود ۲ هزار نفر کلاهبرداری کرده بودند، خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سردار "عباسعلی محمدیان" در گفتگو با پایگاه خبری پلیس گفت: در پی ارجاع پرونده دستگیری ۶ نفر به اتهام جعل مدارک دانشگاهی از دادسرای شهر کرج به پلیس آگاهی استان البرز، رسیدگی به موضوع و کشف ابعاد مجهول این پرونده، در دستور کار اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی قرار گرفت.
 فرمانده انتظامی استان البرز بیان کرد: تیمی از کارآگاهان اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری تشکیل و پس از بررسی پرونده اعضای باند مطلع شدند، این افراد در ۲ منطقه از شهر کرج فعالیت دارند و از طریق تبلیغات در فضای مجازی، با این ترفند که مدرک صادره دارای استعلام ثبت از دانشگاه‌های معتبر است، حدود یک میلیارد ریال در ازای هر مدرک از متقاضیان مدارک دانشگاهی دریافت کرده اند.
 وی افزود: اعضای باند در ادامه با ساخت سایت جعلی و طراحی این سایت پس از دریافت پاسخ استعلامی که خود قبلاً مشخصات مدارک صادر شده را در آن وارد کرده بودند، مشتریان و متقاضیان را از قانونی بودن مدرک مطمئن می‌کردند.
 این مقام ارشد انتظامی عنوان کرد: در پی تحقیقات تکمیلی از متهمان دستگیر شده مشخص شد، آن‌ها علاوه بر ایجاد سایت‌های ساختگی و جعلی، اقدام به معرفی دانشجو به دانشگاه‌های سراسر کشور نیز کرده اند و در قبال دریافت ۴۰ تا ۵۰ میلیون ریال از هر دانشجو خارج از عرف قانونی، از دانشجویانی که توان حضور در دانشگاه و کلاس درس را نداشتند، ثبت نام کرده و بدون حضور در کلاس درس و فقط در زمان دادن امتحان و از طریق کمک رساندن به آن ها، برایشان مدرک صادر می‌کردند.
 وی افزود: در ادامه، ۲ زن که در معرفی دانشجو با آن‌ها همکاری داشتند، در عملیات پلیسی منسجم در تهران دستگیر شدند.
 سردار محمدیان گفت: در بررسی اسناد به دست آمده از آن‌ها مشخص شد، یک هزار و ۹۹۵ نفر به صورت خارج از عرف از طریق آن‌ها به دانشگاه‌های سراسر کشور اعزام شده اند و تاکنون از این طریق، مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال از آن‌ها کلاهبرداری شده است.
این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: در ادامه تحقیقات و اقدامات پلیسی گسترده، ۲۸ نفر دیگر از عواملی که با اعضای اصلی باند در امر کلاس بندی و حضور و غیاب و تسهیل در امتحانات، همکاری کرده و از این افراد، مبالغی هم به عنوان حق الزحمه دریافت کرده بودند، دستگیر و با صدور قرار یک میلیارد تومانی روانه زندان شدند.
 سردار محمدیان با بیان این که از مخفیگاه متهمان مقادیر زیادی مدارک خام دانشگاهی و مهر‌های برجسته و ژلاتینی متعلق به مراکز دانشگاه کشف شد، گفت: تاکنون ۴۰۰ نفر از افرادی که مدرک دانشگاهی برای آن‌ها صادر شده، شناسایی و اسامی آن‌ها برای انجام اقدام‌های قانونی به مراجع قضائی اعلام شده است.
 فرمانده انتظامی استان البرز، گفت: استعلام نکردن بعضی از ارگان‌ها و شرکت‌ها درخصوص وضع مدارک دانشگاهی، مسیر امنی را برای استفاده کنندگان از این مدارک مهیا و زمینه سوء استفاده برخی از افراد شیاد و فرصت طلب را برای تهیه مدارک جعلی و یا دریافت این مدارک ترغیب می‌کند که پلیس با این گونه افراد به شدت برخورد می‌کند.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°