مس ایران با کیفیت ترین مس جهان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:49 - يکشنبه 09 آذر 1399
کد خبر : ۷۴۹۳۲۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران: با 34.5 میلیون تن مس محتوای خالص رتبۀ هشتم جهان را داریم که با روند اکتشافات امیدواریم به زودی به رتبه هفتم دست پیدا کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در برنامه ۱۸:۳۰ شبکه خبر با بیان این که ما در حین  استخراج عملیات اکتشاف را هم اجرا می‌کنیم گفت: برنامه اکتشافی شرکت ملی مس به شکل جدی‌ادامه دارد. ما در سه بخش سونگون، میدوک و سرچشمه ذخایر خوبی برای اکتشاف داریم در حال حاضر، ذخایر معدنی سونگون به بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن افزایش یافته و ذخایر معدن مس میدوک نیز به بیش از پانصد میلیون تن افزایش یافته است.
 
سعدمحمدی درباره کیفیت مس ایران گفت: خوشبختانه کیفیت تولید مس ایران از بهترین کیفیت مس تولیدی در دنیا بهتر است و ما قادر هستیم مس با کیفیت ۹۹.۹۹۹ را هم تولید کنیم که در صنایع‌ های تک به کار می‌رود و مشتریان خاص خود را دارد.

او با بیان این که تولیدمان در سال ۹۸، ۱۰ درصد بیش از سال گذشته و ۱۵ درصد بیشتر از برنامه بود گفت: ظرفیت تولید ذوب مس تا پایان سال ۹۸ به ۴۰۰ هزار تن ارتقا پیدا می‌کند که ۱۲۰ هزار تن آن در خاتون آباد و ۲۸۰ هزار تن در سرچشمه است و سال آینده هم ۱۰۰ هزار تن در سونگون ذوب مس خواهیم داشت که به ظرفیت ذوب مس کشور افزوده خواهد شد و به ۵۰۰ هزار تن خواهیم رسید.

سعدمحمدی با بیان این که در حال حاضر تمام ظرفیت مورد نیاز داخل را از طریق بورس کالا تامین و تفاوت عدم نیاز داخل را صادر می‌کنیم، اهمیت صنعت مس را در آینده متذکر شد و افزود: در ۱۰ سال آینده ۳۰ درصد خودرو‌های جهان الکتریکی خواهند شد که نیاز بیشتری به مس خواهند داشت.

او همچنین با اشاره به جایگاه هفتم ایران در تولید مس گفت: ما در سال‌های گذشته ۲۲.۵ میلیون تن ذخیره مس خالص داشتیم که با اکتشافات جدید توانستیم جایگاه هشتم دنیا را حفظ کنیم و در حال حاضر، ۳۴.۵ میلیون تن مس خالص در کشور داریم و ذخایر ما ۴.۱۵ درصد ذخایر جهان است که با روند اکتشافات امیدواریم به زودی به رتبه هفتم دست پیدا کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص خودکفا بودن صنعت مس هم توضیح داد: در بخش ساخت قطعات اکثر قریب به اتفاق قطعات را داریم داخلی سازی می‌کنیم و از ۱۰۹۲ قطعه‌ای که در سال جاری برای داخلی سازی هدف گذاری شده ۳۹۰ قطعه را داخلی سازی کرده ایم و دربخش خهای دیگر مثل کنستانتره هم با صنعتگران در این زمینه هماهنگیم و در بخش نسوز کوره‌ها، ۹۵ درصد آجر‌های نسوزمان داخلی سازی شده است، اما در بخش تجهیزات خاص کوره‌ها هنوز در قسمت‌هایی وابسته هستیم، ولی در بحث دانش ما چیزی کم نداریم و با برگزاری همایش‌ها و آموزش‌های مدام تلاش می‌کنیم دانش همکاران را به روز نگه داریم.
 
سعد محمدی با بیان اینکه قیمت محصولات مس را بازار تعیین می کند به اهمیت استرتژیک صنعت مس اشاره کرد و درباره اهمیت سرمایه گذاری و میزان سرمایه گذاری در صنعت مس گفت: 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۷°