کنترل آلودگی نیازمند همکاری بیشتر و جدی تر پلیس

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:06 - سه‌شنبه 06 اسفند 1398
کد خبر : ۷۴۹۳۴۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۴
مدیرکل حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری وزارت کشور: با توجه به اینکه سامانه معاینه فنی در کل کشور آنلاین شده است پلیس راهور می تواند با کنترل دقیق و آنلاین کردن سامانه خودروهای دیزل به کاهش آلودگی هوای کلانشهرها کمک کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مرضیه حصاری مدیرکل حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری وزارت کشور گفت: طبق قانون هوای پاک معاینه فنی اجباری شده است و خودروهای عمومی هر شش ماه باید معاینه فنی خود را تمدید کنند و خودروهای شخصی نیز بر اساس سن که بعد از سه سال باید معاینه فنی بگیرند.
 
او افزود: برخورد با متخلفین و ناوگانی که معاینه فنی ندارد یا دودزاست با توجه به مکانیزه شدن سیستم ها نیاز به برخورد فیزیکی نیست و در ناوگان باری نیز باید نظارت بیشتر باشد.
 
آلودگی هوا
او افزود:  فهرست انتشار آلاینده شهر تهران نشان می دهد؛ خودروی شخصی 12 درصد، کامیون ها 31 درصد، اتوبوس های غیر شرکت واحد 15 درصد و موتورسیکلت ها 19 درصد در آلودگی هوای شهر تهران سهم دارند که بر این اساس از سال 93 طرحی به مجلس برده شد که با تلاش های محیط زیست تمام کلانشهرها فهرست انتشار آلاینده دارند.
 
حصاری افزود: حمل و نقل عمومی به عنوان وظایف شهری تعریف شده که به دلیل مشکلات مالی نتیجه بخش نبوده است. عدد پیش بینی شده با توجه به فرسوده بودن 80 درصد ناوگان عمومی محقق نشده است.
 
دولت با پیش بینی منابع پایدار مترو را افزایش داده قرارداد واگن انجام داده اما تا سطح 75 درصد پیش بینی شده در قوانین هنوز فاصله زیادی داریم. منابع اعتباری هم به حدی نیست که بتوان تمام ناوگان عمومی را نو کرد. 
 
اجرای پروژه پیمایش نیز با شناسایی 280 هزار خودروهای دیزلی انجام شد اما تا وقتی که جریمه های اجباری و برخورد برای خودروهای دیزلی اجرا نشود این کار عملی نخواهد بود.
 
با توجه به زیرساخت های موجود که کامل شده است، برای این کار احتیاج به کمک پلیس راهور و کنترل دقیق معاینه فنی و آنلاین شدن خودروهای دیزلی با کددار کردن دوربین هاست.
 
محمدمهدی میرزایی قمی رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وسایل نقلیه متحرک با محوریت دیزل و فرسوده جز آلاینده های اصلی هوای شهر هستند که پلیس می تواند با جلوگیری از تردد و صدور معاینه فنی برای خودروهای فرسوده تا حدی از آلودگی هوا جلوگیری کند چون خودرهای فرسوده 12 تا 15 برابر بیشتر از خودروهای معمولی آلودگی تولید می کند و مصرف سوخت این خودروها نیز یک و نیم تا دو برابر دیگر خودروهاست.
 
همچنین پلیس راهور باید علاوه بر شهر تهران برای هفت کلانشهر دیگر نیز کد جریمه برای دوربین ها درنظر بگیرد و با همکاری شهرداری درکاهش آلودگی کمک کند و اعمال قانون شود.
 
آلودگی هوا
او افزود: براساس آمار 29 نوامبر ( روز جمعه) تهران چهارمین شهرآلوده جهان بعد از بیشکک، داکا، بمبئی قرار گرفت.
 
برج سازی ها و بلندمرتبه سازی تاثیر زیادی در کاهش وزش باد دارد. منطقه 22 به سمت باد است اما برج سازی ها یکی از علت های آلودگی شدید در این منطقه می تواند باشد. 
 
سرهنگ سیدابوالفضل موسوی‌پور جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ  با بیان اینکه بخشی از الودگی هوا مربوط به خودروهای دیزلی است، گفت: خودروهایی که فاقد معاینه فنی هستند از طریق دوربین کنترل می شود.
 
 براساس اعلام بخشنامه کمیته اضطرار آلودگی هوا تردد خودروهای دیزلی ممنوعت اعلام شد. در 50 نقطه پلیس راهور تردد خودروهای سنگین را و  ورود به سطح شهر را کنترل کردند همچنین در 30 نقطه از شهر تهران نیز با خودروهای دیزلی که توانستند وارد شهر شوند برخورد و اعمال قانون شد. 
 
خودروهایی که در زمان ممنوعیت وارد شهر شوند فک پلاک و برای معاینه فنی به مراکز معاینه فنی معرفی می شوند.
 
آلودگی هوا
 سرهنگ موسوی گفت: 845 دستگاه خودروی دود زا در این چند روز در تهران فک پلاک شده اند. پلیس با موتورسیکلت ها و خودروهای دودزا به صورت قانونی برخورد می کند.
 
او افزود: افزایش دوربین ها و کمک شهرداری برای تجهیز کمربندی ها به دوربین، هوشمندسازی شهر می تواند به کاهش آلودگی کمک کرد.
 
آلودگی هوا
حسین شهید زاده مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ارتباط تلفنی گفت: تا ساعتی قبل شاخص کیفیت هوای تهران با توجه به وزش باد به 70 رسیده است. طبق پیش بینی ها و وزش باد شاخص کیفیت هوا برای روز شنبه به زیر صد پیش بینی شده بود که امروز به 70 رسید. با توجه به پیاده سازی طرح ها در چندسال گذشته، ظرفیت تاب آوری تهران افزایش یافته که در یک روز از زیر صد به اعداد بالا نخواهیم رسید اما حداکثر تا 120 و 130 خواهیم رسید.
 
شهیدزاده گفت: سال گذشته از نظر بارندگی و وزش باد به مراتب از سال های دیگر و امسال بیشتر بوده است.
 
آلودگی هوا
کرامت ویس کرمی مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش در ارتباط تلفنی گفت: براساس دستورالعمل موظفیم بنزین و نفت گاز یورو 4 در هشت کلانشهرتهران، کرج، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز و اراک توزیع کنیم که این کار به صورت مستمر و  روزانه در جایگاه های شهر تهران و این کلانشهر ها برای خودروهای سواری و دیزلی بنزین و نفت گاز یورو 4 توزیع و رصد می شود.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۱۱°