8 هزار ملک مازاد بانک ها قابل واگذاری است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:12 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۷۴۹۵۲۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد گفت: حدود ۱۵ هزار ملک مازاد در سامانه اموال مازاد بانک‌ها ثبت شد که از این بین ۸ هزار ملک قابل واگذاری است و حدود ۷ هزار واحد هم متصرف و معارض دارد که که قابلیت واگذاری ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 عباس مرادپور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: طبق برآوردی که کردیم بانک‌ها چیزی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان املاک و اموال مازاد دارند.

مرادپور گفت: این اموال یا تملیکی از ناحیه تضامین تسهیلات گیرندگانی است که بدهی شان را پرداخت نکرده اند و یا املاکی است که بانک‌ها زمانی نیاز داشته اند و خریده اند مثل شعب، اما الان نیاز ندارند و سوم هم املاکی است که بابت بدهی دولت دریافت کرده اند.

مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد افزود: ما آمار دقیقی از اموال و املاک مازاد بانک‌ها نداشتیم و آمارها متفاوت بود و با راه اندازی سامانه اموال مازاد بانک‌ها برای اولین بار این اتفاق افتاده و بیشترین اموال هم متعلق به بانک ملی، ملت و تجارت است و ما بعد از بحث آمار باید برویم سراغ تسهیل و تسریع واگذاری‌ها و تلاش می‌کنیم همه موانع واگذاری‌ها را رفع کنیم و تعهد کرده ایم تا آخر دی قوانین لازم را تهیه کنیم.

او با بیان این که سامانه واگذاری، نظارت عمومی و مردمی را ممکن می‌کند گفت: حدود ۱۵ هزار ملک مازاد در سامانه ثبت شده، ۸ هزار ملک قابل واگذاری است، حدود ۵ هزار تا هم تخلیه است و حدود ۷ هزار واحد هم متصرف و معارض دارد که که قابلیت واگذاری ندارد.

فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفت: مجلس همواره پیگیر اجرای قانون رفع موانع تولید بوده است و از موانع واگذاری املاک و اموال مازاد بانک‌ها یکی عدم سابقه خوب در واگذاری‌هاست که در خصوصی سازی اتفاق افتاد و یکی هم بحث رکود مسکن است که اموالی که عرضه می‌شود مشتری ندارد و سومین بحث هم که مغفول مانده این است که در سال‌های گذشته نوعی سرکوب مالی در بانک‌ها داشتیم که سودآوری بانک‌ها را سرکوب کرد و باعث شد بخش عمده‌ای از سودآوری بانک‌ها از ناحیه همین اموال و املاک ارائه شود.

او نبود عزم جدی و همگانی را از عوامل اتفاق نیفتادن واگذاری املاک بانک‌ها دانست و گفت: خوشبختانه الان این عزم به وجود آمده است و به هر حال باید رویکرد‌هایی داشته باشیم که مانع از افزایش این اموال شویم.

یوسف کاووسی کارشناس مسائل بانکی هم با اشاره به شروع طرح فروش اموال مازاد بانک‌ها از سال ۸۷ گفت: در کشور متاسفانه سیاست واحد و کلان و تدوین شده برای برنامه هامیمان نداریم، در سال ۹۷ با تغییر نرخ ارز و اتفاقاتی که در بازار افتاد شرایط برای اجرای واگذاری‌ها مهیا بود منتهی این اتفاق نیفتاد.

کاووسی گفت: به نظر می‌رسد الان هم راه اندازی سامانه واگذاری اموال بانک‌ها بیشتر برای رفع تکلیف باشد برای این که برای اجرا، شیوه نامه مناسبی ارائه نشده و ساز و کار تعیین قیمت‌ها و رفع تصرف‌ها مشخص نیست و از طرف دیگر اقتصاد هم ثبات ندارد که جرات ریسک را از مدیران می‌گیرد.

صمد عزیز نژاد کارشناس مسائل بانکی نیز گفت: دلیل اصلی که بانک‌ها مکلف به واگذاری اموال مازادشان شدند این بود که دارایی‌های غیر منقول بانک‌ها نسبت به دارای منقول آن‌ها بسیار بالا رفته است که این موضوع دارایی‌های بانک را قفل کرده است و سامانه‌ای هم که راه افتاده و نحوه عرضه اموال و قیمت گذاری آن‌ها شفاف و مناسب نیست. او درباره رفع نقص های سامانه واگذاری اموال و امولاک بانک ها پیشنهاد کرد:

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°