افتتاح خط گازی روسیه به چین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:46 - شنبه 25 مرداد 1399
کد خبر : ۷۴۹۷۳۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
خط گاز « نيروي سيبري » از روسیه به چین افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

عمليات افتتاح خط گاز « نيروي سيبري » با حضور« ولاديمير پوتين» رئيس جمهور روسيه و « شي جين پينگ» همتاي چيني او در سوچي روسيه آغاز شد.
پوتين در سخناني اين رويداد را براي بازار انرژي جهان و دو ملت روسيه و چين مهم خواند.

چرا این خط لوله برای روسیه مهم است؟

"قوت سایبیریا" می‌تواند در صورت بدترشدن روابط با اروپا به مثابه بیمه کار کند. تاکنون مقدار بیشتر گاز روسیه به طور عمده از طریق خطوط لوله در اوکراین به غرب صادر می‌شد. علاوه بر این، روسیه گاز طبیعی مایع را توسط تانکر‌ها صادر می‌کند که در شبه جزیره یامال در شمال سایبیریا و در جزیره ساخالین در نزدیکی جاپان تولید می‌شود. روسیه و اوکراین سالهاست که درباره هزینه ترانزیت بحث می‌کنند. روسیه دو بار صدور گاز را در اواسط زمستان متوقف کرده بود. علاوه بر این، روسیه ذخایر بزرگ گاز دست نخورده در شرق دور، نزدیک به چین، نسبت به اروپا، دارد.

چرا چین به گاز روس احتیاج دارد؟

چین بزرگترین مصرف کننده و وارد کننده منابع انرژی در جهان است. گاز روسیه جریان گاز که از معادن چینی میرسد، تکمیل می‌کند و ممکن از گاز مایع که توسط تانکر‌ها تأمین می‌شود، ارزانتر تمام شود. طرفین در مورد خط لوله دوم گاز به نام "قوت سایبیریا -۲" در حال مذاکره هستند که مناطق صنعتی در سواحل شرقی چین را تامین خواهد کرد. جمهوری مردم چین همچنین از خط لوله گاز ترکمنستان - چین استفاده می‌کند که از طریق آن گاز عمدتاً از ترکمنستان از طریق ازبکستان و قزاقستان صادر می‌شود. پوتین پیش بینی میکند که رشد "عظیم" تقاضای چین به انرژی به خطوط لوله جدید و افزایش صادرات گاز مایع نیاز دارد. هم شرکت گازپروم و هم شرکت نواتک که گاز مایع را در بحیره کارسک، در شبه جزیره یامال تولید می‌کنند، از این استفاده خواهند کرد.
برچسب ها: چین ، روسیه ، خط گاز ، افتتاح
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°