منشاء بوی نامطبوع در لندن، لس انجلس و کانزاس

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:04 - سه‌شنبه 13 خرداد 1399
کد خبر : ۷۴۹۸۶۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
در همه شهرهایی که بطور ناگهانی و موقتی بوی نامطبوع در آنها استنشاق شده، چند ویژگی مشترک وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 کمتر از سه هفته قبل اهالی برخی مناطق کانزاس امریکا از انتشار بوی نامطبوعی در محل زندگی خود شکایت کرده و تماس های فراوانی با پلیس گرفته شد.
 
این اتفاق در مناطق دیگری از جمله مینه سوتا و کلیفرنیا نیز در فواصل زمانی مختلفی رخ داده بود، اما با با رفع سریع بوی نامطبوع و بازگشت اوضاع به شرایط قبلی، فرصت کافی یا انگیزه ای برای بررسی دقیق دست نداد و مردم و رسانه ها به همان حدس و گمان های اولیه درباره علت و منشاء بو بسنده کردند و مثلا در کانزاس، گاوداری ها و در کالیفرنیا، آتش سوزی جنگل ها مقصر شناخته شدند.
 
هنوز هم گزارش علمی و دقیقی درباره علت این پدیده ها و معرفی منشاء بوهای نامطبوع ناگهانی، بجز موارد کاملا مشخص مانند همجواری با منطقه دفن زباله یا پالایشگاه یا مراکز صنعتی بزرگ، در دست نیست.
 
با این حال نقاط مشترکی در اغلب موارد دیده شده که توجه کارشناسان را به شرایط جوی معطوف کرده است.
افزایش غلظت آلاینده ها در روزهای قبل، پدیده وارونگی، تغییر ناگهانی دما همزمان با روزهایی که هوا ناسالم است و رخ دادن بد بویی در ساعات پایانی عصر که مصادف با افزایش شدید ترافیک است، از جمله این موارد است.
 
آنچه مسلم است اینکه این اتفاق در شهرهای شلوغ و یا مناطقی در نزدیکی شهرهای صنعتی رخ می دهد.
منشاء بوی نامطبوع در لندن، لس انجلس و کانزاس
در لندن، رسانه‌ها ناامید از یافتن علت بوی نامطبوع در شهر، ابتدا اتریش و آلمان را منشاء احتمالی آن معرفی کردند، اما توضیحی درباره علت بو ندادند و نوشتند هیچ کس دقیقاً نمی‌داند چه مواد شیمیایی باعث ایجاد بوی نامطبوع شده است.

مشخص‌ترین نتیجه تحقیقات در لندن نیز، همانند شهر‌های بزرگ امریکا، شناسایی نخستین مناطقی بود که بوی نامطبوع در آن‌ها گزارش شده بود.

گزارش‌های غیرعلمی و تائید نشده‌ای نیز بیان می‌کرد که برخی از مردم گفته بودند به نظر می‌رسید که نوعی مه خیلی رقیق در امتداد رودخانه پیش می‌رود و بویی شبیه به گاز کلر یا اسید باتری به مشام می‌رسد.

با اینکه یک روز بعد، یعنی صبح پنجشنبه، بوی نامطبوع از بین رفته بود، اما سوالات درباره علت و منشاء آن همچنان باقی بود و برخی از مردم نیز گلو درد، سرد درد و مشکلات تنفسی اذیت می‌شدند.

دکتر توماس اسمیت، استادیار محیط زیست در دانشگاه لندن (LSE) علمی‌ترین مشاهدات و بررسی‌ها را در این زمینه ارائه کرد.
او یکی از شهروندانی بود که گرفتار بوی نامطبوع آن روز شده بود و همان زمان، با دستگاه سنجش کیفیت هوا به بررسی وضع موجود پرداخته بود.

دستگاه او می‌تواند با تفکیک ذرات موجود در هوا و حتی شمردن تعداد ذرات کوچکتر از دو و نیم میکرون، کیفیت هوا را بسنجد و در نخستین دقایق انتشار بوی نامطبوع، او با این تصور که شاید دانشجویی در نزدیکی حسگر دستگاه سیگار می‌کشد، به پشت بام رفت و متوجه شد که کسی اطراف آن نیست، اما بوی نامطبوعی به مشام می‌رسد.

دکتر اسمیت می‌دانست که در آن روز شاخص کیفیت هوا (AQI) روی ۱۰۲ است که برای افراد حساس، ناسالم تشخیص داده می‌شود و هنوز هم همان عدد دیده می‌شود، اما دستگاه سنجش آلودگی هوای دانشگاه ناتوان از تشخیص علت بوی نامطبوع و یا شناسایی ذرات جدیدی در هوا بود.

نظریه روشن این استادیار دانشگاه این بود: از آنجا که کمی باد از سمت جنوب و جنوب شرقی می‌آمد، احتمالاً در بعضی از مناطق صنعتی اروپا گذشته و بعضی از مواد شیمیایی در هوا را با خود آورده است.

وی افزود: "هرچه بود، احتمالاً از جا‌هایی فراتر از انگلستان ناشی شده است. "

تیموتی بیکر، تحلیلگر ارشد کیفیت هوا نیز گفت که لندن هوای اتریش و آلمان را دریافت کرده است، اگرچه آلاینده‌ها در ترافیک شلوغی عصرگاهی به شدت افزایش می‌یابد و می‌توان بخشی از علت این امر را افزایش آلودگی، در عصر چهارشنبه دانست.

بیکر گفت: "آنچه تجهیزات مانیتورینگ ما را نشان می‌دهد افزایش قابل توجهی از انواع ذرات است که در نتیجه آلودگی هوا و در شرایط خاص جوی، واکنش نشان می‌دهند. "

او می‌افزاید: "هوایی که به آرامی در دو روز گذشته - دوشنبه و سه شنبه - در راه لندن بوده، به آهستگی از اتریش و جنوب آلمان گذشته و بخش‌هایی از ذرات آلوده مسیر را به خود جذب کرده است. "

آقای بیکر علت این نظریه را وجود نیترات زیاد - که از ذراتی است که منشاء آن اتومبیل‌های اتریشی و آلمانی اند - در هوای چهارشنبه لندن عنوان کرد.

اما آقای بیکر نیز با همه این توضیحات علمی نتوانست مقصر اصلی و یا ماده شیمیایی که بینی لندنی‌ها را تحریک کرده بود تشخیص دهد.

آقای بیکر در ادامه، فقط این را توضیح داد که چه عواملی باعث کاهش کیفیت هوا و چه عواملی باعث بوی نامطبوع می‌شود.

او نهایتا با عصبانیت فراوان از آلودگی هوا و تبعات بدی که روی سلامت مردم می‌گذارد، گفت: آثار دیگر آلودگی هوا غالباً غیر قابل کشف است.

او اعتراف کرد: "ما نمی‌دانیم چه چیزی دقیقا باعث بوجود آمدن بو شده است. "

با این حال دکتر اسمیت توضیحات بیشتری داد و با ارائه فهرستی از اعداد و ارقام مربوط به کیفیت هوا در روز‌ها و هفته‌های گذشته گفت: من فکر می‌کنم در مناطق صنعتی، مردم از این بو‌ها استنشاق می‌کنند و جدا از کم و شدید شدن آن، به وجود آن عادت کرده اند، اما در لندن، باوجود آلودگی هوا، مردم به بو‌ها عادت ندارند و احتمالاً کمی واکنش بیش از حد نسبت به بویی که وجود داشت نشان می‌دهند. "
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°