استقبال چین از پیوستن ۶ کشور اروپائی به سازو کار بی رمق"اینستکس"

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:08 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۵۰۴۴۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
سخنگوی وزارت خارجه چین از پیوستن ۶ کشور جدید اروپایی به ساز و کار مالی ویژه مبادلات با ایران (اینستکس) استقبال کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "چون اینگ" با ابراز خرسندی از اقدام ۶ کشور جدید اروپایی گفت: پکن این اقدام اروپا را تلاشی برای حمایت از برجام و برای حمایت از چندجانبه گرایی و نظم بین المللی تلقی می‌کند. این موضوع باعث افزایش همکاری‌های اروپا با ایران و زنده ماندن توافق برجام می‌شود.

تروئیکای اروپائی طرف ایران در برجام شنبه گذشته ۹ آذر ۹۸ دربیانیه‌ای از پیوستن ۶ کشور قاره سبز به ساز و کار مبادله‌ای موسوم به «اینستکس» استقبال کرده بودند.

در بیانیه مشترک کشور‌های اروپائی مذکور در این خصوص آمده بود: فرانسه، آلمان و انگلستان به عنوان سهامداران بنیانگذار ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) از تصمیم دولت‌های بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد برای پیوستن به اینستکس به عنوان سهامدار به گرمی استقبال می‌کنند.

این بیانه افزود: اجرای کامل و مؤثر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از حداکثر اهمیت برخوردار است. ایران باید بی‌درنگ به انطباق کامل با تعهداتش ذیل برجام بازگردد. آماده‌ایم برای حل موضوعات مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران، تمام ساز و کار‌های موجود در برجام از جمله ساز و کار حل اختلاف، را مورد بررسی قرار دهیم. ما همچنان به پیگیری تلاش‌های خود برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک در چارچوب برجام، متعهد هستیم.

جمعه گذشته (۸ آذر ۹۸) وزارت خارجه فنلاند در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور به همراه بلژیک، دانمارک، هلند، نروژ و سوئد قصد پیوستن به مکانیسم تجارت با ایران موسوم به «اینستکس» را دارد.

ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به «اینستکس» به پیشنهاد آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار عملیاتی نشده است. مقر این گروه در پاریس فرانسه است که مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد و بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است.

این در حالی است که ۳ ماه پس از ایجاد دفتر اروپایی اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت ۹۸) به ثبت رسید؛ اما اروپا کماکان در خصوص تعهدات خود تعلل می‌کند.

در ۸ ماه می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر خروج یکجانبه واشنگتن از برجام را همراه با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد.
برچسب ها: برجام ، اینستکس
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۵°