درآمد 33 هزار میلیارد تومانی بیمه در سال 97
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:06 - سه‌شنبه 21 مرداد 1399
کد خبر : ۷۵۰۶۵۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۸
قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی: درآمد بیمه کشور در سال ۹۷، حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان بود و هزینه هایش ۳۲ هزار ۹۰۰ میلیارد تومان، یعنی صد در صد کل درآمد بیمه خرج خسارت و کارمزد‌ها شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  پرویز خسروشاهی قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر افزود: در همه کشور‌ها برای ایجاد انگیزه در مردم و حمایت از صنعت بیمه، بیمه زندگی یا عمر، از مالیات بر ارزش افزوده معاف است و در قانون اصلاح مالیات بر ارزش افزوده نیز این موضوع مطرح شده و هم دولت و هم مجلس این را پذیرفته اند.

خسروشاهی با اشاره به تاریخچه تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی از سال ۸۰ گفت: قانون این صندوق اگر در شورای نگهبان تایید شود از سال آینده فعالیت صندوق بیمه حوادث طبیعی شروع می‌شود و طبق برآوردی که شده هر واحد مسکونی با پرداخت سالانه ۱۲۰ هزار تومان می‌تواند در برابر حواثی نظیر سیل و زلزله بیمه شود و به این نکته هم باید توجه داشت که در کشور‌های حادثه خیز بیمه حوادث طبیعی جزو بیمه‌های اجباری است.

او با اشاره به وجود دو نوع بیمه کلی گفت: ما دو نوع بیمه داریم یکی بیمه زندگی یا همان عمر و دیگری بیمه غیر زندگی مثل بیمه شخص ثالث، بیمه درمانی و بیمه آتش سوزی و؛ که در بیمه غیر زندگی ضریب نفوذ ما خوب است، اما در بیمه زندگی ظریب نفوذ بیمه در کشور خیلی کم است، ضریب نفوذ بیمه زندگی در جهان ۳/۳ درصد است، ولی در ایران حدود ۳۵ صدم درصد.

خسروشاهی درخصوص دلایل ضریب نفوذ پایین بیمه زندگی در کشور گفت: یکی از دلایل این موضوع، تورم بالاست در همه جای دنیا هم همین گونه است و تورم مانع می‌شود که مردم خودشان را بیمه کنند، دلیل دیگرش فرهنگی است که باید با اطلاع رسانی بیشتر و بهتر و تبلیغات مردم را بیشتر به فواید بیمه آشنا کرد. در اقتصاد بانک محور ما مردم رغبت بیشتری به سرمایه گذاری در بانک‌ها دارند تا در بیمه.

قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی درآمد سرانه را هم از عواملی دانست که با ضریب نفوذ بیمه رابطه مستقیم دارد و گفت: درآمد بیمه کشور در سال ۹۷، حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان بود و هزینه هایش ۳۲ هزار ۹۰۰ میلیارد تومان، یعنی صد ردصد کل درآمد بیمه خرج خسارت و کارمزد‌ها شده است.

او همچنین بر این موضوع که در همه جای دنیا بیمه زندگی از مالیات معاف است تاکید کرد.

کریمی رئیس سندیکای بیمه کشور هم با بیان این که ضریب نفوذ بیمه از شاخص‌های توسعه یافتگی است گفت: اطلاع رسانی خوب، برخورد مناسب بیمه‌ها با مردم و پرداخت به موقع و سریع خسارت‌ها بر گرایش مردم به بیمه تاثیر مثبت دارد.

او در خصوص موانع رشد ضریب نفوذ صنعت بیمه در ایران گفت: در کل دنیا منطق این است که هم دولت‌ها و هم مردم به صنعت بیمه کمک می‌کنند، وقتی برای بیمه نامه انواع عوارض و مالیات اضافه می‌شود و بیمه را گران می‌کند دیگر از آن صنعت بیمه نباید توقع داشت که مردم از آن بیمه بخرند، جمع این عوارض و مالیات‌ها گاهی دو برابر نرخ خود بیمه نامه است و باید این را هم دید که در کل دنیا صنعت بیمه از مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

محمد مسیحی معاون سازمان امور مالیاتی هم گفت: این ادعا که افزایش مالیات مانع افزایش ضریب نفوذ بیمه می‌شود درست نیست و بحث مالیات بر ارزش افزوده هم طبق قانون اخذ می‌شود و سازمان امور مالیاتی سرخود مالیات وضع نمی‌کند.

معاون سازمان امور مالیاتی با بیان این که در کل دنیا بخش بیمه هم به میزان سهمش از درآمد مالیات پرداخت می‌کند افزود: دوستان باید به موارد شبه مالیاتی که در بیمه نامه‌ها اعمال و اخذ می‌شود نیز توجه کنند.
برچسب ها: روی خط خبر
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°