برنامه‌ها و تسهیلات دولت در حوزه کارآفرینی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:22 - شنبه 25 مرداد 1399
کد خبر : ۷۵۱۱۳۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۷
مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت کار: بر اساس مصوبه دولت برای کسانی که بتوانند اثبات کنند کارآفرین خط شکن و پیشرو هستند، مشوق های حمایتی در نظر گرفته شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت کار گفت: کارآفرین کسی نیست که از فرصت استفاده کرده و ارزش افزوده ای خلق کرده است بلکه تفاوت کارآفرین با تولید کننده به مخاطب بستگی دارد بنابراین آنچه ارزش آفرین است را کارآفرینی می نامیم.

کارآفرینی؛ موانع و راهکارها

سرهنگی درباره وضعیت کشور در کارآفرینی گفت: در شاخص جهانی کارآفرینی در سال 2018 جز معدود کشورهایی بودیم که 18 پله بهبود پیداکردیم واز رتبه 85 به 72 رسیدیم اما در بعضی ابعاد نیاز به بهبود داریم بنابراین برای پوشش ریسک یکی از شاخص هایی است که در شاخص جهانی نسبت به آن ضعف داریم و نیاز به حمایت دارد.

او افزود: تبدیل ایده به محصول یک پروسه است بنابراین وقتی کسی توانست محصول تولیدی را به فروش برساند کارآفرین نامیده می شود به طور مثال در حوزه داروهای بیوتکنولوژی کار آفرینان در کنار شرکت های کارآفرینان ایده هایی دارد که به محض به محصول رسیدن نیاز به سرمایه گذار بخش خصوصی دارد. دولت نیز در این حوزه وظایفی دارد به طور مثال به شرط اینکه کارآفرین وارد بازار رقابتی شود می تواند حمایت کند.

بر اساس مصوبه دولت از کسانی که بتوانند اثبات کنند کارآفرین خط شکن و پیشرو هستند راه های حمایتی مشخص شده است همچنین جاهایی که خودبخود کارآفرینی شکل نمی گیرد و نیاز به مشوق دارد مورد حمایت و مشوق های حمایتی قرار می گیرند. 

سرهنگی درباره تامین مالی کارآفرینان گفت: از نگاه کلان سیستم بانکی تامین کننده نیست بنابراین در سیاست گذاری مالی نیاز به تغییر شیوه و راهکارهای جدید هستیم.

افشین رحیمی کارآفرین برتر گفت: کارگر کسی است که دستورالعمل را اجرا می کند، کارفرما نیز کسی است که مجموعه دستورالعمل ها را هدایت می کند، سرمایه گذار نیز کسی است که پول خود را در پروژه ای با هدف سود بردن هزینه می کند اما کارآفرین کسی است که دستورالعمل ایده ای را که خلاء آن در جامعه مشهود بوده شناسایی کرده، دستورالعمل را تدوین و فرایند کارفرمایی را ساماندهی کرده در آخر نیز سرمایه گذار را برای سرمایه گذاری ترغیب کرده بنابراین کسی که موجب تغییرات در جامعه و پیشرو شدن جامعه می شودکارآفرین نامیده می شود.

کارآفرینی؛ موانع و راهکارها

رحیمی گفت: در فرایند ریسک در فعالیت های اقتصادی کارآفرینان تغییرخواه هستند و به دنبال سوژه ها جدید متناسب با خواسته جامعه هستند. یکی از مهمترین ها در ریسک پذیری منابع مالی است بنابراین هزینه های مالی فعالیت های خلاقانه را به چالش کشیده و انها را پرخطر کرده است چون نتوانسته ایم برای کارآفرینان حمایت های لازم را انجام کنیم.

کسانی که ثابت کردند محصولشان قادر به رقابت است باید مورد حمایت قرار گیرند اما مهمترین چالش رباخواری و نزول خواری تامین کننده های مالی است که هنوز ساماندهی نشده اند. 

بانک به عنوان سرمایه گذار دیده می شود اما برخلاف سایر کشورهای دنیا غیر از بانک موسسه دیگری برای حمایت نداریم بنابراین برای تامین مالی برای به سامان رسیدن یک ایده خلاقانه و نوآورانه نیاز به حمایت و تسهیلات با سود پایین است. 

او علت اصلی مهاجرت کارآفرینان را نیز تامین ناصحیح منابع مالی دانست که برای رسیدن به تعادل نیاز به سیاست گذاری بهتر است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°