کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی با کنترل کلسترول
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:48 - جمعه 17 مرداد 1399
کد خبر : ۷۵۱۲۲۷
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
نتایج تازه‌ترین مطالعات گسترده نشان می‌دهد درمان برای کاهش سطح کلسترول در افراد زیر ۴۵ سال، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل ازخبرگزاری فرانسه از پاریس، پژوهشگران با تحقیق روی داده‌های بیش از ۴۰۰ هزار نفر از ۱۹ کشور غربی در یک دوره زمانی طولانی (تا ۴۳ سال برای برخی افراد) ارتباط بین سطح بالای کلسترول و خطر بالای ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی در بلند مدت را تایید می‌کنند.
این مطالعات همچنین نشان می‌دهد که این افزایش خطر در بیماران به نسبت جوان (زیر ۴۵ سال) در مقایسه با افراد ۶۰ ساله بیشتر است.
 به این ترتیب، براساس این مطالعه که نتیجه آن در نشریه پزشکی انگلیسی «لانست» منتشر شده است، در زنان زیر ۴۵ سال با سطح نسبتا بالای کلسترول non-HDL (غیر اچ. دی. ال. یا کلسترول بد) - بین ۱/۴۵ تا ۱/۸۵ گرم در لیتر- و دارای دست کم دو عامل خطر بیماری‌های قلبی-عروقی (از قبیل چاقی، دیابت، فشار خون بالا و مصرف سیگار) احتمال بروز یک حادثه قلبی عروقی پیش از سن ۷۵ سالگی ۱۶ درصد است. در حالی که در زنان ۶۰ ساله یا بالاتر با همین ویژگی ها، این احتمال تنها ۱۲ درصد است.
 در مردان با همین ویژگی‌ها این احتمال برای گروه نخست ۲۹ درصد و برای گروه دوم ۲۱ درصد بود.
 پل لیسون، استاد قلب و عروق در دانشگاه آکسفورد انگلیس در اظهارنظری جداگانه در مورد این مطالعه گفت: «این مطالعه نشان می‌دهد که فقط سطح بالای کلسترول نیست که سلامت فرد را به خطر می‌اندازد، بلکه مدتی است که در معرض آن قرار دارد.»
 پژوهشگران به کمک یک مدل سازی آماری نشان دادند اگر نیمی از سطح کلسترول «غیر اچ. دی. ال.» به عنوان مثال با استفاده از دارو‌های خانواده استاتین‌ها کاهش یابد، خطر بیماری قلبی عروقی در زنان زیر ۴۵ سال چهار درصد و در مردان همین گروه سنی شش درصد کاهش می‌یابد.
 کلسترول HDL که غالبا «کلسترول خوب» نامیده می‌شود، متشکل از لیپوپروتئین‌هایی است که کلسترول اضافی را به کبد منتقل می‌کنند و به این ترتیب از انباشت آن در رگ‌های خونی جلوگیری می‌کنند.
کلسترول غیر اچ. دی. ال. با کم کردن سطح کلسترول تام و کلسترول HDL اندازه گیری می‌شود. این نوع کلسترول از کلسترول LDL (که با افزایش خطر آترواسکلروز یا تصلب شرایین که همان رسوب لیپید‌ها روی دیواره داخلی سرخرگ هاست، همراه است) و تری گلیسرید‌ها تشکیل شده است.
 این استاد دانشگاه آکسفورد گفت: «این مطالعه تایید می‌کند که کنترل سطح کلسترول در سنین پایین‌تر می‌تواند نتیجه بهتری داشته باشد. اما قبل از هر گونه توصیه پزشکی، تحقیقات بیشتری باید روی شیوه کاهش موثر سطح کلسترول در افراد نسبتا جوان صورت گیرد، به ویژه آنکه بدانیم آیا درمان مستمر طی چند دهه برای این افراد لازم است یا خیر؟»
 جنیفر جی. رابینسون، استاد دپارتمان همه گیر شناسی دانشگاه آیووا (آمریکا) در اظهارنظر مستقلی درباره این مطالعه گفت: «داده‌های کنونی در مورد استاتین ها، درمان برای مدت چند دهه را مورد ارزیابی قرار نداده است، به این معنی که خطر عوارض جانبی این دارو‌ها که نسبت خطر به نفع را تغییر می‌دهد، هنوز به طور روشن مشخص نیست.»
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۳°