آغاز بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:21 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۵۱۶۵۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به تقدیم لایحه بودجه سال ۹۹ کشور از سوی رئیس جمهور تصریح کرد: بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند در جلسات علنی مجلس آغاز می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اسدالله عباسی در حاشیه نشست علنی نوبت صبح مجلس و در جمع خبرنگاران، تصریح کرد: لایحه بودجه از فردا (دوشنبه) چاپ و در اختیار نمایندگان قرار خواهد گرفت، وکلای ملت ۱۰ روز فرصت دارند تا پیشنهادات خود را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند و این کمیسیون‌ها نیز ۵ روز مهلت دارند تا پیشنهادات را بررسی و به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ارائه کنند.
 
آغاز بررسی بودجه سال آینده از ۴ اسفند

وی افزود: کمیسیون تلفیق بودجه نیز ۱۵ روز فرصت دارند تا پیشنهادات را بررسی کرده و در صورت نیاز به تمدید هیئت رئیسه می‌تواند زمان مذکور را به مدت یک هفته تمدید کند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: نهایتا چهارم اسفند ۹۸ بررسی لایحه بودجه در نشست علنی مجلس آغاز می‌شود؛ امیدواریم این لایحه بودجه مدنظر رهبر معظم انقلاب باشد، چرا که در سال گذشته و در جلسه با نمایندگان صحبت از حذف تدریجی نفت شده است.

آقای عباسی با اشاره به گزارش رئیس جمهور در خصوص بودجه سال ۹۹ و همچنین همسان سازی حقوق بازنشستگان، گفت: در صورت اینکه تورم در زمان بررسی بودجه به طور شناور بین ۱۵ تا ۲۰ درصد باشد می‌توان افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت را تا ۱۵ درصد افزایش داد، اما در صورت تورم بیشتر نیاز به تجدید نظر خواهد داشت.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: حذف یکصد ردیف هزینه‌ای تغییری در بودجه سنواتی محسوب می‌شود و همچنین مسائلی، چون طرح تحول سلامت نیز از جمله ویژگی‌های بودجه سال ۹۹ است.

وی در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی نیز گفت: ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی برای بخش سرمایه گذاری است و همچنین ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز برای بخش عمرانی دیده شده است که در مجموع به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود: در بخش کشاورزی، عمران، ارتباطات و اطلاعات، طرح ملی اطلاع رسانی و ... بودجه یاد شده اختصاص یابد.

آقای عباسی همچنین گفت: باید مشخص شود که منابع پیش بینی شده در بودجه پایدار است یا خیر؟ چرا که در سال‌های گذشته بودجه تصویب می‌شد، اما بعد‌ها منابع تحقق نمی‌یافت؛ در سال جاری وقتی از مسئولان درباره اتمام پروژه‌ها سوال می‌شود آن‌ها از عدم تحقق منابع می‌گویند.

وی ادامه داد: بر این اساس تلاش شد تا پیش از ارائه لایحه بودجه منابع شرکت‌های دولتی بررسی و در صورت عملیاتی بودن به صحن ارائه شود، بر این اساس حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی امروز همراه با لایحه بودجه به مجلس تقدیم شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره استیضاح برخی وزرا در کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز گفت: استیضاح سه وزیر نفت، کشور و آموزش و پرورش در دستور کار کمیسیون‌ها قرار دارد که طی امروز و فردا بررسی می‌شود.
 
آقای عباسی خاطرنشان کرد: امیدواریم با توضیحات وزرا، مسائل در کمیسیون‌ها برطرف شود و به صحن نیاید؛ با متقاعد شدن استیضاح کنندگان در شرایط فعلی کشور و همچنین در پیش بودن مسئله انتخابات و بودجه سال آینده، اعلام وصول استیضاح‌ها به صلاح نیست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°