همه چیز درباره رمز پویا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:03 - سه‌شنبه 21 مرداد 1399
کد خبر : ۷۵۱۷۴۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۹
کارشناس مسائل پولی و بانکی: برای فعال سازی رمز دوم یکبارمصرف نیازی به مراجعه به شعب بانک ها نیست و در هرساعتی از شبانه روز با مراجعه به خودپردازها و سایت بانک ها می توانید رمز دوم را فعال کنید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سیدمحمدحسین محمودی کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: رمز پویا همان رمز دوم یکبار مصرف است که در اختیار مشتریان قرار می گیرد تا برای خرید اینترنتی و انتقال وجه به جای رمز ایستا از آن استفاده کند.

او  افزود: با این رمز پوشش امنیتی حساب ارتقا می یابد و برای فراهم شدن فضای ایمنی و امنیتی کامل برای مشتریان بانک فراهم شده است. 

همه چیز درباره رمز پویا

او افزود: به دلیل افزایش سواستفاده ها از حساب های بانکی رمز دوم فعال می شود و در حقیقت امکان استفاده از رمز دوم امکان سواستفاده را غیر ممکن می کند چون اعتبار هر رمز 60 ثانیه بیشتر نیست.

او درباره فرایند اجرای رمز پویا افزود: بانکها برای تسهیل کار مشتریان راهکارهای مختلفی دارند که در سایت های هر بانک توضیح داده شده است و مشتری می تواند با مراجعه به سایت بانکها راهکار فعال سازی رمز دوم یکبارمصرف را دریافت کند اما عموم بانکها دو راهکار مبتنی بر اپلیکیشن و پیامک را ارائه کرده اند.

راهکار مبتنی بر اپلیکیشن به این گونه است که مشتری با تایید شماره همراه، کد فعال سازی را از خودپرداز بانک بگیرد بعد با مراجعه به سایت بانک نرم افزار را از بانک دریافت کند و پس از آن از رمز یکبارمصرف در اپلیکیشن استفاده کند.

 کارشناس مسائل پولی و بانکی افزود: در گام اول بانکها راهکارهای متفاوتی دارند؛ برخی بانک ها الزام کرده اند که باید شماره همراه به نام مشتری باشد اما برای برخی بانک ها مراجعه حضوری مشتری کفایت می کند و بانک یک شماره تلفن همراه را تائید می کند و به نام بودن شماره به نام مشتری نیازی نیست  اما در گام دوم قطعا باید شماره همراه به نام خود مشتری باشد.

او افزود: هر خرید اینترنتی یک رمز دوم پویا لازم دارد و هر رمز 60 ثانیه بیشتر اعتبار ندارد البته با رویکرد بانک مرکزی زمان به 120 ثانیه افزایش خواهدیافت و رمز پویا به مدت 2 دقیقه در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت. 

او گفت: با تعامل بانک مرکزی و سامانه زیرساختی "حریم"، امکانی در صفحات خرید فراهم می شود که با انتخاب دکمه و کلیدی رمز یکبارمصرف بر گوشی مشتری پیامک خواهد شد فقط بهتر است مشتری قبل از اول دی ماه به بانک خود مراجعه کرده و فعال سازی رمز را یکبار انجام دهد. 

محمودی افزود: نیازی به مراجعه به شعب بانک نیست و هر ساعتی از شبانه روز می توانند با مراجعه به خودپردازها و سایت بانکها رمز دوم را فعال کنند. درباره رمزهای ایستا نیز فعلا برای استفاده از دستگاه عابر و مراجعه به فروشگاه های خرید که از طریق رمز اول انجام می شود، محدودیتی وجود ندارد و برداشت ها با استفاده از رمز اول انجام می شود که فعلا قرار نیست رمز اول پویا شود و حذف نمی شود اما رمز دوم به دلیل اینکه نیازی به حضور مشتری ندارد و سواستفاده می شود پویا می شود.

سرهنگ رجبی رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا گفت: به دلیل افزایش فیشینگ و سواستفاده از حساب های بانکی و بررسی فنی و تجربه کشورهای دنیا، فعال کردن رمز پویا کلیدی برای کنترل فیشینگ است.

همه چیز درباره رمز پویا

او افزود: از اول دی با فعال شدن رمز دوم امکان پوشش خطا به مشتری ارائه می شود و مشتری می تواند با استفاده از رمز دوم پویا یکبار مصرف ضریب خطا را پوشش دهد و ضریب امنیت را افزایش دهد و فیشینگ را کنترل می کند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا گفت: هیچ بانکی برای فعال کردن رمز پویا فرایند ثبت نام ندارد و هزینه ای را دریافت نمی کند. همچنین هیچ سیستم بانکی نیز برای پیام رسانی به مشتری از شماره شخصی استفاده نمی کند که مردم باید توجه داشته باشند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°