تولید ایزوتوپ پایدار، بدون استفاده از سانتریفیوژ

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:48 - سه‌شنبه 17 تير 1399
کد خبر : ۷۵۱۷۹۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما می‌توانیم حتی بدون روس‌ها به لحاظ فنی، درباره تولید ایزوتوپ‌ های پایدار کار را ادامه دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کمالوندی، درباره توقف همکاری روسیه در پروژه تولید رادیوایزوتوپ پایدار در سایت فردو افزود: حدود هفت، هشت روز پیش، درباره  این موضوع با روس‌ ها مذاکراتی داشتیم.
 
به لحاظ فنی در جایی که ایزوتوپ پایدار تولید می‌کنیم غنی‌سازی کنیم.
 
از این رو وقتی تصمیم گرفته می‌شود کار غنی‌ سازی کنیم به طور طبیعی نمی‌توان همزمان تولید ایزوتوپ پایدار داشته باشیم.

وی ادامه داد: در مذاکرات ما چند روش جایگزین پیشنهاد و بحث شد تا این همکاری در سطوح فنی ادامه یابد و این گفتگو‌ها ادامه دادند.

کمالوندی، با اشاره به آنچه در برجام در این زمینه تولید ایزوتوپ‌ های پایدار در فردو آمده است، گفت: در برجام آمده  باید این کار در محل مورد پیش بینی انجام شود، البته گفته نشده کدام دو زنجیره. می‌تواند هر کدام از دو زنجیره از هشت زنجیره باشد. اما وقتی بررسی کردیم دیدم ایزوله کردن هر کدام از دو زنجیره‌ها مشکلاتی را ایجاد می‌کند در عین حال مباحث در این مورد بین ما و روسیه ادامه دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، درباره تاثیر لغو معافیت تحریمی آمریکا از این پروژه و قطع همکاری روس‌ها پس از آن گفت: تلقی ما این است که روس‌ها به خاطر تمدید نشدن معافیت‌های آمریکا کنار نمی‌کشند کما اینکه نیروگاه ۲ و ۳ بوشهر را در دست اقدام دارند.
 
همچنین، باید بگویم که ما می‌توانیم حتی بدون روس‌ها به لحاظ فنی درباره تولید ایزوتوپ‌های پایدار کار را ادامه دهیم.
 
البته به لحاظ سیاسی اگر روس‌ها کنار ما باشند حتما بهتر است.

وی گفت: در آینده نزدیک اطلاعات بیشتری درباره همکاری با روس‌ها در این مورد یا انجام این پروژه بدون حضور روس‌ها به افکار عمومی توضیح خواهیم داد.

کمالوندی گفت: ما در روش‌ های غیر سانتریفیوژی داریم مرکزی را ایجاد می‌کنیم در سایت فردو که تا چند ماه دیگر کار ساختمانی آن تمام می‌شود تا بدون استفاده از سانتریفیوژ ایزوتوپ پایدار تولید کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۴°