کسری بودجه بی سابقه عربستان در سال ۲۰۲۰

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:39 - جمعه 22 فروردين 1399
کد خبر : ۷۵۲۰۳۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
عربستان سعودی بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان اعلام کرد که بودجه سال ۲۰۲۰ این کشور با ۱۸۷ میلیارد ریال سعودی کسری مواجه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  شبکه تلویزیونی «العربیه» گزارش کرد که  سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان دیروز (دوشنبه) در نشست فوق العاده هیئت دولت این مطلب را اعلام کرد.

وی افزود: ارزش هزینه‌های در نظر گرفته شده برای بودجه سال آینده میلادی یک تریلیون و ۲۰ میلیارد ریال سعودی است.

بودجه ۲۰۱۹ با در نظر گرفتن هزینه‌هایی به ارزش یک تریلیون و ۱۰۶ میلیارد ریال سعودی معادل ۲۹۵ میلیارد دلار و افزایش ۱۳ درصدی در مقایسه با بودجه ۹۷۸ میلیارد ریال سعودی (۲۶۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار) سال ۲۰۱۸ بالاترین هزینه‌ها را در تاریخ عربستان به نام خود ثبت کرد.

بودجه ۲۰۱۸ عربستان با ۱۳۶ میلیارد ریال سعودی (۳۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار) کسری بودجه مواجه شد که ۴۱ درصد کمتر از کسری بودجه سال ۲۰۱۷ بود و معادل ۴.۶% درآمد ملی این کشور است.

مالیات در نظر گرفته شده برای درآمد‌ها و کالا‌ها و خدمات عمومی و عوارض گمرکی در نظر گرفته شده برای کالا‌های تجاری و معامله‌های بین المللی منابع درآمد ملی عربستان را تشکیل می‌دهند.

عربستان که همواره از نفت در عرصه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی به عنوان ابزاری کارآمد استفاده کرده است، امروزه و با توجه به شرایط منطقه و جهان باید از میان استفاده سیاسی یا اقتصادی از نفت یکی را انتخاب کند.

در واقع نفت تاکنون برای سعودی‌ها همانند یک شمشیر دو لبه عمل کرده است.

عربستان همواره از نوسان و افت و خیز موجود در بازار عرضه و تقاضا و قیمت نفت به عنوان سلاحی برای رویارویی با رقبا و دشمنان استفاده کرده است. البته نمی‌توان این واقعیت روشن و آشکار را انکار کرد که خود سران سعودی از این اقدام متحمل ضرر و زیان شده اند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°