پیشرفت ساخت و ساز در مناطق سیل زده و زلزله زده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:34 - جمعه 04 مهر 1399
کد خبر : ۷۵۲۲۳۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۰
عملکردها و مشکلات در مناطق سیل‌زده؛
علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن در ارتباط با شبکه خبر از پیشرفت ساخت و ساز و تامین اعتبار کافی در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی و مناطق متاثر از سیل ابتدای سال در استان های خوزستان، گلستان و لرستان گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن در ارتباط تصویری از خراسان شمالی گفت: در آذربایجان شرقی 3 هزار  واحد احداثی و 1500 تا 2000 واحد تعمیری برآروده شد که تسهیلات 217 میلیارد تومانی و بلاعوض 112 میلیارد تومان از طریق سیستم بانکی و دولت تامین اعتبار شده است. 

کمک بلاعوض اجاره بها نیز برای 2 هزار و 237 واحد مبلغ 3 میلیون تومان پرداخت شده است که برای 402 واحد که چادر را جمع کرده اند 7 میلیون تومان مابقی پرداخت شده است همچنین  250 واحد نیز اتاقک نصب شده است و 60 واحد کانکس نیز اهدایی از طرف خیرین نصب شده است. 

عملکرد بنیاد مسکن در مناطق سیل زده و زلزله زده

آقای تابش افزود: 502 نفر به بانکها معرفی شده اند که از این تعداد 316 واحد عقد قرارداد شده، 114 واحد پی کنی ، 11 واحد بتن ریزی فوندانسیون و 5 واحد نیز اسکلت نصب شده است.

او افزود: تا آخرین واحد حتی بازدید نشده باشد بعد از بازدید به بانک معرفی می شود و اعتبارات لازم موجود است.

در ادمه رحمتی معاون استاندار تبریز درارتباط تصویری گفت: 3 واحد احداثی و 2 هزار واحد تعمیری در مناطق زلزله زده برآورده شده است که براورد هم با احداثی هاست. برای کمک بلاعوض اجاره بها نیز بخش دوم کمک منوط به تحویل چادر است.

عملکردها و مشکلات در مناطق سیل‌زده

رحمتی گفت: با وجودیکه هنوز بخشی از تسهیلات تامین نشده است بنیاد مسکن از محل منابع خود تسهیلات را تامین کرده است. همزمان با احداثی ها موضوع واحدهای دامی نیز در اولویت قرار است.

او افزود: 40 میلیون تومان برای واحدهای تخریب شده، 15 میلیون تومان برای واحدهای دامی، برای تعمیری و معیشتی نیز هرکدام 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. 

معاون استاندار تبریز در ادامه گفت: برای واحدهای دامی نیز با داربست های سبک و چادر نسبت به احداث واحدها همزمان با واحدهای مسکونی اقدام شده است و 15 میلیون تومان وام نیز برای واحدهای دامی در نظر گرفته ایم.

رئیس بنیاد مسکن درباره تامین مصالح گفت: مصالح به صورت عمده تهیه و با قیمت خرید به مردم تحویل می شود. عمده فولاد خریداری شده است، سیمان نیز به صورت رایگان در اختیار واحدهای احداثی و تعمیراتی قرار داده می شود. برای تامین آجر نیز کمبودها جبران می شود اما در و پنجره را مردم خود باید تهیه کنند. 

فاضل عبیات معاون عمرانی استاندار خوزستان در ارتباط تصویری درباره وضعیت سیل بندها گفت: 220 کیلومتر بر اساس اولویت بندی که انجام شده در دستور قرار گرفته که تاکنون 120 کیلومتر سیل بند احداث شده است.

 او افزود: در ساخت سیل بندها پیشرفت 70 درصدی داریم و به زودی به اتمام خواهد رسید.

تابش درباره وضعیت سیل بندهای خوزستان گفت: در بخش رودخانه ها وظیفه مربوط به وزارت راه است ولی در روستاها مشکلی از نظر سیل بندها نداریم.

او درباره عملکردها در استان گلستان نیز افزود: سرعت کار ساخت و ساز در گلستان خوب است و تا یکی دوماه آینده کار ساخت به اتمام می رسد.

هادی حق‌شناس استاندار گلستان در ارتباط تصویری گفت: روستاها مکان یابی شده اند و آبرسانی، برق، گاز و تلفن در قالب طرح هادی اقدام می شود. 

ساخت سد نیز با هدف پیشگیرانه انجام می شود که قرار است روستاهای حریم به تدریج منتقل شوند. 

حق شناس درباره لایروبی نیز گفت: 120 میلیون متر مکعب در سدها لایروبی می شود که سه سد در این استان آبگیری شده است همچنین با ساخت دو پل مشکلی از لحاظ تخریب پل در سیل نخواهیم داشت. 

او افزود: اصل لایروبی 200 کیلومتر مربوط به روخانه قره سو و 715 کیلومتر گرگان رود است که در حال انجام است که با تامین منابع با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. 

در ادامه تابش درباره لرستان و بازسازی های بعد از سی گفت: دیوار ساحلی برای شهر پلدختر با تامین اعتبار 100 میلیارد تومان تاکنون 60 درصد پیشرفت داشته است.  ساخت دیوار ساحلی روستای چم مهر نیز به پشرفت بالای 50 درصدی و در روستای بابازید نیز تامین اعتبار کافی شده و بالای 53 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. 

امیری معاون عمرانی استاندار لرستان نیز در ارتباط تلفنی گفت: 40 کیلومتر از جاده خرم آباد به پلدختر در سیل تخریب شد که حدود 100 میلیارد تومان برای دیوار حفاظتی منابع لازم است همچنین لایروبی رودخانه باید انجام شود که اجتناب ناپذیر است.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°