شروط موفقیت مسکن ملی/ جزئیات ثبت نام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:38 - سه‌شنبه 14 مرداد 1399
کد خبر : ۷۵۲۶۱۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
مسئولان باید از تجربه پرهزینه مسکن مهر آموخته باشند که در طرح مسکن ملی باید چه کارهایی بکنند تا این طرح موفقیت آمیز باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمد مهدی سلیمیانی کارشناس مسکن و شهر سازی گفت: طبق آنچه اعلام کرده اند مسکن ملی با مسکن مهر فرق هایی دارد، منتهی مسئولان و متولیان این طرح باید موارد جزئی اما مهم دیگری را هم رعایت کنند تا مسکن ملی به مانند مسکن مهر طرحی نباشد که با انتقاد مردمی و کارشناسان روبرو شود بلکه طرحی مستمر و موفق باشد. 
 این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این که باید با ساخت مسکن خوب و با دوام بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار کرد و قیمت های کاملا حبابی را کاهش داد افزود: در وهله اول باید جامعه هدف این طرح را به درستی دید و بودجه و شرایط آنها را سنجید به ویژه در شهرهای بزرگ، مثلا فردی که در کلان شهری مثل تهران، اصفهان و کرج و ... سالهاست مستاجر است و تمام پس اندازش را بابت پول پیش خانه داده برای پیش پرداخت طرح قطعا با مشکل روبرو خواهد بود، در حالی که او قطعا جزو متقاضیان اینگونه طرح هاست منتهی تورم روزافزون و کاهش قدرت پول ملی و دستمزدهای اندک بدون افزایش؛ توان پس انداز آنها را کاملا نابود کرده است.
 
سلیمیانی ساخت استاندارد و طبق قوانین و قواعد مهندسی واحدها را مورد تاکید قرار داد و گفت: مکان و موقعیت ساخت واحدهای مسکونی نباید پرت و در وسط بیابان ها باشد، بلکه باید به محل کار متقاضیان و شهرها نزدیک باشد و همه امکانات بهداشتی و رفاهی و زیرساختی مناسب برای آنها پیش بینی شود.
 
او با بیان این که متراژ ساخت واحدها نباید یکسان باشد بلکه باید تعداد اعضای خانوارها و میزان بودجه آنها و حق انتخاب متقاضیان را هم دید گفت: طبق بررسی ها تنوع تقاضاها در جامعه هدف این طرح در محدوده 80 تا 130 متر متغیر است از این جهت ساخت واحدهای مسکونی هم متراژ منطقی نیست.
 
سلیمیانی با بیان این که توجه به نمای زیبای مسکن ملی در کنار دوام و استحکام آن نیز ضروری است گفت: تسهیلات کم بهره و تحویل دادن به موقع آپارتمان ها بدون تاخیر از جمله شروط موفقیت و استمرار این گونه طرح هاست.
 
این کارشناس اقتصادی در خصوص کاهش قیمت مسکن هم گفت: قیمت مسکن بیش از 100 درصد تورم دارد و اگر مسکن های خالی به بازار عرضه و تولید هم رونق بگیرد نرخ ها بیش از 100 درصد جای کاهش دارد. 
 
 جزییات ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران از آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران از ۳۰ آذرماه جاری خبر داد و توصیه کرد که فاقدین شرایط، ثبت نام نکنند.

به گزارش شبکه خبر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رضا نگهبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: کسانی که صاحب زمین یا واحد مسکونی از سال ۸۴ بوده اند یا از سال ۵۷ از امکانات نهاد‌های عمومی غیردولتی مثل واحد مسکونی، زمین و تسهیلات یارانه‌ای استفاده کرده اند به اصطلاح فرم «ج» شان قرمز است و در ثبت نام اقدام ملی مسکن توسط سامانه حذف می‌شوند، با ورودشان به سامانه در روز مورد نظر تنها ترافیک ثبت نام را بیشتر کرده و حقوق همشهریان خود را نقض می‌کنند پس به این افراد توصیه می‌کنیم که در ثبت نام شرکت نکنند.

وی همچنین از کسانی که توانایی پرداخت اقساط تسهیلات وام بانک را در این طرح ندارند خواست به عنوان دومین گروه به سایت مراجعه نکنند. مورد بعدی کسانی هستند که سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا را ندارند، چون در مرحله بعدی پالایش حذف می‌شوند پس این گروه هم نباید برای ثبت نام اقدام کنند.

اعلام آمادگی کامل بانک‌ها برای تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه کارگروهی مشترک از بانک مرکزی، وزارت راه و شهرسازی و بانک‌ها برای تامین منابع مالی طرح اقدام ملی مسکن تشکیل می‌شود از طراحی مکانیزمی یکسان جهت واگذاری تسهیلات مسکن، خبر داد.

محمود محمودزاده، در خصوص اهم تصمیماتی که در نشست مشترک وزیر راه و شهرسازی با مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد و تصمیم دولت مبنی بر اینکه بانک‌ها باید ۲۰ درصد منابع خود را به بخش مسکن برای تولید مسکن تخصیص دهند، گفت: دولت به منظور تحقق تولید مسکن که هم اکنون تحت عنوان طرح اقدام ملی شناخته شده است، ساختار عملیاتی را برای تکمیل طرح، استفاده از تسهیلات بانکی تعیین کرد. ساختار طراحی شده برای عملیاتی شدن طرح اقدام ملی مسکن، تکمیل کار با استفاده از تامین منابع و تسهیلات بانکی است.

وی افزود: مقرر شده تا بانک‌ها ۲۰ درصد تسهیلات خود را به بخش مسکن، تخصیص بدهند که پیرو آن، مکاتباتی انجام و ابلاغیه بانک مرکزی در این خصوص به بانک ها، اعلام شده است.

بانک‌ها ۲۰ درصد تسهیلات خود را به مسکن تخصیص می‌دهند
محمودزاده با اشاره به اینکه تامین منابع طرح اقدام ملی مسکن با همفکری بانک‌ها انجام خواهد شد، توضیح داد: تصمیماتی در جلسه وزارتخانه راه و شهرسازی با مدیران عامل بانک‌ها گرفته شد که بر اساس آن، مقرر شد تا کارگروهی با مشارکت بانک مرکزی، بانک‌های عامل و وزارت راه و شهرسازی تشکیل شود و مکانیزم واگذاری تسهیلات برای کل کشور به صورت همسان سازی شده انجام و ابلاغ شود.

وی از اعلام آمادگی کامل بانک‌ها برای تامین منابع مالی طرح اقدام ملی مسکن خبر داد و ابراز امیدواری کرد: تا بانک‌ها بتوانند با پرداخت به موقع تسهیلات به طرح‌های اقدام ملی مسکن، روند اجرایی کار را سرعت ویژه بدهند.

محمودزاده در خصوص این مطلب که بانک مسکن در خصوص طرح اقدام ملی، مشخصا تامین هزینه چند واحد مسکونی را برعهده دارد؟، توضیح داد: بانک مسکن بیش از ۹۰ درصد تسهیلات پرداختی اش در حوزه مسکن است. بدین معنا، این بانک علاوه بر تسهیلاتی که در بافت فرسوده برای ۱۰۰ هزار واحد مسکونی که رقم قابل ملاحظه‌ای است پرداخت می‌کند، در خصوص طرح اقدام ملی در سایر بافت‌ها معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان، معادل ۱۲۰ هزار تسهیلات ۱۰۰ میلیونی بر اساس ابلاغی که به آن بانک شده، پرداخت خواهد کرد. امیدواریم با افزایش جذب منابع بیشتر برای بانک مسکن بتوان عدد و ارقام را افزایش داد تا بتوان کل نیاز منابع مالی اقدام ملی را در سریعترین زمان ممکن تامین کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°