رسیدگی به صلاحیت داوطلبان تا ۲۶ آذر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:10 - جمعه 22 فروردين 1399
کد خبر : ۷۵۲۶۷۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در هیئت‌های اجرایی تا ۲۶ آذر نهایی می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 اسماعیل موسوی افزود: بعد از یک هفته شروع ثبت نام، امروز آخرین روز از ثبت نام داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در ۵ استان (استان‌های قم، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی و فارس) است که تاکنون ۲۴۰ نفر از این ۵ استان ثبت نام کردند که استان‌های قم و تهران بیشترین تعداد داوطلب را داشتند.

او گفت: امروز نیز در ستاد انتخابات کشور ثبت نام در حال انجام است و علاوه بر آن در فرمانداری تهران، قم، مشهد، بجنورد و شیراز (در این ۵ مرکز استان) نیز از داوطلبان خبرگان رهبری ثبت نام می‌شود.

دبیر ستاد انتخابات کشور افزود: همه مدارک داوطلبان را از استان‌ها جمع آوری می‌کنیم و در اختیار شورای نگهبان قرار می‌دهیم تا عملیات تعیین صلاحیت داوطلبان را انجام دهند.
 
فرصت ۳۵ روزه شورای نگهبان

او ادامه داد: شورای نگهبان ۳۵ روز فرصت دارد تا به صلاحیت داوطلبان عملاً رسیدگی کند.

آقای موسوی درباره مهلت ثبت نام داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای خبرگان رهبری نیز گفت: ما در هر دو دوره، یعنی ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس و خبرگان رهبری ۱۰ ساعت در روز ثبت نام انجام دادیم که ثبت نام از ۸ صبح شروع و تا ساعت ۱۸ ادامه پیدا کرده است که امروز ساعت ۶ عصر ثبت نام از داوطلبان به پایان می‌رسد.
 
هیئت اجرایی ۲۶ آذرماه صلاحیت داوطلبان را نهایی می‌کند

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه درصد قابل توجهی از پاسخ استعلام‌ها از مراجع چهارگانه را دریافت کرده ایم، ‏گفت: هیئت اجرایی ۲۶ آذرماه صلاحیت داوطلبان را رسیدگی و نهایی می‌کند.

سید اسماعیل موسوی در ادامه افزود: بعد از پایان مدت زمان ثبت نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، همزمان با آن از چهار مرجع رسمی در جمهوری اسلامی ایران استعلام هر کدام از داوطلبان را انجام دادیم.

او گفت: چون بیش از ۱۶ هزار نفر ثبت نام کرده اند برای هر کدام از این داوطلبان چهار استعلام می‌گیریم، از مراجع قضایی، ناجا، سازمان ثبت احوال و وزارت اطلاعات که امروز آخرین روز استعلام‌ها است که در واقع پاسخ این استعلام‌ها را دریافت می‌کنیم.


سخنگوی ستاد انتخابات کشور افزود: باید به صورت سیستمی هر کدام از این سازمان‌ها پاسخ استعلام را به ما بدهند و ما بلافاصله به هیئت اجرایی حوزه‌های انتخابیه اعلام می‌کنیم و هیئت اجرایی (هیئت اجرایی حوزه‌های انتخابیه) ۱۰ روز فرصت دارند که این پاسخ را دریافت و صلاحیت هر کدام از داوطلبان را بررسی کنند.
 
درصد قابل توجهی از پاسخ‌ استعلام ها دریافت شده

آقای موسوی گفت: تا به امروز از ۶۴ هزار استعلامی که برای مراجع چهارگانه فرستادیم درصد قابل توجهی از پاسخ‌ها دریافت شده و این پاسخ‌ها در اختیار هیئت اجرایی قرار گرفته است که ان شاء اللّه (هیئت اجرایی) ۲۶ آذرماه صلاحیت داوطلبان را رسیدگی و نهایی می‌کنند.

او افزود: در واقع ممکن است بعد از بررسی هیئت‌های اجرایی، عده‌ای رد صلاحیت و عده‌ای نیز تأیید صلاحیت شوند، در هر حالت آن‌هایی که در هیأت‌های اجرایی رد صلاحیت شوند ما به آنان اعلام می‌کنیم که به استناد کدام ماده قانونی صلاحیتشان مورد تأیید قرار نگرفته است.

دبیر ستاد انتخابات کشور ادامه داد: در نتیجه داوطلبان رد صلاحیت شده یک بازه زمانی فرصت دارند که به هیئت نظارت استان مراجعه و شکایت و درخواست رسیدگی مجدد کنند.

آقای موسوی گفت: علاوه بر آن همه کسانی که تأیید صلاحیت شوند در هیئت‌های اجرایی آنان نیز صورت جلسه می‌شود و در اختیار هیئت نظارت استان قرار می‌گیرند.

دبیر ستاد انتخابات کشور افزود: هیئت‌های نظارت علاوه بر اینکه به شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده رسیدگی می‌کنند، صلاحیت افرادی که در هیئت‌های اجرایی تأیید شده را نیز بررسی می‌کنند و نهایتاً نتیجه آن را اعلام می‌کنند و ما نیز به متقاضیان و داوطلبان اعلام می‌کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°