ظرفیت ۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات در انتظار تقویت زیرساخت ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:36 - دوشنبه 20 مرداد 1399
کد خبر : ۷۵۲۷۰۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت:۱۰۰ میلیارد دلار ظرفیت بالقوه صادرات در ایران وجود دارد که نیازمند تقویت زیرساخت‌هاست و ما برای بازار‌های ۱۵ کشور همسایه برنامه ریزی کرده ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حمید زادبوم در ارتباط اینترنتی با گفتگوی ۱۸:۳۰ با بیان اینکه در افزایش میزان تولید، بازار نقش مهمی دارد، گفت: در این باره لازم است بازار‌های همسایه را بررسی کنیم که به این منظور گروه‌هایی تشکیل دادیم.

او گفت: در بررسی‌های ما مشخص شد کشور‌های همسایه ۱۲۰۰ میلیارد دلار واردات دارند که سهم ایران در این حجم واردات را بررسی کردیم و متوجه شدیم ۱۰۰ میلیارد دلار ظرفیت بالقوه صادرات در ایران وجود دارد که نیازمند تقویت زیرساخت‌های صادرات است.

برای بازار‌های ۱۵ کشور همسایه برنامه ریزی کرده ایم

زادبوم با اعلام اینکه اکنون برای بازار‌های ۱۵ کشور همسایه برنامه ریزی کرده ایم، گفت: هر بازار برنامه خاص خود را می‌طلبد به عنوان مثال بازار روسیه از عراق و عراق از افغانستان متفاوت است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برگزاری سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور ایران و ازبکستان و در حاشیه آن وجود دو رویداد مهم از جمله برگزاری نمایشگاه اختصاصی توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در تاشکند و همایش تجاری ایران و ازبکستان همگی از اراده جدی دو کشور در توسعه هر چه بیشتر همکاری‌های اقتصادی و تجاری آن‌ها حکایت دارد.
 
استفاده از ساختار تهاتر در محدودیت‌های پولی و بانکی

رئیس سازمان توسعه و تجارت کشور بیان کرد: یکی از راه‌های حفظ مراودات تجاری و توسعه صادرات و واردات در محدودیت‌های پولی و بانکی، استفاده از ساختار تهاتر است؛ در این حالت پولی بین تجار جابه‌جا نشده و به جابه‌جا کردن کالا بسنده می‌شود که در گفتگو با مقامات ازبکستان در این باره به توافق رسیده ایم.

او با اعلام اینکه در هفته اخیر پرواز مستقیم تهران -تاشکند هم برقرار شده است گفت: باید رفت و آمد تجار به کشور روان، مسئله روادید حل و لجستیک تجارت فراهم شود.
 
ایجاد شهرک‌های مرزی مشترک با همسایگان با هدف توسعه صادرات

محمدعلی عزیزمحمدی معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی دیگر میهمان برنامه تصریح کرد: ایجاد شرایط و تسهیلات لازم برای شکل گیری شهرک‌های مرزی مشترک با همسایگان با هدف توسعه صادرات در دستور کار قرار دارد.

او افزود: ساخت شهرک‌های مرزی مشترک با همسایگان در رونق بخشیدن و تنوع صادرات می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

عزیز محمدی ادامه داد: مرز‌های غربی به ویژه دو استان آذربایجان شرقی و غربی مورد توجه تجار ترکیه قرار گرفته و در عین حال برخی دیگر از تجار این همسایه غربی کشور، در شهرک صنعتی قزوین واحد‌های تولیدی احداث کرده اند.

او ساخت شهرک مشترک مرزی با افغانستان در استان سیستان و بلوچستان، جمهوری اذربایجان، عراق و ترکیه را از جمله برنامه‌های این سازمان معرفی کرد و گفت: می‌توان از قابلیت‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این باره بهره گرفت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°